SAKSI KEBABI

blog yazısı ekle !

SAKSI KEBABI

Yaşamın olduğu her noktada ve her bölgede farklı lezzet arayışları artarak devam ediyor. Bu arayışlar ilkel çağlardan beri insanların yeni tatlar aramasına ve bu uğurda büyük keşif çalışmaları sürdürmesine yol açmıştır.

Bu lezzetlerin dünya üzerindeki birçok insana ulaşması ise, o ülkelerin ilgisine ve girişimcilerin hamlelerine bağlı bir durumdur.Bu hamlelerin ülkemizdeki yansımaları ise; çok farklı şekillerde baş göstermektedir.

Yemek yemeyi çok seven bir toplum olduğumuzu artık herkes biliyor. Ülkecek bizim farklı tatlara ne kadar fazla ilgimiz olduğunu, bu tatların ülkemiz sınırları içerisinde bulunma şansının hızlı şekilde artmasından rahatlıkla anlayabiliriz. Elbette bu her tat için geçerli olmadığından, mevcut tatları hesaba katarak böyle bir genellemeye vardığımızı da söylemek zorundayız.

Ankara'daki tüm Kebap-Et Lokantaları için tıklayınız
Ankara Kebap-Et Lokantaları

Öyle ya da böyle Tekirdağ'daki köfteyi Van'da, Erzurum'daki kebabı Balıkesir'de yiyebildiğimizi hesaba katarsak, bu ilginin ve yayılma durumunun ne kadar seri olduğu hakkında yorum yapabilir duruma geldik.

Dünyanın her yerinde en önemli ihtiyaç olarak görülen beslenme zorunluluğu, bizde daha çok zevk ve kültürel gelenekleri devam ettirebilmek için kendisini göstermektedir. Bu özellik sayesinde ülkemizin her bölgesinden farklı lezzetler ve tarifler çıkmaya başlamış ve insanların damak tadı hesaba katılır olmuştur.

İşte bu tariflerin başında et ürünleri ile yapılan yemekler ve kebaplar gelmektedir. Ülkemizin her bölgesinde rastlansa da; en çok Güneydoğu Anadolu bölgesinin kebabın anavatanı olduğunu söyleyebiliriz.

Yüzlerce farklı kebap çeşidinin bulunduğu ülkemizde, bu tarz yemeklerin ağırlıklı olduğu lokanta ve restoranların sayıca çok olduğunu bilmekteyiz. Bu lokantalar et kullanımı ve pişirmeleri konusundaki farklılıkları sayesinde kendine has bir müşteri kitlesine sahip olmuşlardır.

Bu tür lokantaların Ankara ilinde Kızılay, Ulus gibi önemli semtlerde daha sık bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca Etlik, Keçiören gibi bölgelerde de bölgesel dağılıma oranla daha fazla sayıda et ya da kebap lokantası bulunmaktadır.

Bu kebapların en ünlülerinden bir tanesi olan Saksı Kebabı; kuşbaşı et, patlıcan, biber, sarımsak gibi malzemelerle yapılırken, patlıcanların saksı şeklinde oyularak içine malzemelerin konulmasını sağlayan bir kebap türüdür.

Bu ve daha fazla farklı kebap türü sizleri Ankara'da bekliyor.