OSMANLI USULÜ BADEMLİ ÇORBA

blog yazısı ekle !

OSMANLI USULÜ BADEMLİ ÇORBA

Çorbaların Türk mutfağında çok önemli bir yeri vardır. Çorba, sofralarımızda her öğünde tüketilebilen önemli bir gıdadır. Aynı zamanda Ankara 'da bulunan restoranların hepsinin menüsünde en az bir çeşit çorba mutlaka bulunur.

Herhangi bir çorbanın hazırlanması da Türk mutfağı içerisinde oldukça kolaydır. Önceden ayrılmış et suları yeniden pişirilerek, içerisine çeşitli sebzeler, hububatlar veya bakliyatlar katılır, gerekirse kıvamının artması için un veya krema eklenerek servise hazır hale getirilir. Aynı zamanda servis sırasında da üzerine çeşitli lezzet verici otlar, ekmekler veya baharatlar eklenebilmektedir.

Tarihi Merkez Lokantası

Yenimahalle

devamını oku... Adres: M. Akif Ersoy Mah. Anadolu Bulvarı No: 74 / DK 6-3 DK 6-4 Yenimahalle-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara


Bu yazı da bahsedilecek olan bademli çorba ise bu bahsedilen tarifte ki hazırlık aşamalarının hepsini içermektedir. Ancak bu tarife özel olarak içerisinde badem ve hindistancevizi rendesi içermektedir. Aynı zamanda yoğun kremalı kıvamı ana yemeklere başlamadan önce de güzel bir başlangıç yapılmasını sağlar.

Bu tarifin bir başka özelliği ise Osmanlı zamanından beri Türk mutfağının içerisinde olması ve o günlerden bugünlere kadar özel günler de, düğünlerde ve şenlikler de aile arasında ki kutlamalarda da hazırlanabilmesidir. Sıklıkla batı Trakya bölgesinde hazırlanan ve o yöreye ait olduğu da bilinmektedir.

Günümüz de ise Ankara 'da bulunan ve Osmanlı yemeklerini sunan restoranlar da bulunabilmektedir.