TAZELİĞİN TÜRK MUTFAĞINDA YERİ AYRIDIR - BALIK

blog yazısı ekle !

TAZELİĞİN TÜRK MUTFAĞINDA YERİ AYRIDIR - BALIK

Otantik Türk mutfağını düşündüğünüz zaman aklınıza ilk ne geliyor? Kebaplar mı yoksa kuzu etinden yapılan yemekler mi? Yoksa içerisinde hem soğuk hem de sıcak türlerinin bulunduğu ve çok çeşitli malzemelerle hazırlanabilen mezeler mi? Veya içi bolca Antep fıstığı ile doldurulmuş bir tepsi baklava mı?

Peki, ya size Türk mutfağında balığın ve diğer deniz ürünlerinin de yeri olduğunu söylesem ne derdiniz?Türkiye coğrafi konumu itibariyle oldukça geniş bir bölgeye yayılmış durumdadır ve sınırlarının %75'i deniz kıyısındadır. Kuzeyde Karadeniz başta olmak üzere, Ege denizi ve Akdeniz aynı zamanda Karadeniz'den bu diğer denizlere geçişi sağlayan İstanbul boğazı sadece deniz trafiğiyle değil, balık çeşitliliği ve balıkçılık açısından da önemli bir yere sahip olmaktadır.

Peki, öyleyse Türkiye'yi balık konusunda dünyanın en iyileri arasına yerleştiren şey tam olarak nedir? Elbette bu konuda ki altın kural tazeliktir. Çünkü ülkemizin pek çok farklı şehrinde balık pazarları bulunmaktadır ve hepsi de ürünleri taze olarak satmaktadırlar. Marketler de veya bazı büyük alışveriş merkezlerinde görebileceğiniz dondurulmuş balıklar veya deniz ürünleri çok kısıtlı miktarlarda ve genellikle çeşit olması açısından bulunabilmektedir. Bunlar dışında esas olan her zaman deniz ürünlerinin taze olarak satılıyor olmasıdır.

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Rixos Grand Ankara

TunalıDünyaca ünlü gurmelerin onayından geçmiş, her damak tadına hitap eden, dünya mutfaklarının seçkin lezzetleri...

Café @ Bulvar; Günün yorgunluğunu odaya çıkmadan haber veya spor programı seyrederek atmak ve işlerine kaldığı yerden devam etmek isteyenler için sakin bir köşe olmaktadır.

24 saat yaşayan Lobby Bar; Tapas Turca menüsü, Türk usulü mezeleri ve zengin içecek menüsüyle dostlarla buluşmak için Başkent'in ideal mekanıdır.

devamını oku...
Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Kuytu Meze Balık

Tunalı

Kuytu aslında tam bir semt meyhanesidir diyebiliriz. Bol müdavimi olan, fonda Türk sanat müziği ve eski 45'likler eşliğinde birbirinizi duyarak sohbet edebileceğiniz şirin, butik bir meyhanedir. Kömür ateşinde pişen balıkların yanı sıra et, ciğer, kuzu kokoreç, İnegöl köfte menüleri de mevcuttur. Muhteşem arasıcakları, günlük olarak çıkan yirmiye yakın soğuk mezeleri ile sunum yapılmaktadır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan, sıcak yaz aylarının vazgeçilmez mekanı Kuytu, açık havada yemek yemenin zevkini sunmaktadır.

Bestekar Sokak'ta ismiyle müsemma Kuytu Meze Balık, "Kuytudayız" sloganı ile hizmet veren, özellikle ara sıcakları ve soğuk mezeleri ile ön planda olan balık restoranında, İnegöl'den getirilen köftenin yanı sıra Balıkesir'den getirilen kuzu kokoreç ve yaprak ciğeri çok konuşulanlar arasında yer almaktadır. Ayrıca tüm yorumlarda karides köftenin ve levrek sarmanın baş rolde olduğunu görebilirsiniz. Müdavimlerinin bol olduğu, misafirlerinin yorumlarına önem veren tek tek ilgilenip fikirlerini soran şirin bir işletmedir Kuytu.

Ankara'nın ünlü isimlerinin konutlarında özel aşçılığı ve birçok tanınmış otel ve restoranın şefliğini yapmış Yasin Karataş şefimizin salonda tek tek misafirlerle ilgilenme anlarına tanık olunan anlar gecenin en keyifli sohbetlerinin döndüğü anlardır. Erkeğin midesine giden yol için verdiği tarifler birçok yuvayı kurtarmıştır diyebiliriz.

devamını oku...
Adres: Bestekar Cad. 6/D Kavaklıdere, Çankaya - Ankara

Şilingir Meyhane

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara

Afitap Meyhane

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:63/B Tunalı-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Barba Piru Meyhane

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 1546. Sokak No:10 Ümitköy - Ankara

Gırgıriye Meyhane

Çayyolu

Gırgıriye Yeni Nesil Eğlence...
Dj Performance, Türkçe Pop Remix...
Meze&Rakı, Balık ve Izgara Et Çeşitleri...
Aperatifler & Kokteyl Bar...Eğlencenin Yeni adı Gırgıriye...Bol Neşe, Bol Gırgır ve Eğlence...
Açık ve Kapalı Alan Gırgıriye'de...

devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mah. Alacaatlı Cad. 3316. Sokak Terra Sitesi C Blok No: 2 - 1 Çayyolu - Ankara

Kalispera

GOP

Yunan & Ege & Balkan Müziklerinin en güzel örnekleri dinleyebileceğiniz , sıcacık ambiansı ve leziz yemekleri ile Ankara'nın vaz geçilmez en iyi meyhanesi...
devamını oku...
Adres: Kuleli sok. 28/B G.O.P-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara


Tüketileceği zaman da ister ızgara olsun ister kızartılmış veya buharda pişmiş olsun balıklar ve deniz ürünleri basit tariflerle, mümkün olduğunca doğal hallerine yakın şekilde servis edilir. Kullanılan tariflerde ağır, kremalı soslar kullanılmaz. Genellikle taze balıklar bir ızgaraya yatırılıp, kılçıkları ayıklanarak ve üzerlerine hafif bir miktar yağ sürülerek pişirilir. Bazı durumlarda tuz veya az miktarda farklı baharatlar ve otlar eklenebilir.

Bazı türler kızartıldığı zaman daha lezzetli olduğu için bu pişirme tekniği de kullanılmaktadır. Hatta az miktarda baharatlarla da lezzetlendirilebilir. Ancak önemli olan her zaman balığın kendine has lezzetini muhafaza etmeye çalışmaktır.

Taze balıkların pişirilmesi için kullanılan bir başka yol ise buğulama olarak adlandırılan buharda pişirme yöntemidir. Bu yöntemde de üzerlerine az miktarda yağ ve çeşitli baharatlar eklenen taze balıklar alüminyum folyolara sarılarak buhar üzerinde pişirilir. Bu sayede kendi suyu ve baharatların ve otların lezzetiyle ortaya çok lezzetli bir tarif çıkmış olur.

Türk mutfağında birçok bölgenin de kendine has pişirme teknikleri mevcuttur. Hatta o bölgeye ait balıklar da bulunmaktadır. Buna verilebilecek en iyi örnekte tabi ki sadece Karadeniz kıyılarında avlanabilen hamsidir.

Bu kadar geniş balık çeşitliliğine karşılık elbette İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde ki balık restoranları da oldukça nam salmışlardır. Balık restoranları aynı zamanda sadece karnınızı doyurmanın dışında önemli birer sosyal mekân olma özelliğini de taşırlar.