MAMAK DÖNERCİ

blog yazısı ekle !

MAMAK DÖNERCİ

Döner; günümüzde dana eti, kuzu eti, tavuk eti ve hatta balık etinden bile yapılabilen lezzetli bir yemektir. Özellikle öğrencilerin ve acele işi olup ta besleyici bir yemek yemek isteyenlerin en çok tercih ettiği atıştırmalık yemekler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır. Hatta öyle ki artık günümüzde döner sınırlarımızı da aşarak birçok Avrupa ülkesinde de en çok sevilen ve tercih edilen yemekler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Ama döneri sadece ayak üstü atıştırmalık bir yemek olarak düşünmek yanlış olacaktır. Çünkü porsiyon olarak ve pirinç pilavı ile sunumu yapılan döner, yenilebilecek yemekler arasında en lezzetli olan ve en hafif et yemekleri arasında bulunmaktadır.Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

ATA KONAĞI TARİHÇESİ

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.

ATA KONAĞI SAHİP VE İŞLETMECİLERİ

Konağın sahibi emekli Dr. Latif ATASEVER ve eşi Ecz. Neriman ATASEVER 'dir. Atasever ailesi sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlığın bir parçası olan beslenme ve sosyal faaliyetlerin önemimi bildikleri için bu sektörde de özel ve güzel Konağı titizlikle işletmektedirler.

Dr. Latif ATASEVER önderliğinde eşi Ecz. Neriman ATASEVER, çocukları Dr. Selçuk ATASEVER, Müh. Serdar ATASEVER, Ecz. Selnur ATASEVER; gelinleri Müh. Sedef ATASEVER, ve İşletmeci Bilgehan ATASEVER 'den oluşan kocaman bir aile işletmesi Ata Konağı.

Ürünlerimiz kendi açık mutfağımızda imal edilmekte olup kendi soframıza koymadığımız hiçbir yiyeceği konuklarımıza sunmamaktayız. Temel felsefemiz hijyenik, mümkün olduğu kadar organik, taze gıdalarla, Türk ve Ankara mutfağına uygun yemekler üreterek, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaktır.

Buyurun sizlerle de birlikte olalım.

devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA


Dönerin Lezzet Sırrı

Döner et yemekleri arasında en çok sevilen yemeklerden biridir. Bu kadar çok sevilmesindeki lezzet sırrı ise döner ustalarınca birkaç maddede açıklanmaktadır. Öncelikle lezzetli bir et döner yemek istiyorsanız kaliteli ve adıyla ün yapmış mekanları tercih etmelisiniz. Çünkü bu mekanlar döner alanında başarılı döner ustalarını bünyelerinde bulundururlar. Öncelikle et yağsız veya orta yağlı koyun ya da kuzu eti bir gece öncesinden marine edilir. Bu marine işlemi tamamen döner ustasının maharetine bağlıdır. Bazı ustalar süt ile marine işlemi uygularken bazıları ise zeytinyağı ve baharatlardan oluşan bir sos ile marine işlemi uygular. Ardından şişe bir et bir iç yağ olacak şekilde dizilir ve en önemlisi odun ateşinde pişirilir. İşte leziz bir dönerin lezzet sırrı tam olarak bu şekildedir.

En Çok Tercih Edilen Döner Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde ustaların değişen ve gelişen yöntemleri ile birçok çeşitte döner ortaya çıkmıştır. Mamak dönerci mekanlarından birine giderek zengin döner menüsünden istediğiniz dönerin siparişini verebilirsiniz. Mamak dönerci mekanlarında en çok tercih edilen döner çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Dürüm döner
  • Brioche döner
  • Kilo ile döner
  • Pilav üstü döner
  • Sandviç döner
  • Tam ekmek döner
  • Porsiyon döner
Bu saydıklarımız ve daha birçok çeşit döneri Mamak dönerci mekanlarında bulabilmeniz mümkündür. Burada kısıtlı sayıda belirttiğimiz döner çeşitlerinden çok daha fazlası döner menülerinde müşterilerini beklemektedir.

Mamak Dönerci Mekânları

Ankara çok geniş ve oldukça büyük bir şehirdir. Bu durum ortaya büyük bir nüfusun çıkmasına sebep olmuştur. Ayrıca Ankara'nın siyasi ve politik öneminden dolayı birçok memur ve öğrencide yine Ankara'da yaşamak durumundadır. Zaten döneri en çok tercih eden insanlar öğrenciler ve memurlar olmak üzere iki ana grup vardır. Tabi dönere yoğun olan bu talep ortaya birçok dönerci mekânın çıkasına sebep olmuştur. Sağlıklı ve hijyenik bir yemek her şeyden önce gelir. Bu sebeple de tercih edeceğiniz Mamak Dönerci mekanlarının adı kaliteyle ve temizlikle özdeşleşmiş mekanları tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Afiyet olsun.