ZÜLBİYE – YÖRESEL MUTFAKLAR

blog yazısı ekle !

ZÜLBİYE – YÖRESEL MUTFAKLAR

Hemen her gün insanların farklılaşan hayatlara sahip olduğunu görmekteyiz. Bu durumun müthiş farklılıklara sahip olması; olayın gerçekten ciddiye alınacak bir durum olduğunu gösteriyor. Bu derece önemli hale gelmiş bir olayı daha ayrıntılı şekilde incelemek gerçekten zorunlu ve gerekli hale gelmiş bir durumdur. Bu konuda uğraşacak olan kişilerin birçok farklı özelliği bir arada hesaba katması gerekiyor.
Bu değişkenlik içeren konularda örneği kendi ülkemizdeki durumlardan verebiliriz.

Ülkemizde bulunan yemek kültürü temel bir farklılık abidesidir. Yemek açısından mevcut olan farklılıkları ortaya koyduğumuzda durumun gerçekten gayet kapsamlı olduğunu fark etmekteyiz. Yemek-içmek gibi ihtiyaçlar söz konusu olduğunda durum gerçekten bir anda farklılaşmakta ve bu tür değişimler kendi içerisinde farklı özellikler göstermektedir.

Yemeği oldukça seven ve bu besin maddelerinin üretimi hakkında müthiş şekilde çaba sarf eden bir ülke olduğumuzu bilmeyen kalmadı. Bu imajı yaratan da direk biziz dersek yanlış bir cümle söylememiş oluruz.

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Tarihi Merkez Lokantası

Yenimahalle

devamını oku... Adres: M. Akif Ersoy Mah. Anadolu Bulvarı No: 74 / DK 6-3 DK 6-4 Yenimahalle-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A


Yemek üretimi ve paylaşımı konusundaki çalışmalarımız doğru ve güvenilir sonuçlarını kültürel yaşantımıza olan etkisiyle ve imkanlarımıza kattığı yepyeni imkanlarla ortaya koymaktadır. Bu durum her noktada olan yaşantıyla doğru orantılı olarak belirtilmektedir ve bu şekilde artarak varlığını sürdürmektedir.

Yani Ege'de yapılan bir yemek ile Akdeniz'de yapılan yemeğin aynı malzemelerden yapılmasını ya da aynı tür yemek alanına dahil olmasını beklemek doğru olmayacaktır. Ege'de tüketilen bir balık ile Akdeniz'deki bir balığın tüketim amacı aynı olsa da, hitap ettikleri kitle ve bu kitleye göre rağbet gösterme durumları ciddi anlamda farklılıklar göstermektedir.

Bu tür yöresel ve yerel yemeklerin nerede olursa olsun bir müşteri kitlesi olacağı bilinen bir durumdur. Bu yüzden ülkemizin her yerinde farklı mekanlar ve lokantalar açılmaktadır.

Bahsettiğimiz bu yöresel lezzetlere rahatlıkla ulaşabileceğiniz bölgelerin başında başkent Ankara gelmektedir. Ankara'da istediğiniz birçok lezzeti kolaylıkla görebilmektesiniz.

O lezzetlerden bir tanesi olan Zülbiye'ye birlikte bir bakalım. Akşehir yemeği olan Zülbiye, dana eti, soğan, sarımsak, salça, kimyon, karabiber, haşlanmış nohut gibi malzemelerden oluşuyor. Et yemeklerinin lezzetine dayanamayanlar için birebir bir yemek olacaktır.