KIZILAY KEBAPÇI

blog yazısı ekle !

KIZILAY KEBAPÇI

Mutfak kültürümüzde kebap çeşitlerinin büyük bir önemi vardır. Neredeyse her türlü sebze ve et türüne ait ve çok özel kebap çeşitleri bulunan mutfağımız kebap çeşitleri konusunda son derece zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle son dönemlerde sınırlarımızı aşarak tüm dünyaya yayılan Türk kebap çeşitlerine bir göz atalım.



Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

ATA KONAĞI TARİHÇESİ

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.

ATA KONAĞI SAHİP VE İŞLETMECİLERİ

Konağın sahibi emekli Dr. Latif ATASEVER ve eşi Ecz. Neriman ATASEVER 'dir. Atasever ailesi sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlığın bir parçası olan beslenme ve sosyal faaliyetlerin önemimi bildikleri için bu sektörde de özel ve güzel Konağı titizlikle işletmektedirler.

Dr. Latif ATASEVER önderliğinde eşi Ecz. Neriman ATASEVER, çocukları Dr. Selçuk ATASEVER, Müh. Serdar ATASEVER, Ecz. Selnur ATASEVER; gelinleri Müh. Sedef ATASEVER, ve İşletmeci Bilgehan ATASEVER 'den oluşan kocaman bir aile işletmesi Ata Konağı.

Ürünlerimiz kendi açık mutfağımızda imal edilmekte olup kendi soframıza koymadığımız hiçbir yiyeceği konuklarımıza sunmamaktayız. Temel felsefemiz hijyenik, mümkün olduğu kadar organik, taze gıdalarla, Türk ve Ankara mutfağına uygun yemekler üreterek, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaktır.

Buyurun sizlerle de birlikte olalım.

devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Afitap Meyhane

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:63/B Tunalı-Ankara

Kaliruha Ocakbaşı

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Bestekar Sokak 86/A Tunalı-Ankara


Kültürümüze Has Temel Kebap Çeşitleri

  • Çevirme kebabı: adından da anlaşılacağı gibi etin sürekli çevrilerek pişirildiği kebap çeşididir. Bu kebap çeşidinde kuzu içi sebzeler ile doldurulur ve ortasından geçirilen sopa üzerinde sürekli olarak ateşte çevrilir. En büyük özelliği et tek parçadır ve üzeri tereyağı ve çeşitli yöresel soslar ile soslanır.
  • Tandır kebabı: taş fırın yani tandır başlı başına zaten çok özel bir pişirme ocağıdır. İşte tandır kebabı da bu fırın içerisinde pişirilen bir kebaptır. Genel olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıklıkla yapılmaktadır. Ayrıca en makbul tandır kebabı kuzu ve koyun etinden yapılanıdır.
  • Kuyu kebabı: toprak üzerine yapılan kuyunun fırına dönüştürülerek pişirme işlemlerinin yapıldığı yerdir. Kuyu kebabında et parçalara ayrılmış ve hayvanın dersine sarılmış halde pişirilir.

Lezzetli Kebabın Püf Noktası

Lezzetli bir kebap istiyorsanız öncelikle kebabınıza uygun ve kaliteli bir et seçimi yapmalısınız. Aslında bu en temel ve en önemli şarttır. Bazı kebap çeşitlerinde et büyük baş ve küçükbaş hayvanların etinin ve birazda iç yağ karışımından elde edilen yeni et kullanılır. Böylece et ne çok sert ne de çok yumuşak olur ve ateşte bir anda kurumaz. Lezzetli bir kebap için kullanılacak et kesinlikle bayat olmamalı ve dondurucuda bekletilip çözdürülmüş et olmamalıdır. Bunun haricinde son olarak belirteceğimiz püf nokta yöresel baharatların kullanılması ve tam kararında bir oranda kullanılmasıdır. Fazla baharat etin tadını örteceği gibi az baharatta çok sade ve lezzetsiz olmasına sebep olacaktır.

Kızılay Kebapçı

Yukarıda açıkladığımız detaylara bakıldığında kebap aslında çok iyi ustalık gerektiren ve kaliteli malzemelerin kullanıldığı çok özel bir et yemeği olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle her yerde kebap yenilmesi hem sağlık açısından hem de damak tadı ve göz zevki açısından uygun olmayabilir. Kızılay geçmişten günümüze kadar Ankara'nın en merkezi bölgelerinden biri olmuştur. Bu özelliğini günümüzde de hala devam ettirmektedir. Her konuda öncü bir konuma olan Kızılay kebap ve kebapçı konusunda da yine Ankara'nın en iyi mekânlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Birçok kebapçı arasından size ve damak tadınıza en uygun mekânı belirlemek oldukça güç olacaktır. Hele bir de Kızılay kebapçı mekânlarına her geçen gün bir yenisinin eklendiği düşünüldüğünde işiniz biraz daha zorlaşmaktadır. Fakat iyi bir Kızılay kebapçı mekânı önerisi arıyorsanız internet sitemize bakarak size ve ailenize en uygun mekânı belirleyerek gönül rahatlığıyla ve afiyetle kebabınızı yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun.