KIZILAY KEBAPÇI

blog yazısı ekle !

KIZILAY KEBAPÇI

Mutfak kültürümüzde kebap çeşitlerinin büyük bir önemi vardır. Neredeyse her türlü sebze ve et türüne ait ve çok özel kebap çeşitleri bulunan mutfağımız kebap çeşitleri konusunda son derece zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle son dönemlerde sınırlarımızı aşarak tüm dünyaya yayılan Türk kebap çeşitlerine bir göz atalım.Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara


Kültürümüze Has Temel Kebap Çeşitleri

  • Çevirme kebabı: adından da anlaşılacağı gibi etin sürekli çevrilerek pişirildiği kebap çeşididir. Bu kebap çeşidinde kuzu içi sebzeler ile doldurulur ve ortasından geçirilen sopa üzerinde sürekli olarak ateşte çevrilir. En büyük özelliği et tek parçadır ve üzeri tereyağı ve çeşitli yöresel soslar ile soslanır.
  • Tandır kebabı: taş fırın yani tandır başlı başına zaten çok özel bir pişirme ocağıdır. İşte tandır kebabı da bu fırın içerisinde pişirilen bir kebaptır. Genel olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıklıkla yapılmaktadır. Ayrıca en makbul tandır kebabı kuzu ve koyun etinden yapılanıdır.
  • Kuyu kebabı: toprak üzerine yapılan kuyunun fırına dönüştürülerek pişirme işlemlerinin yapıldığı yerdir. Kuyu kebabında et parçalara ayrılmış ve hayvanın dersine sarılmış halde pişirilir.

Lezzetli Kebabın Püf Noktası

Lezzetli bir kebap istiyorsanız öncelikle kebabınıza uygun ve kaliteli bir et seçimi yapmalısınız. Aslında bu en temel ve en önemli şarttır. Bazı kebap çeşitlerinde et büyük baş ve küçükbaş hayvanların etinin ve birazda iç yağ karışımından elde edilen yeni et kullanılır. Böylece et ne çok sert ne de çok yumuşak olur ve ateşte bir anda kurumaz. Lezzetli bir kebap için kullanılacak et kesinlikle bayat olmamalı ve dondurucuda bekletilip çözdürülmüş et olmamalıdır. Bunun haricinde son olarak belirteceğimiz püf nokta yöresel baharatların kullanılması ve tam kararında bir oranda kullanılmasıdır. Fazla baharat etin tadını örteceği gibi az baharatta çok sade ve lezzetsiz olmasına sebep olacaktır.

Kızılay Kebapçı

Yukarıda açıkladığımız detaylara bakıldığında kebap aslında çok iyi ustalık gerektiren ve kaliteli malzemelerin kullanıldığı çok özel bir et yemeği olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle her yerde kebap yenilmesi hem sağlık açısından hem de damak tadı ve göz zevki açısından uygun olmayabilir. Kızılay geçmişten günümüze kadar Ankara'nın en merkezi bölgelerinden biri olmuştur. Bu özelliğini günümüzde de hala devam ettirmektedir. Her konuda öncü bir konuma olan Kızılay kebap ve kebapçı konusunda da yine Ankara'nın en iyi mekânlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Birçok kebapçı arasından size ve damak tadınıza en uygun mekânı belirlemek oldukça güç olacaktır. Hele bir de Kızılay kebapçı mekânlarına her geçen gün bir yenisinin eklendiği düşünüldüğünde işiniz biraz daha zorlaşmaktadır. Fakat iyi bir Kızılay kebapçı mekânı önerisi arıyorsanız internet sitemize bakarak size ve ailenize en uygun mekânı belirleyerek gönül rahatlığıyla ve afiyetle kebabınızı yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun.