MAÇ YAYINI - ESKİ DÖNEMLER

blog yazısı ekle !

MAÇ YAYINI - ESKİ DÖNEMLER

İçinde bulunduğumuz 2000'li yıllar hepimiz için renkli ve icatların arka arkaya geldiği, her dönem yeni modaların ortaya çıktığı bir süreç olarak göze çarpıyor. Bu süreç hem siyasi hem de sosyal alanda yapılan değişiklikler ve olaylar sayesinde bir anda çehre değiştirmiş, insanların hayatlarına olan düşkünlüklerini ve bu hayattan beklentilerini bir anda değiştirmişti. Bu değişimlerin içerisine bir de teknoloji dâhil olunca, dünya bizim için daha imkânlı hale gelmişti.

Bu teknoloji siyasetten sosyal yaşama kadar hayatın her noktasına nüfuz etmiş, artık her evde ve cepte bu teknolojiler var olmaya başladı. Bu teknolojiler sayesinde insanların her anları, yaşadıkları her olaylar diğer insanlar tarafından saniyesinde öğrenilir oldu.Bunu sağlayan iletişim ve internet ağları dünyanın her yerinden haber, resim ve görüntü almayı dahi sağlayınca ; ''dünya küçük'' şeklinde belirtilen tabir gerçek hale geldi. Bu yüzden kurulan internet siteleri sayesinde bu hizmet ayağımıza kadar geldi.

Mesela spor açısından olaya bakalım.

Eskiden bir futbol mücadelesinden haberdar olmak için ya radyo ya da gazete takip edilirdi. 1968'den sonra TRT sayesinde bu maçlar televizyon adı verilen sihirli kutulardan yayınlanır oldu. Birçok insan yeni tanıştığı televizyon sayesinde maçları izleme şansına sahip oldu. Bu birçok insan için devrim niteliğinde bir olaydır, etkisi ve değeri oldukça büyüktür.

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Kaliruha Ocakbaşı

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Bestekar Sokak 86/A Tunalı-Ankara


Bu maç izleme hadisesi, 90'lı yıllara kadar TRT'nin elinde devam etti. Ancak bu 90'lı yıllardan kurulan özel televizyonlar sayesinde bu işin yönü de değişmeye başladı.

Arka arkaya çıkan dijital platformlar bu işin kurumsallaşmasına, sektörleşmesine yol açınca; bunun devamını sağlayacak olan mekânlar açılmaya ya da açılan mekânlarda bu yayınlar yapılmaya başlandı.

Evinde imkânı olmayan birçok insan, bu mekânlar sayesinde maç izleme şansına sahip oldu. Bu tür mekânların çokluğu sayesinde, dijital platformların gelişimi ve sayısının artışı da sağlandı. Günümüzde Teleon,Cine5,Digitürk,D-Smart,Teledünya,Tivibu gibi platformların sayesinde tüm spor faaliyetleri takip edilmektedir.

Bu bahsettiğimiz maç yayını yapan lokantalar ve restoranlar ülkemizin başkenti olan Ankara'da fazlasıyla bulunmaktadır. Özellikle Kızılay bölgesinde yoğunlaşan bu yerlere kolaylıkla ulaşabilir ve maç yayını hizmeti alabilirsiniz.