EMEK DÖNERCİ

blog yazısı ekle !

EMEK DÖNERCİ

Dönerin, meslek haline geldiği şu günlerde döner ile uğraşan kişiler olarak tanımlayabiliriz dönerciyi. Döner kültürü gelişerek kendine özgü mekanlar da hizmet sunulmaya başlandı. Dönerci mekanları dönerin bütün çeşitlerine yer verildiği, et ile zenginleştirilmiş menülere sahiptir. Ankara'nın gelişmiş mahallelerinden emek, dönerci mekanlarını haftanın her günü taze döner çeşitleri ile müşterilerine hizmet vermektedir.

Emek Dönerci Ustalar Belirli Standartlara Özen Göstermektedir

Emek dönerci ustaları Ankara'nın çok meşhur yaprak dönerinin çizgisinden giderek bu lezzeti ölümsüzleştirmek istiyorlar. Böylece Türk mutfağı döner denilince Ankara'nın yaprak döneri emek dönerci ustaları ile markalaşıyor. Emek dönerci ustaları yaprak dönerin tekniğinin yanı sıra %60 dana eti %40 kıyma gibi standartlara da uymaktadır.Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Dafne Hotel

Balgat

Dafne Hotel, Ankara'nın yükselen değeri olmaya devam eden semtlerinden Balgat'ta yer almaktadır.

Sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacak olan Dafne Hotel single, double, triple ve suit odalar olmak üzere 72 oda 155 yatak kapasitelidir. Tüm odalarımız için aile konseptini benimseyen Dafne Hotel, klima, özel kasa, mini bar, saç kurutma makinesi, telefon ve 24 saat sıcak su hizmetleriyle sizleri evinizdeymiş gibi rahat hissettirmeyi amaçlamaktadır.

Toplantı, eğitim ve seminer gibi organizasyonlarınıza hitap edecek İbah Salonu ( 60 kişi ) Puis Salonu ( 80 kişi ) ve çok amaçlı 350 kişilik salonlarımız ve ekipmanları ile hizmetinizdedir.

Düğün, nişan, kına gibi özel günlerinizde sizlere hizmet verecek olan 350 kişilik balo salonumuz ve 150 kişilik çok amaçlı restaurantımız ve 80 kişilik kır bahçemiz kaliteli personeli ve profesyonel mutfağımız ile anılarınızı süsleyecektir.
devamını oku...
Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

Hacı Abdullah Ankara

Söğütözü

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara


Emek Dönerci Mekanlarında Dönerden Daha Fazlasını Sunmaktadır

Döneri her lokantada, dönercide, restoran da yiyebilirsiniz. Ancak bu yediğiniz etler veya yemekler ne kadar güvenilir hiç düşündünüz mü. İşte emek dönerci mekanları bu konuda hassas davranmakta ve hijyen kuralları dahilinde sağlıklı döner lezzetini müşterilerine sunmaktadır. Yemek denildiğinde akla sağlık gelir ki emek dönerci ustaları sağlığınıza uygun menüler ile faaliyettedir.

Personelin uyguladığı hijyenin yanı sıra bir de kullanılan yemek malzemelerinin sağlıklı olması da önemlidir. Dönere konu olan et hangi yemler ile büyütülüyor, kesim koşulları nelerdir, mutfakta nasıl pişiriliyor gibi. Bütün bu soruların cevabını emek dönerci mekanlarında bulabilirsiniz.

Emek Dönerci Menüleri Doyum Garantisi Veriyor Mu?

Yukarıda bahsettiğimiz standartlar bu noktada da geçerlidir. Yani döner yemek için emek dönerci mekanına uğradığınızda masanıza gelen porsiyon göz kararı değil de tartılarak tabaklara konulmaktadır. Ve porsiyonların büyüklüğü ve doluluk oranı karnınızı doyurmak için yeterlidir. Bol kepçe sözü burada geçerliliğini korumaktadır. Acaba doyar mıyım diye oturduğunuz masaya midemiz bugün emek dönerci menüsü ile bayram etti diyerek kalkacaksınız.

Emek Dönerci İçerisinde Denetim Kimler Tarafından Yapılmaktadır?

Hijyen kurallarına uyuluyor dedik. Peki kime göre bu kararı verdiniz diye sorulduğunda gıda denetim kurullarınca belgeli, kanıtlıdır. Ancak gıda denetim kurullarının denetiminden önce iç denetim sistemi ile kurum kendi kendini denetlemektedir. İç denetim sistemi ancak işletme bilincinde olan, kurumsallaşmış mekanlar için söylenebilir. Ankara mutfak kültürüne önem verdiği için gıda sektöründe mekanların kurumsallaştırılmasına önem vermektedir. Emek dönerci mekanları menülerini şansa bırakmaz. Her iş ancak bilinçli ve sistemli sürecin ürünüdür.

Emek dönerci mekanların kurumsal kimliğinden bahsettik. Ancak bu mekanların soğuk, resmi gibi algılanması yanlış olur. Emek dönerci mekan işletmecileri başta olmak üzere her personel insan ilişkilerine önem vermektedir. Müşteriler ile ilgilenmek, yemekten memnun kalıp kalmadıkları hakkında bilgi edinmek, isteklerini hemen yerine getirmek konusunda oldukça titiz davranılmaktadır.

Emek dönerci mekanları paylaştığımız bilgiler doğrultusunda kapalı bir mekana masa-sandalye konularak, göz aşinalığı ile yemek yapılan mekanlar değildir.