TÜRK USULÜ PAMUK ŞEKER: PİŞMANİYE

blog yazısı ekle !

TÜRK USULÜ PAMUK ŞEKER: PİŞMANİYE

Pişmaniye, tarihi 15. yüzyıla kadar uzanan ve o zamanlar "peri ipliği" olarak adlandırılan tarihi bir tatlı çeşididir. Günümüzde halen Pişmaniye olarak adlandırılmasının yanında, tel helva, çekme helva veya keten helva olarak da adlandırılır.

Elbette kendine has görünümü ve tadının yanında, az da olsa bir şekilde pamuk şekerini çağrıştırır. Ancak pamuk şeker ile karşılaştırıldığında, pişmaniyenin içerisinde çok daha bol miktarda şeker olduğu ve aynı zamanda her bir şeker telinde un ile yağ da bulunduğu görülecektir. Ayrıca bu şeker lifleri bir araya getirilip topaklar halinde paketlenir ve bu şekilde yenilir.
Pişmaniyenin çok sayıda da çeşidi vardır. Sade olarak hazırlanabileceği gibi üzerine Antep fıstığı eklenerek, çikolata ile karıştırılarak hatta cevizle birlikte bile lezzetlendirilebilir.

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara


PİŞMANİYENİN TARİHİ

Pişmaniyenin doğum yeri ülkemizin kuzey batısında yer alan Kocaeli şehrinin Kandıra bölgesidir. Günümüzde ise elbette Türkiye'nin hemen her yerinde üretimi gerçekleştirilebilmekte ancak Kandıra bölgesinde üretilenlerin tadı her zaman bir başkadır.

Pişmaniye genellikle turistik amaçlarla tüketildiği için diğer Türk tatlılarında olduğu gibi herhangi bir pastane veya şeker dükkânında bulmanız mümkün olmayabilir. Bunun yerine yerel bazı marketlerle, şehirlerarasında ki seyahatlerinizde karşılaşacağınız satıcılardan temin edilebilmektedir. Ayrıca buzdolabına bile gerek kalmadan uzun süre saklanabildiği için aile ve arkadaşlar arasında paylaşılan özel bir tatlı olmaktadır.

PİŞMANİYE NASIL YAPILIR?

Geleneksel yöntemlerle pişmaniye yapmak, oldukça emek ve beceri isteyen bir iştir. İlk olarak oldukça fazla miktarda un, yağ ile kahverengi oluncaya dek kavrulur. Ardından yine fazla miktarda şeker eritilip, bir kaç kişinin yardımıyla soğuyuncaya kadar elde halka şeklinde çekilir. Bu işlem sırasında ise üzerine belirli miktarlarda un eklenerek çekme işlemine devam etmek de gerekir. Bu işlem ta ki şeker ve un iyice karışıp artık ortaya çok ince teller halinde şeker liflerinin çıkmaya başlamasına kadar devam eder.