TÜRK MUTFAĞINDAKİ EN POPÜLER 10 BAHARAT

blog yazısı ekle !

TÜRK MUTFAĞINDAKİ EN POPÜLER 10 BAHARAT

Asya ve Avrupa'nın kesiştiği bir noktada, Türkiye yüzyıllar boyunca ticaretin doğal bir merkezi oldu. Uzun yolları aşarak gelen kervanlar, ipek yolunu takip ederek en egzotik ürünleri ve baharatları beraberinde taşıdılar.

Ülkemizin hangi şehrine giderseniz bunun etkilerinin de meydana getirdiği baharat kültürünü rahatlıkla görebilirsiniz. Gezdiğiniz şehirlerin hemen hepsinin çarşılarında, kokusu ve görüntüsü ile sizi cezbeden baharat tüccarlarını görebilir, kendilerine has güzel kokularını alabilirsiniz Hatta güneydoğu bölgesinde özel olarak bulunan çörekotu ve sumağı keşfedebilirsiniz.Beautiful Garden Eymir

Gölbaşı

Beautiful Garden Eymir

Çankaya Eymir'de 2 dönüm üzerinde
Bahçeli 6 adet Kapalı Kamelya Isıtıcılı Kendin Pişir Kendin Ye Konseptli Çocuk Oyunu Alanı Sobalı Kış Bahçemiz

Cuma Cumartesi Canlı Müzik
Haftanın Her Günü Serpme Kahvaltı ile Hizmet veriyoruz.
devamını oku...
Adres: Yaylabağı Mahallesi Yaylabağı Küme Evleri No:364 Gölbaşı - Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara


Ankara restoranları da ülkemiz mutfağının vazgeçilmezleri arasında olan baharatların en sevilen ve sofralarımızda en sık kullanılan 10 tanesini sizler için paylaşıyor.

1. KEKİK

Kekik yurdumuzun Ege ve güneydoğu kesimleri olmak üzere çoğu bölgesinde yetişebilir. Kurutulmuş hali özellikle etlerin terbiyesinde kullanıldığı gibi, lezzet vermesi açısından çorba ve salatalarda da kullanılabilir. Kekik bitkisinin yaprakları kaynatılarak elde edilen suyunun da mideyi rahatlattığı ve kilo kaybına yardımcı olduğu bilinmektedir. Meze olarak kullanılmak istenildiğinde ise taze kekik yaprakları zeytinyağı ile karıştırılıp ekmek banılarak yenilir.

2. KIRMIZI PUL BİBER

Tüm ülkede yaygın kullanılan bir baharat olmasına rağmen, özellikle güneydoğu bölgesinde yetişen kırmızı biberlerin kurutulup öğütülmesiyle elde edilen kırmızı pul biber, yine bu bölgede hazırlanan yemeklerin hemen hepsinin içerisine ve servis edilirken üzerine serpilir. Et yemekleri ve çorbalar başta olmak üzere tüm yemeklerin önemli bir harcı olan pul biber, sağlık içinde oldukça faydalı bir baharattır.

3. NANE

Hem taze hem de kurutulmuş yapraklarının yemeklerde kullanılabildiği nane bitkisi, kırmız et ve beyaz etlerde kullanıldığı gibi, deniz ürünlerinin pişirilmesi aşamasında da lezzet vermesi amacıyla kullanılabilir. Bunlar dışında özellikle mantı ve ezogelin çorbası gibi yemeklerin vazgeçilmez bir lezzetlendiricisidir.

4. YENİBAHAR

Özellikle kıyma ile hazırlanan bazı yemeklerin gizli baharatı olan yenibahar, dolma, yaprak sarması
kadın budu köfte gibi yemeklerinde içerisinde bulunur.

5. TARÇIN

Tarçın Türk mutfağının özellikle tatlılarla ilişkili olan kısmında oldukça sık kullanılır. Hatta hem öğütülmüş olarak hem de çubuk haliyle pudinglerde, keklerde, meyveli turtalarda, sütlü tatlılarda ve hamurlu tatlıların çoğunda kullanılabilir.

6. KİMYON

Kimyon kırmızı etin, özellikle kıymanın terbiye edilmesinde kullanılan bir baharattır. Böylece bu malzemelerin kullanıldığı sarma, dolma ve köfte gibi yemeklerde kendi lezzetini gösterir.

7. SUMAK

Kuzey Amerika da zehirli bir türümünde bulunduğu sumak bitkisi, yurdumuzda yetiştirilen bitkiden farklıdır. Ülkemizde Akdeniz ve güney doğuda yetiştirilen sumak, öğütüldüğünde kendine has bordo rengi ve tadıyla katıldığı yemeklere limonumsu ekşilikte bir tat verir. Türk mutfağında sumak daha çok yemeklerin üzerine serpilir ve pişirmeden önce harcının içerisine katılması fazla tercih edilmez. Özellikle soğan ile harika bir uyum sağlar.

8. SUSAM

Tam olarak bir baharat sayılmasa da susam bitkisinin tohumu tahin yapımında ve hamur işlerinin üzerine serpilerek lezzet vermesi için kullanılır. Aynı zamanda simidin vazgeçilmezidir.

9. TATLI KIRMIZI TOZ BİBER

Ülkemizde elde edilen bu baharat, genel itibariyle dünyada benzersizdir. Ayrıca Türk yemeklerinin hemen hepsinde rahatlıkla lezzet vermesi için kullanılabilir. Bu yüzden kırmız et ve beyaz et yemekleri başta olmak üzere, tüm çorbalar, bakliyatlar ve acı biber kullanılmak istenmeyen tüm yemeklerde kullanılırlar.

10. ÇÖREK OTU

Bu grup içerisinde sayabileceğimiz ve Türk mutfağında en sık karşılaşılan ve kullanılan baharatların sonuncusu çörek otu olabilir. Özellikle poğaça ve benzeri birçok hamur işinin üzerini süslemek amacıyla kullanılabilir. Kendine has siyah rengi ve tadıyla da oldukça sevilen bir baharattır.