PİDE

blog yazısı ekle !

PİDE

Türk mutfağının en güzel lezzetlerinden ve Ankara 'da bulunan kebap restoranların da menülerinde oldukça önemli bir yere sahip olan ve hatta buna özel restoranların da bulunduğu çok geleneksel bir yiyecektir pide.

Pide mayalı hamurdan yapılır ve bu hamur kıvama geldikten sonra ince bir şekilde açılıp, yuvarlak veya uzun şekiller verilerek üzerine çok çeşitli malzemeler eklenip fırınlarda pişirilir. Bu haliyle de pide, ülkemizde ilk olarak Karadeniz bölgesinden çıkmıştır ve en yöresel yiyeceklerden biridir.Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Tarihi Merkez Lokantası

Yenimahalle

devamını oku... Adres: M. Akif Ersoy Mah. Anadolu Bulvarı No: 74 / DK 6-3 DK 6-4 Yenimahalle-Ankara

Meşrep Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Cad. 3316. sokak Terra Site 2 / 12 Çayyolu - Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara


Ayrıca çok şanslıyız ki pide ülkemiz de her yere yayılmış ve sevilmiştir. Bu yüzden en iyi pideyi yemek için artık sadece Karadeniz bölgesine gitmenize gerek kalmaz. Ankara ve diğer büyük şehirler başta olmak üzere en küçük yerleşim yerinde bile en lezzetli örneklerine rastlamak mümkündür.

Karadeniz pidesi pek çok farklı şekil ve malzeme ile sunulabilmektedir. Yuvarlak veya ince uzun bir şekilde açılıp, malzemeleri eklendikten sonra istenirse üzeri de yine aynı hamurla kapatılabilir veya açık bırakılabilir. Pişirildikten sonra önemli olan ise pidenin kenarlarının çıtır çıtır kalmasıdır. Böylece sadece üzerinde ki malzemeleri tutmakla kalmaz, bu kısımları zevkle koparılıp ayrıca yağa batırılabilir.

Pide içerisinde salça veya domates sosu kullanılmadan hazırlanır. Özellikle et ve et ürünleri ile sebzelerle malzemesi hazırlanır ve üzerine peynir eklenir. Bu hali ile de en popüler pide çeşitlerinin başında sucuklu, pastırmalı ve kavurmalı pideler tercih edilir. Fakat aynı zamanda sadece peynir ile hazırlanan pidelerin bile kendine has bir lezzeti olduğu bilinir. Çünkü aslında onu Karadeniz bölgesine ait kılmasında en önemli neden o yörelerde kullanılan kaşar peyniridir. Hem lezzet hem de hamurun üzerinde eriyebilmesi onu bu kadar özel yapmaktadır.

Elbette günümüzde de artık pide hem dışarıda hem de evlerimiz de hazırlanabildiği gibi, dışarıdan da servis edilebilmektedir. Eğer siz de bu özel lezzeti tekrar hatırlamak isterseniz Ankara 'da ki en yakın pide restoranlarına ulaşabilirsiniz.