EV YAPIMI TARHANA

blog yazısı ekle !

EV YAPIMI TARHANA

Tarhana Türk mutfağının baharatlı ve geleneksel bir çorbasıdır. Tüm iç Anadolu bölgesinde yaygın olarak hazırlanmakta ve tüketilmektedir. Basitçe anlatmak gerekirse, Tarhana, yoğurt, un, sebzeler ve baharatların bir araya getirilip, bu karışımın kurutulması ve öğürülmesi ile elde edilir ve tüketileceği zaman genellikle çorba olarak hazırlanır.

Tarhana çorbası pek çok bölgemizin başlıca yemeklerinden biridir. Hazırlanışı da son derece kolay olan tarhana çorbası, tarhananın, yağ, sıcak su, süt ve baharatlarla bir araya getirilmesi ile hazırlanır.Tarhana, yoğurdun içerisine un ve domates, biber, soğan gibi çeşitli sebzelerin eklenip bir kaç gün fermente olması için beklemeye bırakılması sonucunda elde edilir. Ardından toz haline gelinceye kadar ufalanır.

Çeşitli bölgelerde ve kentlerde halen bu şekilde hazırlanıp tüketilmesine rağmen, günümüzde paketlenmiş olarak da marketlerde bulmak mümkündür Ancak eğer siz de kendi tarhananızı hazırlamak isterseniz, mevsiminde alacağınız sebzeler ile bunu pratik bir şekilde de gerçekleştirmeniz mümkündür.

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA


Eğer siz de kendi tarhananızı hazırlayıp bunu saklamak istiyorsanız aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz. Hatta bir kaç kavanozunu da dostlarınız için ayırıp onlara hediye edebilirisiniz.

Tarhanayı hazırlamaya öncelikle seçtiğiniz sebzeleri iyice yıkayarak başlamalısınız. Ayrıca yeteri kadar su eklediğiniz derin bir tencere içerisinde tüm bu sebzeleri haşlayın. Haşladıktan sonra suyunu süzüp üzerine önceden pişirdiğiniz nohutları ekleyin ve ezerek iyice bulamaç haline getirin. Eğer bulamacın sulu olduğunu düşünürseniz, ocağın üzerinde daha fazla bekleterek karıştırmaya devam edin ve suyunu bir miktar daha kaybetmesini sağlayın.

Püre halindeki bu karışımı genişçe bir kaba alın ve içerisine yoğurdu, mayayı ve seçtiğiniz baharatları ekleyip karıştırın. Karıştırma işlemine devam ederken bir yandan da az miktarlarda unu eklemeye başlayın ev kıvamını tutturana kadar hem karıştırıp hem de un eklemeye devam edin.

Karışım kabınızın üzerini bir bez ile kapatıp sıcak bir yerde 5 gün beklemeye bırakın. Elbette bu karışımı her gün kontrol edip, düzenli olarak karıştırarak doğru ve eşit şekilde fermente olmasını sağlayın. Beşinci günün sonunda artık örtüsünü kaldırdığınızda turuncu renkli ve ekşi aromalı bir karışım elde etmeyi bekleyin.

Belirli miktarlarda alacağınız bu hamurumsu karışımı çok ince halde yayarak nemli olmayan sıcak bir yerde kurumaya bırakın, kurudukça diğer yüzlerini çevirin.

İyice kuruduktan sonra artık ellerinizle bu parçaları ufalamaya başlayıp, toz haline getirip kavanozlara koyabilirsiniz. Tarhana çorbası yapmak istediğiniz zamanlarda ise belirli ölçüde alacağınız bu tozu sıcak su ile karıştırıp kaynatarak çorba haline getirebilir ve bu şekilde servis edebilirsiniz.