DAVETE İCABET ETMEK

blog yazısı ekle !

DAVETE İCABET ETMEK

Davet bir yere çağırılmak anlamında olup yanına bazı kelimeler eklendiğinde ya da ek aldığında farklı anlamlar da kazanabilen bir kelimedir. Davete icabet etmek, davetiye gibi. Âmâ genellikle anlamı çerçevesinde kullanılmaktadır. Kulağa hoş gelen ve gayet nezaket içeren bir kelime olup bir yere davet edilmek genellikle hoş karşılanmaktadır. Davet edilmek neredeyse herkesin hoş karşıladığı bir durum olmakla birlikte davet edilmemekse kırgınlık sebebi olabilmektedir. Tabi kim tarafından ve nereye davet edildiğimiz bu kırgınlığın olup olmayacağını belirlemektedir. Mesela çok yakın bir arkadaşımızın düğününe davet edilmemek kırılma sebebi olabilirken, uzaktan bir akrabamızın verdiği yemek daveti buna bir neden olmayabilir.


data/blog/537/537_2.jpg


Karşımızdaki kişiyi önemsediğimizi göstermek istiyorsak onu bir kahve içmeye davet edebiliriz ve bazen bir davet bir geleceğin başlangıcı da olabilir. Mesela Ankara'da yaşıyorsanız kahve içmeye davet edebileceğimiz birçok alternatifimiz olmakla birlikte farklı alternatiflerde değerlendirebilirsiniz. Ankara kalesini gezmeye, Ankara'ya kuş bakışıyla bakmak için kulesine çıkabilirsiniz ya da Ankara'da fazlasıyla bulunan parklarında koşuya davet etmekte olabilir. Tabii ki Ankara denilince akla gelen Kuğulu Park da kuğuları izleyip huzura davet için bir seçenek olabilir.

Rixos Grand Ankara

TunalıDünyaca ünlü gurmelerin onayından geçmiş, her damak tadına hitap eden, dünya mutfaklarının seçkin lezzetleri...

Café @ Bulvar; Günün yorgunluğunu odaya çıkmadan haber veya spor programı seyrederek atmak ve işlerine kaldığı yerden devam etmek isteyenler için sakin bir köşe olmaktadır.

24 saat yaşayan Lobby Bar; Tapas Turca menüsü, Türk usulü mezeleri ve zengin içecek menüsüyle dostlarla buluşmak için Başkent'in ideal mekanıdır.

devamını oku...
Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

İncek Sofrası

İncek

17 Yıllık tecrübesi ile şehrin gürültüsünden uzak,yeşillikler içindeki huzurlu,lezzetli bir masayı sevdiklerinizle paylaşın. Canlı Akordiyon müziği eşliğinde keyifli bir akşam yemeğinin keyfine varın. Sizler yemeğinizin ve ortamın huzurunu yaşarken, çocuklarınızda oyun parkında güvenle eğlensinler.

CANLI MÜZİK

 • Köy Kahvaltısı
 • Mangal Keyfi
 • Düğün Organizasyonları
 • Nişan Organizasyonları
 • Toplantı Organizasyonları
 • Özel Günler
 • Toplu Yemekler
 • Oyun Parkı
 • Otopark
 • Paket Servis
 • Wireless

Kahvaltı 40 TL
Cuma Cumartesi canlı müzik
Kapalı alanda mangal keyfi
devamını oku...
Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

Kalispera

GOP

Yunan & Ege & Balkan Müziklerinin en güzel örnekleri dinleyebileceğiniz , sıcacık ambiansı ve leziz yemekleri ile Ankara'nın vaz geçilmez en iyi meyhanesi...
devamını oku...
Adres: Kuleli sok. 28/B G.O.P-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

ATA KONAĞI TARİHