CEBECİ RESTAURANT

blog yazısı ekle !

CEBECİ RESTAURANT

Restaurant kelimesinin karşılığı lokanta, yemek yediğimiz, lezzetlerin servis yapıldığı mekanlardır. Restaurantı günlük hayatımızda o kadar sık tercih etmemize rağmen gelişim, ilk nerede ve nasıl ortaya çıktığı hakkında belki de düşünmemişizdir. Yazımızda restaurant hakkında birbirinden farklı ve ilginç bilgiler ile bakış açınızı genişletmeyi amaçladık.

Restaurantın Tarih Sahnesine Çıkmasında Etkili Olay

Restaurant kelimesi günümüzdeki kullanımından oldukça farklıydı. Bugün restaurantı yemek yemek için tercih ederken eskiden insanlar tıp literatüründe kullanmaktaydı. Kemikleri onaran, dokuların iyileşmesinde etkili kısaca insan bedenini güçlendiren ve koruyan et suyu için restaurant ifadesi kullanılırdı.

Efsaneye göre et suyunu müşterilerine ikram ederek mekanında insanların iyileşmesini sağlıyordu. Böylece sağlık problemleri olan kişilere ilaç niteliğindeydi bu sunum. Bu olaydan sonra işletme sahibi mekanının adını yaptığı et suyu ila şifa bulan müşterilerinden esinlenerek restaurant koymuştur. Güçlendiren, onaran, koruyan anlamı ile oldukça tedavi edici nitelikteki restuarant eyleminden türeyen restaurant ismi kullanılmıştır.

Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

ATA KONAĞI TARİHÇESİ

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.

ATA KONAĞI SAHİP VE İŞLETMECİLERİ

Konağın sahibi emekli Dr. Latif ATASEVER ve eşi Ecz. Neriman ATASEVER 'dir. Atasever ailesi sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlığın bir parçası olan beslenme ve sosyal faaliyetlerin önemimi bildikleri için bu sektörde de özel ve güzel Konağı titizlikle işletmektedirler.

Dr. Latif ATASEVER önderliğinde eşi Ecz. Neriman ATASEVER, çocukları Dr. Selçuk ATASEVER, Müh. Serdar ATASEVER, Ecz. Selnur ATASEVER; gelinleri Müh. Sedef ATASEVER, ve İşletmeci Bilgehan ATASEVER 'den oluşan kocaman bir aile işletmesi Ata Konağı.

Ürünlerimiz kendi açık mutfağımızda imal edilmekte olup kendi soframıza koymadığımız hiçbir yiyeceği konuklarımıza sunmamaktayız. Temel felsefemiz hijyenik, mümkün olduğu kadar organik, taze gıdalarla, Türk ve Ankara mutfağına uygun yemekler üreterek, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaktır.

Buyurun sizlerle de birlikte olalım.

devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A


Yukarıdaki olay aslında sadece insanların yemek yemediği aslında problemlerine şifa bulmak için tercih ettiği mekan olarak oluşmuştur. Yani bir bakıma tıp ile aynı rolü üstlenmişlerdi. Zaman içinde restaurant ve tıp olayı birbirinden bağımsız hale gelerek birer bilim alanına dönüştüler.

Günümüzde bu mekan restaurant içilen faaliyetlerini çeşitlendirmiştir. Öyleyse genel bir restaurant da sunulan yemek ve içecek hizmetleri nelerdir bir bakalım.

 • Kahvaltı
 • Ara sıcaklar
 • Salatalar
 • Makarnalar
 • Pizzalar
 • Pideler
 • Hamburgerler
 • Sandviçler
 • Dürümler
 • Ana yemekler
 • Tatlılar
 • Sıcak içecekler
 • Soğuk içecekler
 • Meşrubatlar
Genel anlamda bir restaurantta bulunan içeriği uygulanan hizmet niteliğine göre değişebilecek bir menüyü sizler ile paylaştık. Çoğu restaurant kahvaltı seçeneği ile farklılaşma politikası uygulamaktadır.

Ankarada sayısız restaurant mekanına ev sahipliği yapmaktadır. Cebeci restaurantmekanı başta olmak üzere oldukça kaliteli ve elit yerlerdir. Ankara içerisinde tanıdığınız veya favori bir mekanınız yoksa cebeci restaurant mekanına gelerek buradaki lezzetleri deneyip hizmet sunumunu gözlemleyebilirsiniz.

Restaurant Çeşitleri Nelerdir?

Restaurant mekanları günümüzde yemek yenilen yer olmanın ötesine geçerek zamanımızın çoğunu harcadığımız mekanlara dönüşmüştür. Bu bakımdan mekanlarda sunduğu konsept ve hizmet açısından çeşitlenmiştir kendi içerisinde:

 • Yeme işinin ve servis olayının kısa sürede gerçekleştiği restaurant: genellikle pratik hazırlama ve pratik yeme imkanı sağlayan menüyü kapsayan restuaranttır. Örnek olarak fastfood tarzının yoğun olduğu mekanlardır. Menü oldukça sınırlıdır.
 • Orta nitelikte restaurant: klasik bir menüye sahiptir. Menü fiyatları oldukça uygun belirlenmiştir. Terciih eden müşteriler bu durumdan oldukça memnundur. Personeli genellikle aynı renk uyumunda giyinirler ama restaurantın forması şeklinde değildir.
 • Elit restaurantlar: bu tarz restaurant genellikle kalitenin ve menüdeki lezzetlerin en yüksek olduğu yerdir. Kalite beraberinde yüksek fiyatları da beraberinde getirir. Restaurantın ortamı, havası oldukça cool ve mükemmeldir. Masa-sandalye tasarımına oldukça önem verilmiştir. Personel tek tip giyinir.