ETLİ EKMEK NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

ETLİ EKMEK NEREDE YENİR?

Etli ekmek Konya yöresine ait eşsiz lezzetlerden biridir. Pide veya lahmacuna benzese de çok özel bir tarifle birlikte eşsiz bir lezzet ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde herkesin büyük bir keyifle yediği ve hatta ülkemize gelen yabancıların da afiyetle yediği bir lezzet olan etli ekmeği herkesin denemesini tavsiye ederiz.


Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA


Etli Ekmek Nasıl Hazırlanır?

Kısaca yapılışından da bahsedecek olursak; etli ekmeğe lezzetini veren kesinlikle kuşbaşı doğranmış etle yapılmasıdır. Ama kıyma ile de yapılabilmektedir. İnce ince kıyılmış soğanlar, domates ve biber den oluşan iç harcın uzun bir hamurun yüzeyine serilip pişirilmesiyle ortaya çıkan eşsiz bir lezzettir. Uzun bir hamur demişken bu hamur gerçekten uzun olarak açılmaktadır. Yaklaşık 90 cm gibi bir uzunluğa sahip olan etli ekmek fırında iyice pişirilerek servis edilir.

Etli Ekmek Çeşitleri Nelerdir?

Etli ekmek adından da anlaşılacağı üzere kuşbaşı etlerden yapılan bir yemektir. Fakat sadece düz bir şekilde ve tek bir çeşit etli ekmek yoktur. Etli ekmek üzerine kaşar peyniri rendelenerek servis yapılır. Mevlâna çeşidi olarak bilinen bu etli ekmek son derece lezzetli ve farklı bir tat sunmaktadır. Diğer bir yandan bıçak arası ve kıymalı etli ekmek türleri ile birlikte zengin bir lezzet sunulmaktadır.

Etli Ekmek Nasıl Sunulur?

Önceden de belirttiğimiz gibi etli ekmek Konya yöresine ait özgün ve eşsiz bir lezzettir. Fakat Ankara'da da bu konuda çok iyi olan etli ekmek yiyebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Etli ekmeğin tadı ve lezzeti sadece yapımından değil, kullanılan etten, ustanın becerisinden ve en önemlisi yanında sunulan meze ve içeceklerle ortaya çıkmaktadır. Yani sunum yemekte son derece önemlidir.

Etli ekmeğinizi damak zevkinize göre sipariş vermenizin ardından biber ve domates közlemesi ile birlikte müşterilere sunulur. Bu lezzetler olmazsa olmazlarıdır. Çünkü közde domates ve biberin lezzeti etli ekmekle birlikte bir başka olduğunu belirtelim. İçecek olarak ta kesinlikle şalgam suyu ya da ayran içmenizi tavsiye ederiz. Çünkü hafif yağlı etle ve pişirilmeden üzerine eklenen tereyağının lezzetiyle birlikte ayran ya da şalgamın en ideal içecek olduğunu belirtelim.

Etli Ekmek Nerede Yenir?

Etli ekmek Ankara'da birçok yerde yapılan bir yemektir. Fakat her mekân Konya'da yapıldığı kadar lezzetli yapamamaktadır. Bu sebeple her yerde etli ekmek yememenizi öneririz. Fakat bu da ortaya etli ekmek yenilecek yerlerin nerede olduğu sorununu çıkarmaktadır. Daha önceden de belirttiğimiz gibi Ankara çok büyük bir şehir ve her konuda alanın uzmanları olan bir şehirdir. Bu sebeple de canınız etli ekmek çektiği anda iyi bir mekân önerisi istiyorsanız internet sitemizden Ankara'da etli ekmek yapan mekanlara bir göz atabilirsiniz. Böylelikle gerçek etli ekmek lezzetini tatmış olabilirsiniz.