CİĞER NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

CİĞER NEREDE YENİR?

İnsanların yaşama tarzları beslenme alışkanlıklarını da şekillendirmektedir. Yaşama tarzı değişmesi, başka kültürlerin etkisinde kalması ve teknoloji beslenme alışkanlıklarının değişmesinde etkili olan iki faktördür. Mesela ilk insanlar yaşamlarını sürdürebilmek için bitkileri toplamışlardır ve hayvanların etinden, sütünden yararlanmayı öğrenmişlerdir. Zaman geçtikçe yapılan avlanma aletleri, pişirme malzemeleri geliştikçe besinlerine tat katmayı öğrenmişlerdir.

Kültürümüzün hayvancılığı ta eski Türk uygarlıklarından beri süre gelmiş bir yaşama biçimidir. Hayvanları keserek kellesi, paçaları, ciğeri, dalağı, böbreği, işkembe, beyni, kalın bağırsağı etin yanında kullanılan alternatif seçenekler her zaman yer almıştır.

Ciğerin çeşitli baharat ve garnitürler eklenmesi ile oldukça çeşitli yemekler oluşturulmuştur. Eskilerden bahsetmeye devam edelim. Mesela ciğerin adı öpke veya övke olarak anılırdı. Pişerken şişen ciğer ustanın bu konuda ne kadar becerikli, deneyimli ve bilgili olduğunu gösterirdi.

Hamlakit

Gölbaşı

Ankara Gölbaşı'nda 20 yıldır hizmet veren Hamlakit, günün her saati yapabileceğiniz yöresel kahvaltı seçenekleri, Rize Çamlıhemşim'den gelen Muhlama Peyniri ve tereyağının enfes buluşması ile güne keyifli bir başlangıç yapabilirsizin.İşkembe kellepaça mercimek karalahanaçorba çeşitleri ile içinizi ısıtarak yorgunluğunuzu atabileceğiniz benzersiz bir adrestir. Ana yemek seçenekleri ile de fark yaratan Hamlakit, Arnavut ciğeri, saç kavurma, ızgara ve balık çelitleri ile de muhteşem lezzetlerle buluşmanızı sağlar.

Sizin için herşeyi düşünen mekanımızda tatlı seçenekleri ile de yemeğinizi mutlu sonlanmaktadır.. Yoğunluğumuz nedeni ile haftasonları rezervasyon yaptırmanızı önemle rica ederiz.devamını oku...
Adres: G.O.P. Mahallesi 403 Sokak 2/18 Gölbaşı-Ankara

Tavolo Mio

Ümitköy

2019'un başlaması ile Ankara'ya merhaba diyen Tavolo Mio, birinci sınıf bir restoran olarak hizmet vermektedir. Ümitköy'de konumlanan restoranımız, dünya mutfağından seçme lezzetler yanı sıra Türkiye'nin yerli, ödül almış butik şaraplarını da misafirlerine sunmaktadır.Aile toplantılarınız, özel günleriniz, iş yemekleriniz ve benzeri organizasyonlar için gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.
Amacımız misafirlerimizin nezih bir ortamda, keyifli zaman geçirebilmelerini sağlamaktır.


devamını oku...
Adres: Ümit Mahallesi, 2494/3. Sk. No:6 Çankaya - Ankara

Alaattin Ocakbaşı

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158. Cadde Moda City B2 No:38 Yaşamkent - Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Bekri

Tunalı

Adını eski Osmanlıcada içkiye ve muhabbete düşkün kişi olarak tabir edilen Bekri'den alan mekan,Osmanlı Türk mutfağının mirası tarihi tatları,mezeleri,rakıyı Türk Sanat Musikisi eşliğinde "racon"uyla içmenin verdiği zevkle haftanın 7 günü hizmetinizdedir.


devamını oku...
Adres: Bekri Tunalı Meyhanesi - Tunalı Hilmi Caddesi No: 72/1 Kavaklıdere-Ankara

Kaliruha Ocakbaşı

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Bestekar Sokak 86/A Tunalı-Ankara

