EMEK CAFE

blog yazısı ekle !

EMEK CAFE

Kahve, içilmesinin keşfedilmesi ile kendi geleneğinin de oluşmasını sağlamıştır. Şöyle ki, kahvenin tüketilmesi için kahvehaneler açılmıştır. İlk kahvehane de Mekke'de açıldığı bilinenler arasındadır. Ülkemizdeki kahve geleneği Osmanlı döneminde oluşmuştur. Dönemin tüccarları kahve geleneğini ticaret amacı ile geldikleri İstanbul'a taşımışlardır. Sadece İstanbul da olduğu için sadece bu şehirde yaşayanlar kahve geleneğini biliyordu. Yani bilen kişiler oldukça sınırlıydı.

Başka bir hikâyeye göre kahve kanuni sultan Süleyman'ın padişah olduğu dönemde halk kahve lezzetini tattığı yönündedir. Ülkemizin kahve ile tanışması farklı vesileler ile olmuştur.Sıtkı Usta Kadayıf, Künefe, Baklava ve Kahvaltı Salonu

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Twins Food Drink Coffee

Bahçelievler

Dünya mutfağının mükemmel sunumlarının birarada bulunduğu Bahçelievlerin gözde mekanı Twins zengin Dünya mutfağından, Alkollü içecek menüsüne, Uzakdoğu mutfağından, Nargile keyfine kadar 120 kişilik şık ve geniş bahçesinde muhteşem sunumları ile hizmet veriyor.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam buluşmalarınızda Twins size güleryüzlü hizmeti ile ev sahipliği yapıyor.devamını oku...
Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara


Günümüzde Cafe Anlayışı

O dönemlere baktığımızda sadece belirli kesim kahveyi tanıyordu. Günümüzde kahve geleneğini tanıtmak, çeşitlerini sunmak, tüketimi artırmak için cafe mekanları hizmete sunulmaktadır. Cafe mekanlarının son yıllara baktığımızda geldiği nokta kahve içmek için tercih edilmenin yanı sıra tercih edilen içecek ve gidilen mekanlar kişilerin modaya uyduğunu ve kişiliklerin belirlenmesinde etkili faktör olarak görülmektedir.

Cafe mekanlarının sayısının artması ile sadece belirli kişilerin tükettiği içecek olmaktan çıkarak her yaştan, her bütçeden insanın mutlaka tattığı bir içecek haline dönüştü. Osmanlıda sadece belirli kesim tercih ederken cafe mekanlarını, Avrupa'da cafe mekanları aydınların uğradığı mekanlardı. Ama şuan baktığımızda cafe mekanları insanların zaman buldukça vakit geçirdikleri mekanlara dönüştü. Bu değişim insanların ihtiyacının değişmesi, teknolojinin etkileri, eğlence anlayışındaki farklılık, sunulan hizmetteki çeşitlilik gibi nedenler sayılabilir.

Emek Cafe Mekanlarının Vazgeçilmez İçeceği Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Emek cafe mekanları türk kahvesi artık standartlaşmış lezzetin dışına çıkıp kahve kültürünü çeşitlendirmek isteyenler için değişik tatlarda kahve çeşitlerine geniş yer vermiştir menüde. Bu çeşitlerin neler olduğunu, nasıl hazırlandığı hakkında basit ifadeler ile değinelim .

  • Espresso: İtalyan kültürünün ürünüdür. Espresso Türkçe karşılığı olarak seri, hızlı gibi ifadelerin karşılığıdır. Seri hazır hale getirilip çabucak tüketilmesinden etkilenilmiş olmalıdır ismi. Espresso, bir fincana 42 tane kahve çekirdeği ile hazırlanıyor. Makinasında sıcak su ile kaynatılıp köpürdüğünde bardağa konulur.
  • Macchiato: yine İtalyan kültürüne aittir. Macchiato lekeli gibi anlamı ifade eder. Espresso kahvenin üzerine süt eklenerek oluşturuluyor. Geleneksel tarifi budur. Bundan başka tarifleri de mevcuttur.
  • Cafe latte: latte İtalyanca da süt demektir. Kahvenin ismi kahveli süttür. Yani bizim kültürümüzdeki gibi sütlü kahveden oldukça farklıdır. 3 ölçek süte 2 ölçek kahve eklenmesidir işin özü.
  • Cappucino: bu kahve bizim kültürümüzdeki sütlü kahveye benzemektedir. Aradaki tek fark cappucinonun üzerinde köpüğü vardır.
  • Americano: espresso kahveye bol miktarda su eklenerek oluşturulan kahvedir.
Ankara'da mevcut cafe işletmecileri bu lezzetleri yakalamak için gerekli teknolojik cihazları temin etmiştir. Ve kahve çekirdeklerini kahvenin vatanından getirterek orijinline bağlı kalınması gerektiğini vurgulamaktadır. Emek cafe mekanlarının bu noktadaki duyarlılığı gerek yerli halk gerekse turistlerin lezzetin deneyimi için sırada beklemektedir.