EV YAPIMI TARHANA

blog yazısı ekle !

EV YAPIMI TARHANA

Tarhana Türk mutfağının baharatlı ve geleneksel bir çorbasıdır. Tüm iç Anadolu bölgesinde yaygın olarak hazırlanmakta ve tüketilmektedir. Basitçe anlatmak gerekirse, Tarhana, yoğurt, un, sebzeler ve baharatların bir araya getirilip, bu karışımın kurutulması ve öğürülmesi ile elde edilir ve tüketileceği zaman genellikle çorba olarak hazırlanır.

Tarhana çorbası pek çok bölgemizin başlıca yemeklerinden biridir. Hazırlanışı da son derece kolay olan tarhana çorbası, tarhananın, yağ, sıcak su, süt ve baharatlarla bir araya getirilmesi ile hazırlanır.Tarhana, yoğurdun içerisine un ve domates, biber, soğan gibi çeşitli sebzelerin eklenip bir kaç gün fermente olması için beklemeye bırakılması sonucunda elde edilir. Ardından toz haline gelinceye kadar ufalanır.

Çeşitli bölgelerde ve kentlerde halen bu şekilde hazırlanıp tüketilmesine rağmen, günümüzde paketlenmiş olarak da marketlerde bulmak mümkündür Ancak eğer siz de kendi tarhananızı hazırlamak isterseniz, mevsiminde alacağınız sebzeler ile bunu pratik bir şekilde de gerçekleştirmeniz mümkündür.

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara


Eğer siz de kendi tarhananızı hazırlayıp bunu saklamak istiyorsanız aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz. Hatta bir kaç kavanozunu da dostlarınız için ayırıp onlara hediye edebilirisiniz.

Tarhanayı hazırlamaya öncelikle seçtiğiniz sebzeleri iyice yıkayarak başlamalısınız. Ayrıca yeteri kadar su eklediğiniz derin bir tencere içerisinde tüm bu sebzeleri haşlayın. Haşladıktan sonra suyunu süzüp üzerine önceden pişirdiğiniz nohutları ekleyin ve ezerek iyice bulamaç haline getirin. Eğer bulamacın sulu olduğunu düşünürseniz, ocağın üzerinde daha fazla bekleterek karıştırmaya devam edin ve suyunu bir miktar daha kaybetmesini sağlayın.

Püre halindeki bu karışımı genişçe bir kaba alın ve içerisine yoğurdu, mayayı ve seçtiğiniz baharatları ekleyip karıştırın. Karıştırma işlemine devam ederken bir yandan da az miktarlarda unu eklemeye başlayın ev kıvamını tutturana kadar hem karıştırıp hem de un eklemeye devam edin.

Karışım kabınızın üzerini bir bez ile kapatıp sıcak bir yerde 5 gün beklemeye bırakın. Elbette bu karışımı her gün kontrol edip, düzenli olarak karıştırarak doğru ve eşit şekilde fermente olmasını sağlayın. Beşinci günün sonunda artık örtüsünü kaldırdığınızda turuncu renkli ve ekşi aromalı bir karışım elde etmeyi bekleyin.

Belirli miktarlarda alacağınız bu hamurumsu karışımı çok ince halde yayarak nemli olmayan sıcak bir yerde kurumaya bırakın, kurudukça diğer yüzlerini çevirin.

İyice kuruduktan sonra artık ellerinizle bu parçaları ufalamaya başlayıp, toz haline getirip kavanozlara koyabilirsiniz. Tarhana çorbası yapmak istediğiniz zamanlarda ise belirli ölçüde alacağınız bu tozu sıcak su ile karıştırıp kaynatarak çorba haline getirebilir ve bu şekilde servis edebilirsiniz.