VEGETERYAN YEMEKLERİ NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

VEGETERYAN YEMEKLERİ NEREDE YENİR?

Vegeteryan; diğer bir değişle vejetaryen et ve et ürünleri tüketmeyen kişilere verilen isimdir. Bu kişiler et ve et ürünleri yemedikleri gibi hayvansal ürünleri de kabul etmezler. Yani süt, yumurta, hayvansal kaynaklı katı yağlar, bal ve daha bu listeyi uzatmak mümkündür. Tabi hayvansal ürünler derken büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanları ve deniz ürünleri de bunlara dahildir. Yani sadece bitkisel kaynaklı ürünleri tüketirler.

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara


Neden Vegeteryanlık Tercih Edilir?

Vegeteryan kişiler birçok farklı nedenden dolayı bu şekilde beslenmeyi tercih ederler. Dinsel sebepler etkili olabildiği gibi ahlaki ve hatta beslenme kaynaklı da olabilmektedir. Bünyenin kabul etmemesi üzerine hayvansal ürünler yerine bu tür sadece bitkisel ürünler tüketirler. Hem bu şekilde daha sağlıklı olduklarına inanırlar. Tabi sadece bitkisel ürünler tüketilirken nasıl sağlıklı kalınabildiği konusuna ise lif bakımından ve protein bakımından zengin yiyeceklerin ağırlıkta tüketildiğini belirtmektedirler.

Kaç Çeşit Vegeteryan Vardır?

Tabi vegeteryan denildiği zaman tek çeşit vegeteryan akıllara gelmemelidir. Çünkü bir kısmı et ve et ürünlerini kabul etmezken, bir kısmı et ürünlerini kabul etmezken hayvansal ürünlerin bazılarını kabul etmektedirler. Şimdi genel olarak bir göz atalım.

  • Vegeteryan; et ve et ürünleri tüketmeyenlere verilen bir isimdir.
  • Veganlar ise et ürünlerinin yanında bir de hayvansal ürünler olan süt, yumurta, bal ve bu kategoriye konulabilecek ürünleri de tüketmeyenlere verilen isimdir.
  • Lakto vegeteryan ise tüm bu saydığımız ürünleri tüketmeyip istisnai olarak süt ve süt ürünleri tüketenlere verilen isimdir.
  • Ovo vegeteryan ise lakto vegeteryanlara ek olarak yumurta da yiyebilen vegeteryanlardır.
Vegeteryan Yemekleri Nasıl Olur?

Vegeteryanlara yemeklerde et ve et ürünlerinin yanı sıra genel olarak hayvansal ürünleri de kabul etmezler. Bu bazen bir düşünceden kaynaklansa da bazen de sağlık durumları için gerekli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Ankara gibi büyük ve kalabalık bir şehirde bu tür birçok insana rastlamak mümkündür. Tabi vegeteryan olan kişilere de diğer insanlar gibi en iyi kalitede ve tam istedikleri gibi bir yemek hizmeti sunmak gerekmektedir.

Vegeteryanların yemekleri, beslenme uzmanlarına göre yağ, şeker ve tuz içeren yiyecekler yerine lif bakımından zengin ve bol selüloz içeren bitkisel ürünler ve bol tahıllı, kepekli yiyecekler tercih edilmelidir. Diğer bir yandan çiğ sebze ve meyvelere ağırlık verilerek bir beslenme ve yemek programı uygularlar.

Vegeteryan Yemekleri Nerede Yenir?

Ankara büyük ve gelişmiş bir şehir olduğu kadar kalabalık bir şehirdir aynı zamanda. Bu sebeple herkese istediği hizmeti sunmak gerekir. Bu isteklerden biri ve en önemlisi temel hak olan beslenme hakkıdır ve herkese eşit bir şekilde sunulması gerekir. Bu sebeple vegeteryanlara uygun yemek hizmetleri sunulan mekanlar hizmet vermektedir. İyi bir mekân önerisi arıyorsanız internet sitemize bakarak size en uygun vegeteryan yemekleri yapan mekânı kolaylıkla bulabilirsiniz.