EMEK CAFE

blog yazısı ekle !

EMEK CAFE

Kahve, içilmesinin keşfedilmesi ile kendi geleneğinin de oluşmasını sağlamıştır. Şöyle ki, kahvenin tüketilmesi için kahvehaneler açılmıştır. İlk kahvehane de Mekke'de açıldığı bilinenler arasındadır. Ülkemizdeki kahve geleneği Osmanlı döneminde oluşmuştur. Dönemin tüccarları kahve geleneğini ticaret amacı ile geldikleri İstanbul'a taşımışlardır. Sadece İstanbul da olduğu için sadece bu şehirde yaşayanlar kahve geleneğini biliyordu. Yani bilen kişiler oldukça sınırlıydı.

Başka bir hikâyeye göre kahve kanuni sultan Süleyman'ın padişah olduğu dönemde halk kahve lezzetini tattığı yönündedir. Ülkemizin kahve ile tanışması farklı vesileler ile olmuştur.Beat Cafe Armada

Söğütözü

devamını oku... Adres: Beştepe Mahallesi Nergiz Sokak No : 7/2 ( Armada Via Flat Yaşam Sokağı ) Söğütözü - Ankara

Beat Cafe Bahçelievler

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Aşkabat Caddesi 2/A ( Bahçelievler 7. Cadde )

Beat Cafe Taurus

Çukurambar

ANKARA ROCK BAR

Rock müziği oldukça evrenseldir ve her dilde farklı anlamlar içeren popülerliğe sahiptir. Ankara Rock Bar, Türkiye'nin başkenti olan Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır.. Müzik keyfi yapmak isteyenler sıklıkla rock bar tercih ederler.

Ankara Rock Bar'a gitmek isteyenler birçok farklı dilden müzik dinleyerek, eşlik edebilir ve mekanlarda alkol içebilir. Birden çok misafir kapasitesi olan; hem canlı hem de müzik çalar eşliğinde gerçekleşen, dj konseptini dahil edebilen mekanlar bulunmaktadır. Bu mekanlar konsept olarak rock bar olarak hizmet vermektedirler. Bar konsepti ile müziğin, şarkıya özel dansın ve sevdiklerinizle beraber geçirebileceğiniz bir gün için seçim yapabilirsiniz. Rock müziğinin popüler isimlerinin şarkılarını dinleyebilirsiniz. Daha önce duymadığınız rock müzikleri mekan içerisinde keşfedebilirsiniz.

Ankara Rock Bar Nasıl Bir Konsepte Sahiptir?

Ankara Rock Bar içerisinde rock müziğine gönül veren, dile pelesenk olan şarkıları dinleyebilmek açısından çokça tercih edilmektedir. Şarkılar arasında 1950'de "rock and roll" olarak hayatımıza giren konseptin yanı sıra 60'lı, 70'li, 80'li, 90'lı, 2000'li ve günümüz sanatçılarının İngilizce, Türkçe ve diğer dillerde çokça popüler olan rock müziklerini dinlemek mümkündür. Şarkı seçimlerinde popülaritesinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Rock müziği çeşitleri olan hard rock, blues rock, punk rock, heavy metal, alternatif rock, pop rock, progressive rock, senfonik rock, gothic rock gibi türlere sahip müzikler Ankara rock bar konseptinde yer almaktadır.

Rock gruplarının çokça bilindik sanatçıları olan The Beach Boys, Queen, Pink Floyd, Bob Dylan, Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço, Hayko Cepkin, Emre Aydın, Şebnem Ferah, Özlem Tekin ve rock müziğine hizmet eden çokça sanatçının yeni ve eski şarkıları Ankara rock bar repertuarındadır. Bu konsepte göre ise müzikler müzik çalarla ortama yayılan sesler, canlı performans sanatçısının rock şarkılarını yorumlaması veya çokça ünlü rock sanatçılarının mekanda sahne almasıyla gerçekleşir.

Rock bar türünde alkollü içeceklerin skalası oldukça geniştir. Mekanda alkolsüz içecekler, mekanın mutfak genişliğine göre menülerine eklenen yiyecek türleri olmaktadır. Genellikle Ankara Rock Bar içerisinde yer alan mekanlarda sanatçıların yer aldığı sahne, enstrümanlar ve dj çalar gibi müzik konseptine alan açılır. Mekanlar pub tarzında olup hem ayakta oturmalı, hem de bar bölümündeki taburelerde oturmalı hem de ayakta rock bar müzisyenini dinleyecek bölümler bulunur.

