YENGEÇ NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

YENGEÇ NEREDE YENİR?

Yengeç, ülkemiz kıyılarında rastlanan ve yemekleri en çok sevilen deniz ürünlerinden biridir. Deniz ürünleri yemekleri denildiği zaman akıllara denize kıyısı olan şehirlerimiz gelse de Ankara denize kıyısı olmayan ama en taze ve leziz balık ve deniz ürünleri yemekleri bulabileceğiniz bir şehirdir. Yani her çeşit yemek için Ankara restoranları tercih edilebilecek en ideal mekanlardır.

Ankara'daki tüm Restoranlar için tıklayınız
Ankara Restoranlar


Yengeç Yemekler İçin Nasıl Hazırlanır?

Geçmişten günümüze deniz ürünlerinden yengeç yemekleri en çok sevilen yemeklerden olmuştur. Fakat yengeç, yemeklerde doğrudan kullanılabilecek bir malzeme değildir. Sert kabukları ve temizlenmesi gereken kısımlarından dolayı doğrudan yemek yapmak mümkün değildir. Bu sebeple bazı temizleme ve hazırlama işlemlerinden geçirmek gerekir. Yengeç hazırlama işlem basamaklarına bir göz atalım;

  • Yengeç canlı olarak tercih edilir. Yaklaşık boyları 5 ila 30 cm ve 500 gram bir ağırlıkta olmaktadırlar.
  • Diğer deniz ürünlerinde kullanılan haşlama suyu aynen yengeçler için de geçerlidir. Yine aynı şekilde hazırlanan pişirme suyu harlı ateşte iyice kaynatılır.
  • Yengeç iyice yıkanıp bu suya atılır.
  • Yaklaşık 500 gramlık yengeç bu suda 10 ila 15 dakika arası kaynatılır.
  • Haşlandıktan sonra sudan çıkarılan yengeç ters çevrilerek kıskaçları koparılır. Koparılan kıskaçlar kırılarak içerisinde ki etler çıkarılır. Gövdesinin kabuğu da ayrılarak mide ve süngerimsi kısımlar atılır.
  • Üst kabuğun altında ki etler de bir kaşık yardımıyla iyice sıyrılarak alınır
  • Artık yengeç istenilen her yemeği yapmak için hazır bir hale gelmiştir.
Yengeç Yemekleri

Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada ülkesi olduğu için deniz ürünlerine de oldukça bol olarak rastlanmaktadır. bu sebeple yemek kültürümüzde de deniz ürünlerinin inkar edilemez bir yeri vardır. Neredeyse her deniz ürünü ile ilgili onlarca farklı yemek bulmak mümkündür. Yengeç yemekleri de bu yemek çeşitlerinden sadece biridir.

Ankara deniz ürünleri restoranları konusunda bir hayli zengin bir şehirdir. Bu sebeple yengeç yemekleri yiyecekseniz iyi ve kaliteli bir deniz ürünleri restoranını tercih etmelisiniz. Zengin deniz ürünleri menüsü arasında birçok farklı çeşitte yengeç yemekleri bulabileceğiniz gibi istediğiniz şekilde sipariş verebilmeniz de mümkündür. Damak tadınıza uygun ve tamamen size özel bir şekilde siparişini verebileceğiniz yengeç yemeğinizi afiyetle yiyebilirsiniz.

Yengeç Nerede Yenir?

Yengeç yemekleri Ankara deniz ürünleri restoranlarında en çok tercih edilen yemeklerden biridir. Fakat daha önceden bahsettiğimiz yengecin temizleme ve hazırlama aşamaları herkes tarafından bu titizlikte yapılmadığı için her yerde yemek hem sağlık açısından hem de damak tadınıza uygun olmayacağı için yemeğinizden keyif alamazsınız. Ama yengeç yemekleri yiyebileceğiniz Ankara deniz ürünleri restoran mekanlarından iyi bir mekân önerisi arıyorsanız internet sitemize girerek size ve ailenize en uygun, aynı zamanda kaliteli ve nezih bir mekânı kolayca bulabilirsiniz.

Afiyet olsun.