MAÇ YAYINI - ESKİ DÖNEMLER

blog yazısı ekle !

MAÇ YAYINI - ESKİ DÖNEMLER

İçinde bulunduğumuz 2000'li yıllar hepimiz için renkli ve icatların arka arkaya geldiği, her dönem yeni modaların ortaya çıktığı bir süreç olarak göze çarpıyor. Bu süreç hem siyasi hem de sosyal alanda yapılan değişiklikler ve olaylar sayesinde bir anda çehre değiştirmiş, insanların hayatlarına olan düşkünlüklerini ve bu hayattan beklentilerini bir anda değiştirmişti. Bu değişimlerin içerisine bir de teknoloji dâhil olunca, dünya bizim için daha imkânlı hale gelmişti.

Bu teknoloji siyasetten sosyal yaşama kadar hayatın her noktasına nüfuz etmiş, artık her evde ve cepte bu teknolojiler var olmaya başladı. Bu teknolojiler sayesinde insanların her anları, yaşadıkları her olaylar diğer insanlar tarafından saniyesinde öğrenilir oldu.Bunu sağlayan iletişim ve internet ağları dünyanın her yerinden haber, resim ve görüntü almayı dahi sağlayınca ; ''dünya küçük'' şeklinde belirtilen tabir gerçek hale geldi. Bu yüzden kurulan internet siteleri sayesinde bu hizmet ayağımıza kadar geldi.

Mesela spor açısından olaya bakalım.

Eskiden bir futbol mücadelesinden haberdar olmak için ya radyo ya da gazete takip edilirdi. 1968'den sonra TRT sayesinde bu maçlar televizyon adı verilen sihirli kutulardan yayınlanır oldu. Birçok insan yeni tanıştığı televizyon sayesinde maçları izleme şansına sahip oldu. Bu birçok insan için devrim niteliğinde bir olaydır, etkisi ve değeri oldukça büyüktür.

Kaliruha Ocakbaşı

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Bestekar Sokak 86/A Tunalı-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Marco Pascha Çayyolu

Çayyolu

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

Ayıntap Sofrası

GOP

devamını oku... Adres: Filistin Caddesi No:35 GOP-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Boteco Bistro

Tunalı

devamını oku... Adres: Bülten Sokak No:9/26 Tunalı-Ankara


Bu maç izleme hadisesi, 90'lı yıllara kadar TRT'nin elinde devam etti. Ancak bu 90'lı yıllardan kurulan özel televizyonlar sayesinde bu işin yönü de değişmeye başladı.

Arka arkaya çıkan dijital platformlar bu işin kurumsallaşmasına, sektörleşmesine yol açınca; bunun devamını sağlayacak olan mekânlar açılmaya ya da açılan mekânlarda bu yayınlar yapılmaya başlandı.

Evinde imkânı olmayan birçok insan, bu mekânlar sayesinde maç izleme şansına sahip oldu. Bu tür mekânların çokluğu sayesinde, dijital platformların gelişimi ve sayısının artışı da sağlandı. Günümüzde Teleon,Cine5,Digitürk,D-Smart,Teledünya,Tivibu gibi platformların sayesinde tüm spor faaliyetleri takip edilmektedir.

Bu bahsettiğimiz maç yayını yapan lokantalar ve restoranlar ülkemizin başkenti olan Ankara'da fazlasıyla bulunmaktadır. Özellikle Kızılay bölgesinde yoğunlaşan bu yerlere kolaylıkla ulaşabilir ve maç yayını hizmeti alabilirsiniz.