PİDE

blog yazısı ekle !

PİDE

Türk mutfağının en güzel lezzetlerinden ve Ankara 'da bulunan kebap restoranların da menülerinde oldukça önemli bir yere sahip olan ve hatta buna özel restoranların da bulunduğu çok geleneksel bir yiyecektir pide.

Pide mayalı hamurdan yapılır ve bu hamur kıvama geldikten sonra ince bir şekilde açılıp, yuvarlak veya uzun şekiller verilerek üzerine çok çeşitli malzemeler eklenip fırınlarda pişirilir. Bu haliyle de pide, ülkemizde ilk olarak Karadeniz bölgesinden çıkmıştır ve en yöresel yiyeceklerden biridir.Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Beautiful Garden Eymir

Gölbaşı

Beautiful Garden Eymir

Çankaya Eymir'de 2 dönüm üzerinde
Bahçeli 6 adet Kapalı Kamelya Isıtıcılı Kendin Pişir Kendin Ye Konseptli Çocuk Oyunu Alanı Sobalı Kış Bahçemiz

Cuma Cumartesi Canlı Müzik
Haftanın Her Günü Serpme Kahvaltı ile Hizmet veriyoruz.
devamını oku...
Adres: Yaylabağı Mahallesi Yaylabağı Küme Evleri No:364 Gölbaşı - Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara


Ayrıca çok şanslıyız ki pide ülkemiz de her yere yayılmış ve sevilmiştir. Bu yüzden en iyi pideyi yemek için artık sadece Karadeniz bölgesine gitmenize gerek kalmaz. Ankara ve diğer büyük şehirler başta olmak üzere en küçük yerleşim yerinde bile en lezzetli örneklerine rastlamak mümkündür.

Karadeniz pidesi pek çok farklı şekil ve malzeme ile sunulabilmektedir. Yuvarlak veya ince uzun bir şekilde açılıp, malzemeleri eklendikten sonra istenirse üzeri de yine aynı hamurla kapatılabilir veya açık bırakılabilir. Pişirildikten sonra önemli olan ise pidenin kenarlarının çıtır çıtır kalmasıdır. Böylece sadece üzerinde ki malzemeleri tutmakla kalmaz, bu kısımları zevkle koparılıp ayrıca yağa batırılabilir.

Pide içerisinde salça veya domates sosu kullanılmadan hazırlanır. Özellikle et ve et ürünleri ile sebzelerle malzemesi hazırlanır ve üzerine peynir eklenir. Bu hali ile de en popüler pide çeşitlerinin başında sucuklu, pastırmalı ve kavurmalı pideler tercih edilir. Fakat aynı zamanda sadece peynir ile hazırlanan pidelerin bile kendine has bir lezzeti olduğu bilinir. Çünkü aslında onu Karadeniz bölgesine ait kılmasında en önemli neden o yörelerde kullanılan kaşar peyniridir. Hem lezzet hem de hamurun üzerinde eriyebilmesi onu bu kadar özel yapmaktadır.

Elbette günümüzde de artık pide hem dışarıda hem de evlerimiz de hazırlanabildiği gibi, dışarıdan da servis edilebilmektedir. Eğer siz de bu özel lezzeti tekrar hatırlamak isterseniz Ankara 'da ki en yakın pide restoranlarına ulaşabilirsiniz.