CEBECİ RESTAURANT

blog yazısı ekle !

CEBECİ RESTAURANT

Restaurant kelimesinin karşılığı lokanta, yemek yediğimiz, lezzetlerin servis yapıldığı mekanlardır. Restaurantı günlük hayatımızda o kadar sık tercih etmemize rağmen gelişim, ilk nerede ve nasıl ortaya çıktığı hakkında belki de düşünmemişizdir. Yazımızda restaurant hakkında birbirinden farklı ve ilginç bilgiler ile bakış açınızı genişletmeyi amaçladık.

Restaurantın Tarih Sahnesine Çıkmasında Etkili Olay

Restaurant kelimesi günümüzdeki kullanımından oldukça farklıydı. Bugün restaurantı yemek yemek için tercih ederken eskiden insanlar tıp literatüründe kullanmaktaydı. Kemikleri onaran, dokuların iyileşmesinde etkili kısaca insan bedenini güçlendiren ve koruyan et suyu için restaurant ifadesi kullanılırdı.

Efsaneye göre et suyunu müşterilerine ikram ederek mekanında insanların iyileşmesini sağlıyordu. Böylece sağlık problemleri olan kişilere ilaç niteliğindeydi bu sunum. Bu olaydan sonra işletme sahibi mekanının adını yaptığı et suyu ila şifa bulan müşterilerinden esinlenerek restaurant koymuştur. Güçlendiren, onaran, koruyan anlamı ile oldukça tedavi edici nitelikteki restuarant eyleminden türeyen restaurant ismi kullanılmıştır.

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara


Yukarıdaki olay aslında sadece insanların yemek yemediği aslında problemlerine şifa bulmak için tercih ettiği mekan olarak oluşmuştur. Yani bir bakıma tıp ile aynı rolü üstlenmişlerdi. Zaman içinde restaurant ve tıp olayı birbirinden bağımsız hale gelerek birer bilim alanına dönüştüler.

Günümüzde bu mekan restaurant içilen faaliyetlerini çeşitlendirmiştir. Öyleyse genel bir restaurant da sunulan yemek ve içecek hizmetleri nelerdir bir bakalım.

 • Kahvaltı
 • Ara sıcaklar
 • Salatalar
 • Makarnalar
 • Pizzalar
 • Pideler
 • Hamburgerler
 • Sandviçler
 • Dürümler
 • Ana yemekler
 • Tatlılar
 • Sıcak içecekler
 • Soğuk içecekler
 • Meşrubatlar
Genel anlamda bir restaurantta bulunan içeriği uygulanan hizmet niteliğine göre değişebilecek bir menüyü sizler ile paylaştık. Çoğu restaurant kahvaltı seçeneği ile farklılaşma politikası uygulamaktadır.

Ankarada sayısız restaurant mekanına ev sahipliği yapmaktadır. Cebeci restaurantmekanı başta olmak üzere oldukça kaliteli ve elit yerlerdir. Ankara içerisinde tanıdığınız veya favori bir mekanınız yoksa cebeci restaurant mekanına gelerek buradaki lezzetleri deneyip hizmet sunumunu gözlemleyebilirsiniz.

Restaurant Çeşitleri Nelerdir?

Restaurant mekanları günümüzde yemek yenilen yer olmanın ötesine geçerek zamanımızın çoğunu harcadığımız mekanlara dönüşmüştür. Bu bakımdan mekanlarda sunduğu konsept ve hizmet açısından çeşitlenmiştir kendi içerisinde:

 • Yeme işinin ve servis olayının kısa sürede gerçekleştiği restaurant: genellikle pratik hazırlama ve pratik yeme imkanı sağlayan menüyü kapsayan restuaranttır. Örnek olarak fastfood tarzının yoğun olduğu mekanlardır. Menü oldukça sınırlıdır.
 • Orta nitelikte restaurant: klasik bir menüye sahiptir. Menü fiyatları oldukça uygun belirlenmiştir. Terciih eden müşteriler bu durumdan oldukça memnundur. Personeli genellikle aynı renk uyumunda giyinirler ama restaurantın forması şeklinde değildir.
 • Elit restaurantlar: bu tarz restaurant genellikle kalitenin ve menüdeki lezzetlerin en yüksek olduğu yerdir. Kalite beraberinde yüksek fiyatları da beraberinde getirir. Restaurantın ortamı, havası oldukça cool ve mükemmeldir. Masa-sandalye tasarımına oldukça önem verilmiştir. Personel tek tip giyinir.