EN SEVİLEN TÜRK ÇORBALARI

blog yazısı ekle !

EN SEVİLEN TÜRK ÇORBALARI

En sevilen ve dolaysıyla sıklıkla tüketilen çorbaların başında, kırmızı mercimek, ezogelin, yayla ve domates çorbası gelir. Tabii ki Türk çorbaları içinde en değerlilerden bir tanesi olan tarhana da bu grubun içerisindedir.

Tarhana, kırmızı biber ezmesi, baharatlar ve yoğurdun karıştırılıp, kurutularak fermente edilmesi ile hazırlanır. Kurutulan tarhana öğütülür ve çorba yapılmak üzere saklanır. Günümüzde de saklama koşullarının gelişmesi ile artık tüm marketlerde paketlenmiş tarhana da kolaylıkla bulunabilir veya Ankara da bulunan restoranlar da yemeklerden önce veya tek başına içilebilir.

Eğer tarhana çorbasını evinizde pişirmek isterseniz, bunun için yeteri kadar kaynamış suya 2 çorba kaşığı tarhanayı ve bir miktar yağı ilave edip kaynatmaya devam edebilirsiniz. Ardından bir süre kısık ateşte dinlenmesini bekleyip, servis edebilirsiniz. Ortaya çıkan sonuç oldukça hoş kokulu, doyurucu ve besleyici bir çorba olacaktır. İsteğinize bağlı olarak da üzerine bir miktar pul biber serpmek kışın içinizi ısıtacaktır.

Beautiful Garden Eymir

Gölbaşı

Beautiful Garden Eymir

Çankaya Eymir'de 2 dönüm üzerinde
Bahçeli 6 adet Kapalı Kamelya Isıtıcılı Kendin Pişir Kendin Ye Konseptli Çocuk Oyunu Alanı Sobalı Kış Bahçemiz

Cuma Cumartesi Canlı Müzik
Haftanın Her Günü Serpme Kahvaltı ile Hizmet veriyoruz.
devamını oku...
Adres: Yaylabağı Mahallesi Yaylabağı Küme Evleri No:364 Gölbaşı - Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara


Türk çorbaları aynı zamanda yörelere göre de değişiklik göstermektedir. Örneğin, iç Anadolu ve Karadeniz bölgesinde ki çorbalar, çeşitli et ve otlarla hazırlanır, kıvamını arttırmak için ise bulgur kullanılır.

Erişte de Türk mutfağında özel bir yeri olan yemektir. Elde açılan ve yine doğal yollarla kurtularak hazırlanan erişteler de çorbalarda kullanılabilir.

Düğün çorbası, adından da anlaşılacağı üzere, köylerde düğün zamanlarında büyük kazanlarda hazırlanıp tüm misafirlere dağıtılan özel bir çorbadır. Genellikle et suyuna hazırlanan ve içerisinde parça halinde kuzu eti içerir. Kıvamını koyultmak için de yumurta ve un kullanılır. Büyük miktarlarda hazırlanan bu çorba bir kaç gün boyunca servis edilmeye hazır şekilde bekletilir ve gelenlere ikram edilir.

Elbette Türk mutfağı içerisinde bu bölümde anlatılabilecek bir başka özel çorba işkembedir.
Genellikle dışarıda bulunan özel restoranlarda tadabildiğimiz bu lezzet, özellikle gece geç saatte acıkan kişilerin ilk tercihidir. Kendine has lezzeti ve içerisine ilave edilen bol miktarda sarımsak ve sirkesi ile eşi benzeri olmayan bir Türk çorbasıdır.

Sizler de Türk mutfağının bu özel lezzetlerinin en iyi örnekleri tatmak isterseniz Ankara 'da bulunan size en yakın çorbacıyı ziyaret edebilirsiniz.