SANDVİÇ NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

SANDVİÇ NEREDE YENİR?

Sandviç; ekmek arası yeşillikler, peynir, et ya da et ürünlerinden ve üzerlerine de sosların sürüldüğü bir yiyecektir. Tabi sandviç bu saydığımız malzemelerin haricinde malzemeler kullanılarak ta hazırlanabilir. Ama sandviçin ana özelliği iki ekmek arasına yerleştirilen malzemelerden oluşmasıdır. Sandviçin ilk ortaya çıkışı et ve ekmek kadar eskiye dayanmaktadır. Bugün ki adı ile anılması ise 18. Yüzyıla kadar gelmektedir. Her ne kadar farklı isimle de anılmış olsa sandviçin atası ekmek arası diye tabir edilen hafif atıştırmalık aparattır.Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara


Sandviçin Ortaya Çıkışı

Sandwich 4. Kontu John Montagu kumar oynamayı seven bir kraldır. Kumar tutkusu sebebiyle yemek arası bile vermemek için atıştırmalık yiyecekleri masasına istetirmiş. Genel olarak bu atıştırmalık malzemeler de et, peynir, ekmek ve bunlar gibi malzemelerden oluşmaktaydı. Kısa süre içerisinde meşhur bir hale gelen bu yemek Sandviç adıyla tüm Avrupa ülkelerine oradan da tüm dünyaya yayılmıştır.

Sandviçin Hazırlanışı

Sandviç hazırlanışı son derece kolay ve pratik bir atıştırmalıktır. Yapmanız gereken neyli sandviç istediğinize karar vermek ve ardında da işe koyulmaktır. Sebzeli, et ürünleri ile ya da peynir tarzı ürünlerle yapmak istiyorsanız malzemelerinizi buna göre temin etmeniz gerekmektedir. Ardından sandviç ekmeği olarak bilinen ekmeği tercih ederek bu malzemeler ince bir şekilde kesilerek ekmeğin arasına yerleştirilir ve isteğe göre üzerine sos sürülür. Ayrıca sandviçin içeriği bakımından düşünüldüğü zamanda son derece sağlıklı ve besleyici bir yiyecek olduğunu söyleyebiliriz.

Sandviç Çeşitleri

Sandviç damak tadınıza uygun birçok malzemeden yapılabilmektedir. Önemli olan birbirleriyle uyumlu olabilen malzemeleri seçebilmektir. Hatta doğrudan sandviç yiyebileceğiniz mekânlar Ankara'da müşterilerine hizmet vermektedir. Zengin sandviç menüsünden istediğiniz sandviçin siparişini verebilir ve afiyetle yiyebilirsiniz. Ama genel olarak sandviç menülerinde hangi çeşit sandviçlerin olduğuna bir göz atacak olursak;

Tavuklu ve pastırmalı sandviç

Hellimli pita sandviç

Caprese sandviç

Jambonlu sandviç

Salamlı sandviç

Avokadolu sandviç

Bol peynirli sandviç

Ton balıklı sandviç

Rokalı ve füme etli sandviç

Mini sandviç

Hindi fümeli sandviç

Çavdar ekmekli sandviç

Tatlı sandviç

Soslu ve tavuk etli sandviç

Yumurtalı ve salatalı sandviç

Pastırmalı ve beyaz peynirli sandviç

Humuslu, marullu ve biftekli sandviç

İsli çerkez peynirli sandviç

Ve daha bu listeyi uzatmak mümkündür.

Sandviç Nerede Yenir?

Sandviç son zamanların vazgeçilmez atıştırmalık yemeklerinden biri olmuştur. Kısa sürede hazırlanıp ve servis edilmesi ile de insanların daha çok ilgisini çeken bu lezzetli ekmek arası aparatif yemeği Ankara'da yapan birçok kaliteli mekân bulunmaktadır. Size en yakın yerde sandviç yiyebilmek için öncelikle internet sitemize bakarak size en uygun mekânı belirleyebilir ve afiyetle sandviçinizi yiyebilirsiniz. Böylece çok fazla mekân aramanıza ya da temizlik konusunda şüphelendiğiniz yerlerde yemek yemenize de gerek kalmamış olur.