BİLKENT PASTANE

blog yazısı ekle !

BİLKENT PASTANE

Birbirinden renkli ve tatlardaki pastalar, hepimizin ilgisini çekmektedir. Ve bu tatları yapak için uğraşıyoruz. Pastayı kimimiz merakımızın, el becerilerimizin ürünü olarak üretmekteyiz kimi zaman mutfaklarımızda kimi zaman usta pastacılar profesyonelce hazırlamaktadır pastaları. Pasta da diğer ürünler gibi geliştirilmeye ve değiştirilmeye açık, dinamik bir yapıya sahiptir.

Pastanın Tarihi Gelişimi

Pasta denildiği zaman hemen hemen herkesin aklına kek gelmektedir. Ve doğrusu da budur. Kek, pastaların iskeletidir.

İlk çağlarda insanlar kekleri, tatlı ekmek şeklinde hazırlardı tatlandırma malzemesi olarak bal kullanılırdı. Zaman içinde pişirme tarzlarının gelişimi ve içine eklenen malzemeler çeşitlendikçe kekler de değişmeye başladı. İlk pişirme yöntemini geliştiren toplum antik mısırlılar olarak bilinmektedir. İlk keki İngilizler Cake olarak kullandıkları bilinenler arasındadır.

Günümüzdeki kekin formuna ABD'li kadınların çabaları sonucunda olduğunu görmekteyiz. ABD de ikamet eden kadınlar evlerine gelen misafirlere ikramlık yaparak sunmak için keki çokça tercih etmişlerdir birbirlerini her ziyaret etmelerinde kek ikramı yaygınlaşmış ve pastacılık olayı gelişmesi için temeller oluşturulmuştur.

Denizatı Pastane Restoran İncek

İncek

Denizatı İncek, 45 yıllık Denizatı Pastanelerinin İncek' uzantısı olup, Ankara' da bir ilke imza atmış ve restoran, cafe-bistro ve pastaneyi aynı mekanda birleştirerek sizlere hizmet vermek üzere 15 nisanda açılmıştır.

Restoranımızda keyfe keder akşamlarınızı taptaze mezeler, et ve balık yemekleriyle şenlendirebilir, Cafe- bistro katında dünya mutfağının spesiyallerini yada sizin için özel ithal edilmiş kahvelerimizi deneyebilir, aynı kattaki geniş ve huzurlu Gizli Bahçemizde aileniz ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Giriş katındaki pastanemiz ise bunca yılın tecrübesi ve kaliteli ürün yelpazesiyle siz değerli misafirlerimizin hizmetindedir.
devamını oku...
Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

Tilma Boutique House

Çayyolu

Tilma Boutique House Cafe ev tadında lezzetlerin hakim olduğu börek,poğaça,kurabiye çeşitleri,turta,pasta,salatalar,mantı,köfte gibi çeşitlerin bulunduğu lezzetlerinde iddalı ,özel kutlamaların yapıldığı,aynı zamanda sabah kahvaltılarına da çeşitleri ile ev sahipliği yapan sıcacık bir mekan.

Tilma Cafe misafirlerinin çocukları içinde uygun bir mekan.Doğum günü partileri düzenleyebilir özel gün kutlamalarınızı yapabilirsiniz.Bunun için ayrı bir alanımız var.Ayrıca çocukların keyifle vakit geçirebilcekleri oyun alanları da mevcut .Top havuzu,trombolin,oyun alanı ve yaz döneminde bahçemizde hoşca vakit geçirebilirler.

Tilma Cafe nin 4 katlı alanında atölye çalışmalarıda yapılıyor.Her Salı Ahşap Atölyesi sabah 10:00/16:00 saatleri arasında yapılıyor.Bez bebek ve Amigurimi gibi faaliyetlerde mevcut.Etkinlik günleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizleri ağırlamak güleryüzlü ekibiz için bir keyifdir...devamını oku...
Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara


Pasta Hayatımızın Her Anında

Pasta o kadar önemsiyoruz ki hayatımızın içinde mutlu günlerimizi pasta ile taçlandırıyoruz. Öyle ki, nişan, doğum günü, düğün, davetlerde, yıl dönümü, mezuniyet günleri süslü pastalar ile renklendirilmektedir. Pastanın damaklarda bıraktığı keyif, haz, aynı zamanda mutlu günlerimizi de tatlandırsın isteriz. Ankara'da halk pastalara önem vermekte ve vazgeçemediği tatlar arasında yer vermektedir pastaya.

Süslü, şekilli pastaların soframızda yer bulmasının oldukça ilginç gelişimi söz konusudur. Hepimizin pastasına yazdırdığı happybirthday yazısı nasıl gelişti? Bu soruyu daha önce hiç merak ettiniz mi? Siz değerli okuyucularımızı daha fazla meraklandırmadan cevabını verelim: doğum günlerinde dilimizden düşmeyen happybirthdaytoyou şarkısı sonucu bu sözcükler pastalar da verilmek istenen temayı oluşturmuştur. Yine daha öncesinde 1800lü yıllarda manyhappyreturnsoftheday yazısı oldukça eskiye dayanır. O zamanki farklılıklar günümüz için temel oluşturmuştur. Pasta üzerine yazılan yazılar, yapılan şekiller, basılan resimler gibi.

Pastalar Neden Yuvarlak Şekilde Hazırlanır?

Genelde pasta denildiğinde kekini hemen yuvarlak olarak hazırlandığına şahit olmuşuzdur. Bazen pastanelerde bazen mutfağımızda yuvarlak şeklinde kek kalıbı vardır. Bu durumun geçmişi farklı uygarlıklarda benimsenen dinlerin, inançların sonucunda oluştuğu yönündedir. Ay ve güneşin şekli ilk uygarlıklar için her zaman bilinmez olmuştur. Etkisini dinsel olaylara bağlamışlardır ve yiyeceklerinde bu olayı yansıtmışlardır. Öyle ki, yaşamın döngünü yuvarlak şekille ifade etmişlerdir.

Ankara başta olmak üzere diğer şehirlerde pastayı o kadar sevmiştir ki pastayı meslek haline getirmiş bu kadarla yetinmemiş yaptıkları pastaları insanlara da ulaştırmak için pastaneleri geliştirmiştir. Ankara başta olmak üzere gerek Bilkent pastane mekanları gerekse diğer semtleri pastanecilik hizmetini aşkla yapmaktadır. Pasta sevgi yapılan ürünlere de yansıyarak Ankara'yı pasta sektöründe ilk sıraya taşımıştır.