SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLARIN DİYARI TÜRKİYE

blog yazısı ekle !

SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLARIN DİYARI TÜRKİYE

Bir an için de olsa, tüm dünyada ki çocukların canı abur cubur yemek istediğinde kurutulmuş meyveleri birer birer ağzına tıkmaya başladığını, ekrandan gözünü ayırmadan sürekli birileriyle yazışmak yerine, kaldırım da oturup saatlerce çekirdek çitlediğini hayal etmeye çalışın. Kendiniz içinse, tatlı kriziniz geldiğinde cipsler, kurabiyeler, çikolatalar yerine güneşte kurutulmuş üzümleri yediğinizi, fıstıkları ve fındıkları avucunuza doldurduğunuzu hayal edin.

Aslında bu hayal bir zamanlar gerçekti ve hala ülkemizde imkânlar el verdiği sürece devam ettirilmeye çalışılıyor. Bu güzellikleri yeniden yaşayabilmek için ise tek yapmanız gereken bir markete veya pazar yerine uğramak.Halen ülkemizin her yerinde inanılmaz derecede zengin çeşitliliğe sahip kurutulmuş meyveleri ve kuruyemişleri bulmak mümkün. Hatta en ufak büfe de bile ufak bir pakette de olsa fındık, çekirdek ve leblebi bulunabilmekte.

Aynı zamanda bu türlü atıştırmalıkların size sağladığı diğer bir avantaj da, kurabiye, cips, çikolata gibi ürünlerin yanında tüketeceğiniz gazlı ve şekerli içeceklerden de uzak tutmasıdır. Bu sayede hem kısa hem de uzun vadede kuru meyve ve kuruyemişler ile öğün aralarınızı değerlendirmenin sağlığınız üzerinde ki faydalarını çok hızlı bir şekilde elde etmeye başlarsınız.

Taraça Resto Pub

Çankaya

Taraça Resto-Pub 2012 'den bugüne faaliyetlerine Ankara Çankaya Cinnah caddesi Willy Brandt sokak 1A da devam etmektedir. Asaf Bey Silsüpür'ün kurduğu ve eşi Yeşim Silsüpür ile beraber evlerinde misafir ağırlar gibi işlettiği Taraça Resto-Pub misafirlerinden de evimizde gibiyiz yorumlarını sıklıkla almaktadır.

Yiyecek ve içecek kalitesine titizlikle önem verilen Taraça'da damak tadınıza ve tercihlerinize uygun mönümüzü sizlere, hafta sonları canlı müzik ve karaoke imkanı ile eğlenceli bir ortamla beraber sunmaktayız.

Butik bir işletme olan Taraça Resto Pub bugüne kadar pek çok şirket yemeği, doğumgünü, nişan, kına, grup organizasyonlarına ev sahipliği yaptı. Grup organizasyonları için gruba özel menü teklifleri alabilir ve tek başınıza bile rahatlıkla yemek yiyebilir, eğlenebilirsiniz.

Randevu almayı unutmayın.


Promosyonlar

AnkaraRestoranları.com sitesinden bizi ziyaret eden misafirler için güncel mönü fiyatları üzerinden %10 indirim.

Doğum günü organizasyonlarında 6 kişi ve üzeri gruplara doğum günü pastası bizden.

40 ve üzeri rezervasyonlarda güncel mönü fiyatları üzerinden yiyeceklerde %15 içeceklerde %10 indirim.

Anlayışınız ve ilginiz için teşekkürler.devamını oku...
Adres: Aziziye Mahallesi Cinnah Caddesi Willy Brand Sokak 1/A Çankaya - Ankara

Beautiful Garden Eymir

Gölbaşı

Beautiful Garden Eymir

Çankaya Eymir'de 2 dönüm üzerinde
Bahçeli 6 adet Kapalı Kamelya Isıtıcılı Kendin Pişir Kendin Ye Konseptli Çocuk Oyunu Alanı Sobalı Kış Bahçemiz

Cuma Cumartesi Canlı Müzik
Haftanın Her Günü Serpme Kahvaltı ile Hizmet veriyoruz.
devamını oku...
Adres: Yaylabağı Mahallesi Yaylabağı Küme Evleri No:364 Gölbaşı - Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA


Ayrıca ülkemizde halen bu gibi ürünlerin yüksek miktarlarda bulunabiliyor olması, diğer zararlı abur cuburlardan uzak durulmasını da kolaylaştırıyor. Bu nedenle her Türk ailesinin evinde bu gıdalardan bulunabiliyor.

Böyle sağlıklı gıdalardan bahsederken de, her birini ayrı ayrı ele almak gerekirse, önceliği fındık ve fıstıklardan başlatmamız gerekir. Fındık ve fıstık Türkiye de yetişen ve tüketilen oldukça kıymetli, besleyici ve sağlıklı gıdaların başında gelmektedir. Özellikle bunlara ek olarak badem ve cevizi de eklersek, bu grupta yer alan yemişlerin hem ne kadar lezzetli hem de bilimsel açıdan da ne kadar sağlıklı oldukları ortaya çıkar.

Türk yemek yeme alışkanlıkları içerisinde sıklıkla tüketilen bir diğer grup ise çekirdeklerdir. Bu grupta da ayçekirdeği ve kabak çekirdeği başı çekmektedir. Çünkü çekirdek hem daha ekonomik hem de kalabalık gruplar arasında paylaşılması kolaydır.

Doğal atıştırmalıklar içerisinde değerlendirilebilecek bir diğer grup ise kurutulmuş meyvelerdir. Özellikle Türkiye'nin güney bölgelerinden elde edilen meyvelerin güneşte doğal olarak kurutulması ile elde edilenleri çok daha makbuldür. Oldukça fazla çeşit bulabileceğiniz bu grup içerisine de kayısıyı, üzümü, inciri, eriği ve pek çok dutsu meyveyi dâhil edebilirsiniz. Hatta tüm bunları kiloyla satın almanız da sadece Türkiye' ye özgü bir alışkanlık ve imkândır. Farklı ülkelerde satılan bu gibi kuruyemişlerin ve kuru meyvelerin hem ambalajları çok ufak hem de fiyatları çok yüksektir.

Bahsedilmeye çalışıldığı gibi ülkemizin kıymetini artıran ve dünyanın sağlıklı beslenme ile ilgili bu kadar ilgisinin arttığı bir dönemde, yüzyıllardan beri gelen alışkanlıklarla tükettiğimiz gıdaların aslında Türk mutfağımızı da diğer mutfak kültürlerinden ayıran bir özelliği olduğunu görebilmekteyiz.