Ankara Rock Bar konsepti, farklı müzik ve ışıklardadır. Mekanın uygunluğuna göre rezervasyonlu veya rezervasyonsuz olabilmektedir. Her mekanın kendine özgü rock müzik günleri, konsepti olabilmektedir.

Ankara Rock Bar, rock müziğinde punk, heavy, pop gibi çokça çeşitli dallara, 50'li yıllardan günümüze kadar yer alan farklı sanatçıların müziklerine sahiptir. Mekana özgü olarak alkollü ve alkolsüz içecekler, kokteyller, yiyecek seçenekleri farklı fiyatlandırmaya sahiptir.

Ankara Rock Bar çeşitleri, canlı performans sanatçılarının popülaritesine göre değişkenlik göstermekte olup dj performans veya müzik çalar üzerinden gerçekleştirilen dinletiler arasında fiyat farkı bulunur. Bu nedenle Ankara Rock Bar ararken, konsept seçeneklerini bir arada değerlendirmeniz oldukça mümkündür.

devamını oku...
Adres: Konya Yolu Bulvarı Taurus AVM Zemin Kat No: 190/B-Z Çukurambar - Ankara


Günümüzde Cafe Anlayışı

O dönemlere baktığımızda sadece belirli kesim kahveyi tanıyordu. Günümüzde kahve geleneğini tanıtmak, çeşitlerini sunmak, tüketimi artırmak için cafe mekanları hizmete sunulmaktadır. Cafe mekanlarının son yıllara baktığımızda geldiği nokta kahve içmek için tercih edilmenin yanı sıra tercih edilen içecek ve gidilen mekanlar kişilerin modaya uyduğunu ve kişiliklerin belirlenmesinde etkili faktör olarak görülmektedir.

Cafe mekanlarının sayısının artması ile sadece belirli kişilerin tükettiği içecek olmaktan çıkarak her yaştan, her bütçeden insanın mutlaka tattığı bir içecek haline dönüştü. Osmanlıda sadece belirli kesim tercih ederken cafe mekanlarını, Avrupa'da cafe mekanları aydınların uğradığı mekanlardı. Ama şuan baktığımızda cafe mekanları insanların zaman buldukça vakit geçirdikleri mekanlara dönüştü. Bu değişim insanların ihtiyacının değişmesi, teknolojinin etkileri, eğlence anlayışındaki farklılık, sunulan hizmetteki çeşitlilik gibi nedenler sayılabilir.

Emek Cafe Mekanlarının Vazgeçilmez İçeceği Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Emek cafe mekanları türk kahvesi artık standartlaşmış lezzetin dışına çıkıp kahve kültürünü çeşitlendirmek isteyenler için değişik tatlarda kahve çeşitlerine geniş yer vermiştir menüde. Bu çeşitlerin neler olduğunu, nasıl hazırlandığı hakkında basit ifadeler ile değinelim .

  • Espresso: İtalyan kültürünün ürünüdür. Espresso Türkçe karşılığı olarak seri, hızlı gibi ifadelerin karşılığıdır. Seri hazır hale getirilip çabucak tüketilmesinden etkilenilmiş olmalıdır ismi. Espresso, bir fincana 42 tane kahve çekirdeği ile hazırlanıyor. Makinasında sıcak su ile kaynatılıp köpürdüğünde bardağa konulur.
  • Macchiato: yine İtalyan kültürüne aittir. Macchiato lekeli gibi anlamı ifade eder. Espresso kahvenin üzerine süt eklenerek oluşturuluyor. Geleneksel tarifi budur. Bundan başka tarifleri de mevcuttur.
  • Cafe latte: latte İtalyanca da süt demektir. Kahvenin ismi kahveli süttür. Yani bizim kültürümüzdeki gibi sütlü kahveden oldukça farklıdır. 3 ölçek süte 2 ölçek kahve eklenmesidir işin özü.
  • Cappucino: bu kahve bizim kültürümüzdeki sütlü kahveye benzemektedir. Aradaki tek fark cappucinonun üzerinde köpüğü vardır.
  • Americano: espresso kahveye bol miktarda su eklenerek oluşturulan kahvedir.
Ankara'da mevcut cafe işletmecileri bu lezzetleri yakalamak için gerekli teknolojik cihazları temin etmiştir. Ve kahve çekirdeklerini kahvenin vatanından getirterek orijinline bağlı kalınması gerektiğini vurgulamaktadır. Emek cafe mekanlarının bu noktadaki duyarlılığı gerek yerli halk gerekse turistlerin lezzetin deneyimi için sırada beklemektedir.