KIZARMIŞ DONDURMA NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

KIZARMIŞ DONDURMA NEREDE YENİR?

Sütlü tatlılar ve dondurma her ne kadar ülkemizde vazgeçilmez lezzetlerden olsa da birçok sütlü tatlı ve dondurmanın anavatanı ülkemiz olsa da son dönemlerde adından sıklıkla bahsettiren yeni bir dondurma lezzeti ortaya çıkmıştır. Kızarmış dondurma olarak bilinen bu dondurma türü bazen Meksika mutfak kültürü bazen de Çin mutfak kültürü olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü dondurma ilk başlarda Türklerden Çinlilere oradan da Avrupa ve Amerika kıtasına doğru yayılım göstermiştir. Bu da dondurmanın aslında hangi kültüre ait olduğu konusunda farklı görüşlerin ortaya atılmasına sebep olmaktadır. Ama her ne olursa olsun kızarmış dondurma son zamanlarda adından sıklıkla söz ettiren eşsiz bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır.Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Beat Cafe Bahçelievler

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Aşkabat Caddesi 2/A ( Bahçelievler 7. Cadde )

Taraça Oyun Salonu

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu Taraça Oyun Salonumuz; Bilardo Satranç, Kâğıt Oyunları, Okey, Tavla ile yarım yüzyılı aşan bir süredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

150 kişilik oturma kapasitesi ile açık terasımız ve 180 kişilik kapalı alanı ile Türkiye'nin bildiğimiz kadarı ile en büyük Oyun Salonu.

Uluslararası ciddi dereceleri olan Bilardo ve Satranç ustalarımız geçmişten bugüne hala aramızda. Özellikle her Cumartesi olan Satranç Turnuvamız belki de bizi bu dönem en özel kılan özelliğimiz diye düşünüyoruz. Öyle ki 10 yaş kategorisinde Avrupa Şampiyonu ustamız ile; Avrupa ve Dünya dereceleri olan yetişkin ustalarımız ve az bilen çok bile fark etmez tüm oyuncularımız arasında bir arada keyifli geçen bu turnuvamız Cumartesi günlerimizi özel kılıyor.

Taraça Oyun Salonu Müşteri profili çoğunlukla 40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin ve işletmenizin değerinin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça Oyun Salonumuzda yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güleryüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Beat Cafe Taurus

Çukurambar

ANKARA ROCK BAR

Rock müziği oldukça evrenseldir ve her dilde farklı anlamlar içeren popülerliğe sahiptir. Ankara Rock Bar, Türkiye'nin başkenti olan Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır.. Müzik keyfi yapmak isteyenler sıklıkla rock bar tercih ederler.

Ankara Rock Bar'a gitmek isteyenler birçok farklı dilden müzik dinleyerek, eşlik edebilir ve mekanlarda alkol içebilir. Birden çok misafir kapasitesi olan; hem canlı hem de müzik çalar eşliğinde gerçekleşen, dj konseptini dahil edebilen mekanlar bulunmaktadır. Bu mekanlar konsept olarak rock bar olarak hizmet vermektedirler. Bar konsepti ile müziğin, şarkıya özel dansın ve sevdiklerinizle beraber geçirebileceğiniz bir gün için seçim yapabilirsiniz. Rock müziğinin popüler isimlerinin şarkılarını dinleyebilirsiniz. Daha önce duymadığınız rock müzikleri mekan içerisinde keşfedebilirsiniz.

Ankara Rock Bar Nasıl Bir Konsepte Sahiptir?

Ankara Rock Bar içerisinde rock müziğine gönül veren, dile pelesenk olan şarkıları dinleyebilmek açısından çokça tercih edilmektedir. Şarkılar arasında 1950'de "rock and roll" olarak hayatımıza giren konseptin yanı sıra 60'lı, 70'li, 80'li, 90'lı, 2000'li ve günümüz sanatçılarının İngilizce, Türkçe ve diğer dillerde çokça popüler olan rock müziklerini dinlemek mümkündür. Şarkı seçimlerinde popülaritesinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Rock müziği çeşitleri olan hard rock, blues rock, punk rock, heavy metal, alternatif rock, pop rock, progressive rock, senfonik rock, gothic rock gibi türlere sahip müzikler Ankara rock bar konseptinde yer almaktadır.

Rock gruplarının çokça bilindik sanatçıları olan The Beach Boys, Queen, Pink Floyd, Bob Dylan, Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço, Hayko Cepkin, Emre Aydın, Şebnem Ferah, Özlem Tekin ve rock müziğine hizmet eden çokça sanatçının yeni ve eski şarkıları Ankara rock bar repertuarındadır. Bu konsepte göre ise müzikler müzik çalarla ortama yayılan sesler, canlı performans sanatçısının rock şarkılarını yorumlaması veya çokça ünlü rock sanatçılarının mekanda sahne almasıyla gerçekleşir.

