OSMANLI USULÜ BADEMLİ ÇORBA

blog yazısı ekle !

OSMANLI USULÜ BADEMLİ ÇORBA

Çorbaların Türk mutfağında çok önemli bir yeri vardır. Çorba, sofralarımızda her öğünde tüketilebilen önemli bir gıdadır. Aynı zamanda Ankara 'da bulunan restoranların hepsinin menüsünde en az bir çeşit çorba mutlaka bulunur.

Herhangi bir çorbanın hazırlanması da Türk mutfağı içerisinde oldukça kolaydır. Önceden ayrılmış et suları yeniden pişirilerek, içerisine çeşitli sebzeler, hububatlar veya bakliyatlar katılır, gerekirse kıvamının artması için un veya krema eklenerek servise hazır hale getirilir. Aynı zamanda servis sırasında da üzerine çeşitli lezzet verici otlar, ekmekler veya baharatlar eklenebilmektedir.

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Beautiful Garden Eymir

Gölbaşı

Beautiful Garden Eymir

Çankaya Eymir'de 2 dönüm üzerinde
Bahçeli 6 adet Kapalı Kamelya Isıtıcılı Kendin Pişir Kendin Ye Konseptli Çocuk Oyunu Alanı Sobalı Kış Bahçemiz

Cuma Cumartesi Canlı Müzik
Haftanın Her Günü Serpme Kahvaltı ile Hizmet veriyoruz.
devamını oku...
Adres: Yaylabağı Mahallesi Yaylabağı Küme Evleri No:364 Gölbaşı - Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara


Bu yazı da bahsedilecek olan bademli çorba ise bu bahsedilen tarifte ki hazırlık aşamalarının hepsini içermektedir. Ancak bu tarife özel olarak içerisinde badem ve hindistancevizi rendesi içermektedir. Aynı zamanda yoğun kremalı kıvamı ana yemeklere başlamadan önce de güzel bir başlangıç yapılmasını sağlar.

Bu tarifin bir başka özelliği ise Osmanlı zamanından beri Türk mutfağının içerisinde olması ve o günlerden bugünlere kadar özel günler de, düğünlerde ve şenlikler de aile arasında ki kutlamalarda da hazırlanabilmesidir. Sıklıkla batı Trakya bölgesinde hazırlanan ve o yöreye ait olduğu da bilinmektedir.

Günümüz de ise Ankara 'da bulunan ve Osmanlı yemeklerini sunan restoranlar da bulunabilmektedir.