FASIL MEKANLARI - FASIL MÜZİĞİ NEDİR?

blog yazısı ekle !

FASIL MEKANLARI - FASIL MÜZİĞİ NEDİR?

Erkek, kadın ya da karma olarak icra edilen fasıl müziği eğlence tutkunlarının ortamlarında tercih ettiği bir müzik türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ankara'da fasıl yapan yerlerin sayısı bir hayli çok olmakla beraber, fasıl yapan grupların ortamı şenlendirmesine, kullandığı müzik aletlerine ve fasıl heyetinin eserleri yorumlama icrasına göre vatandaşların tercihleri farklılık göstermektedir. Fasıl, diğer tanımıyla din dışı Türk musikisi geleneğinde aynı makamda ve çeşitli formadaki eserlerin sıralanmasıyla yapılan konser anlamına da gelir.

Ankara'daki tüm Fasıl Mekanları için tıklayınız
Ankara Fasıl Mekanları

Her tabakadan halkın müzik zevki ve kültürüne seslenebilen bir tür olan fasıl, yüzyıllardan beri etkinliğini sürdürmektedir. Arapça bir kelime olan fasıl, kısım, ayırım, devre anlamına gelen 'fasl' kelimesinden gelmektedir. 20'nci yüzyıl başlarından itibaren şarkı formunun da popülerlik kazanmasıyla beraber fasıl icrasında kullanılan formlar da değişiklik göstermiştir. Şarkı, longa, sirto, oyun havası ve türkü gibi formlar da ilave edilmiştir. Fasıl müziği Osmanlı İmparatorluğu zamanında halktan saraya kadar her insanın ilgisini çeken bir icra şekli olduğu gibi günümüzde de bu özelliğini sürdürmektedir. Kısacası fasıl, her dönemin müziğidir.

Böyle olunca da artık her yaştan insan büyük bir beğeni ile dinledikleri müzikler sayesinde artık hiç olmadığı kadar keyifli bir şekilde vakit geçirebiliyor. Pek çok kişi fasıl müziklerinin çok ağır olduğunu düşünürler. Böyle olunca da ne kadar isterlerse istesinler bu müzik türünü dinleyemezler.

Fasıl müzikleri ağır ve hareketli olmak üzere ikiye ayrılıyor. Gruplar genel olarak bir mekanda çıkacakları zaman ilk olarak ağır müzikler ile performanslarına başlayabiliyorlar. Burada amaç insanların ortama ısınmasını sağlamak oluyor. Sonrasında gece ilerlemeye başladıktan sonra müzikte hızlanmaları görmek mümkün. Yani insanlar bir anda kendilerini hiç olmadıkları kadar eğlenceli bir vaktin içerisinde görmeye başlayabiliyorlar. Kimi mekanlarda ise hareketli başlayan gece biraz daha ağır tarzdaki müzikler ile devam edebiliyor. Burada önemli olan nokta, Ankara içindeki sizin kendi fasıl müziği tarzınıza en uygun olacağına inandığınız mekanları bulmak. Sonrasında da istediğiniz vakit bu mekanlarda hiç olmadığı kadar keyifli vakit geçirebiliyorlar.