Rock bar türünde alkollü içeceklerin skalası oldukça geniştir. Mekanda alkolsüz içecekler, mekanın mutfak genişliğine göre menülerine eklenen yiyecek türleri olmaktadır. Genellikle Ankara Rock Bar içerisinde yer alan mekanlarda sanatçıların yer aldığı sahne, enstrümanlar ve dj çalar gibi müzik konseptine alan açılır. Mekanlar pub tarzında olup hem ayakta oturmalı, hem de bar bölümündeki taburelerde oturmalı hem de ayakta rock bar müzisyenini dinleyecek bölümler bulunur.

Ankara Rock Bar konsepti, farklı müzik ve ışıklardadır. Mekanın uygunluğuna göre rezervasyonlu veya rezervasyonsuz olabilmektedir. Her mekanın kendine özgü rock müzik günleri, konsepti olabilmektedir.

Ankara Rock Bar, rock müziğinde punk, heavy, pop gibi çokça çeşitli dallara, 50'li yıllardan günümüze kadar yer alan farklı sanatçıların müziklerine sahiptir. Mekana özgü olarak alkollü ve alkolsüz içecekler, kokteyller, yiyecek seçenekleri farklı fiyatlandırmaya sahiptir.

Ankara Rock Bar çeşitleri, canlı performans sanatçılarının popülaritesine göre değişkenlik göstermekte olup dj performans veya müzik çalar üzerinden gerçekleştirilen dinletiler arasında fiyat farkı bulunur. Bu nedenle Ankara Rock Bar ararken, konsept seçeneklerini bir arada değerlendirmeniz oldukça mümkündür.

devamını oku...
Adres: Konya Yolu Bulvarı Taurus AVM Zemin Kat No: 190/B-Z Çukurambar - Ankara

Beat Cafe Armada

Söğütözü

devamını oku... Adres: Beştepe Mahallesi Nergiz Sokak No : 7/2 ( Armada Via Flat Yaşam Sokağı ) Söğütözü - Ankara


Kızarmış Dondurma Nasıl Yapılır?

Dondurmalar büyük toplar halinde koparılarak yuvarlama işlemi uygulanır. Ardından buzdolabında 15 ila 20 dakika arası bekletilir. Daha sonra gevreklik vermesi için mısır gevreği ve tarçın karıştırılıp rondodan geçirilir. Ardından da buzluktan çıkardığımız dondurma topları her yeri kaplanacak şekilde malzemenin içine bırakılır. Sonra tekrardan buzlukta bir gece daha bekletilir. Ertesi gün yumurta ve ardından da yine mısır gevreği tarçın harcına batırılır. Sona tekrardan 4 ila 5 saat aralığında buzlukta bekletilir. Bu aşamadan sonra kızartma işlemine geçilir. Tava içerisin bolca konan sıvı yağ içerisinde 8 ila 10 saniye bekletilip alınır. Genel olarak tarifini bu şekilde verebiliriz.

Kızarmış Dondurma Nasıl Sunulur?

Her yemek ve her tatlı önce göz zevkine sonra damak tadına ve en sonda da mideye hitap etmelidir. Bu sıraladığımız üç madde oldukça önemlidir. İlk olarak bir tatlı ya da yemek insanların göz zevkine hitap etmelidir. Zaten ustalıkta ilk olarak tam da bu noktadan başlar. Daha sonra yemeğin ya da tatlının lezzeti gelir. Bu sebeple öncelikle kızarmış dondurmanın sunumu nasıl yapılmalıdır? Bu konuya açıklık getirerek devam etmekte fayda vardır.

  • Kızarmış dondurma un helvası ile servis edilebilir. Bu şekilde hem yaz aylarında hem de kış aylarında rahatlıkla yiyebileceğiniz ve içinizi baymadan keyifle yiyebileceğiniz iki tatlı olmuş olacaktır.
  • Kızarmış dondurma ile kızarmış muz birlikte servis edilir. Bu aslına bakılırsa birbirlerini tamamlayıcı nitelikte bir servis şeklidir. Yani muz zaten tatlı gibi bir meyve olduğu için kızartılmış hali de son derece lezzetli bir tatlı olarak tüketilmektedir.
  • Fındık ezmeli muzlu kızarmış dondurma servisi. Dondurmaya en çok yakışan meyve ve kuruyemiş kombinasyonu bu şekilde servisi yapılır.
  • Ayva tatlısı ve kızarmış dondurma birlikte servis edilir. Çünkü ayva tatlısının hafif mayhoş tadı ve dondurmanın lezzeti yine birbirini tamamlayıcı olarak tercih edilir ve bu şekilde servisi yapılır.
Kızarmış Dondurma Nerede Yenir?

Ankara'da kızarmış dondurma yiyebileceğiniz birçok mekân bulunmaktadır. Fakat iyi bir mekân önerisi arıyorsanız internet sitemize bakarak size en uygun mekânı tercih edebilir ve afiyetle damak tadınıza en uygun kızarmış dondurmanızı yiyebilirsiniz.