Etli Otlu

Mustafa Kemal Mahallesi

Etli Otlu Türk mutfağının birbirinden güzel lezzetlerini modernize edilmiş sunumları ile misafirlerine sunmaktadır. Yemeklerinde Türkiye'nin dört bir yanından gelen ürünleri kullanarak elinden geldiğince sağlıklı yemekler ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Sıcacık yemekler toprak güveçlerde taş fırında uzun uzun pişirilerek sofralarınıza gelmektedir. Et yemeklerinden, sebze yemeklerine, köfteli yemeklerden tavuk yemeklerine kadar geniş bir mutfağa sahiptir. Zaten Etli Otlu adını da buradan almıştır. Sıcak yemeklerin yanı sıra mis gibi fırın lezzetleri de bulunmaktadır. Çeşit çeşit pideler, lahmacunlar uzman ustaların ellerinde taş fırında pişerek misafirlere servis edilmektedir. Pideler harici Urfa ve Antep yöresine ait birbirinden güzel kebap çeşitleri de mevcuttur. Urfalı ustaların zırhlayarak hazırladıkları kebaplar denemeye değer. Hafta sonu kahvatılarında ise birbirinden kaliteli ve yöresel ürünlerle hazırlanan kahvaltıları nezih bir ortamda misafirlerine sunmaktadır. Kısacası Etli Otlu'nun başlıca amacı müşterilerine sağlıklı ve lezzetli lezzetler sunabilmektir.devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

Hacı Abdullah Ankara

Söğütözü

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A


Ciğer Pişirmenin Püf Noktası Kaşgarlı Mahmut'un Tarifinden

Ciğerin pişerken şişip, kabarması gerektiğini yukarıda bahsetmiştik. Bunun üzerine çeşitli düşünürler ki o dönemin önde geleni KaşgarlıMahmut ciğer konusunda da önemli ipuçlarına yer vermiştir. Ciğerin şişerken lezzeti üzerindeki etkiyi hardal ve sirke aracılığı ile artırmayı dile getirmiştir.

Ciğer Tıbbi Tedavi Amaçlı Kullanılmış Mıdır?

Tıbbi tedavi için özellikle devenin ciğerinden bolca yararlanılmıştır. Ciğer nasıl kullanıldığı konusunda devenin ciğeri kurutulup öğütülmüştür. Bu şekilde problemli noktalarda uygulandığı bilinmektedir.

Ciğer Hangi Tarifler İçerisinde Karşımıza Çıkar?

  • Ciğer tava
  • Ciğer sarma
  • Arnavut ciğeri
  • Ciğer sote
  • Ciğer şiş
  • Yaprak ciğer
  • Sacda ciğer kavurma
Gibi birbirinden farklı lezzetler hazırlanabilir. Ciğeri fırında, tavada, mangalda ve tandır gibi farklı pişirme yöntemleri kullanılabilir. Ciğerin lezzeti bu farklılığa açık ve lezzeti bu uygulamalara müsaittir.

Arnavut Ciğeri Usulüne Uygun Nasıl Hazırlanır?

  • Dana ciğeri
  • Kırmızı pul biber
  • Tuz
Malzeme oldukça az ve herkesin temin edebileceği kolay ürünlerdir. Bu tarif basit malzemeler ve bol miktarda püf noktası içermektedir. Dikkat edilmesi gereken noktalar tarifi damak çatlatan lezzete dönüştürecektir. Öyleyse başlayalım; ciğerin üzerindeki zar tabakasından arındırılmış nitelikte olması gerekir. Bu durumda un, tuz, biber harmanlanıp ufak ufak doğranan ciğerler bu karışıma bulanıp sıvı yağda kızarmaya bırakılır. Yağdan alınan ciğerin fazla yağdan arındırılması için kâğıt havlu üzerinde bırakması sağlanır ardından bir kapak yardımı ile üzeri kapatılarak buharında dinlenmeye bırakılır. Afiyet olsun.

Bütün bunlar için zamanınız sınırlı ise merak etmeyin Ankara bu konuda ünlü ve lezzetli mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Ama bu konuda da yerli bilginiz yoksa bilgi edinmek için internet sitemizden faydalanabilirsiniz. Yani Ankara'da ciğer nerede yenir? İşin ustası hangi mekandadır? Deneyimli eller tarafından ciğere en iyi tat katan mekanların isimleri nelerdir? Diyenler için internet sayfamız bu konuda sizin için ciğerin usta ellerce hazırlanan mekanlarını belirleyerek orijinal bilgileri içermektedir.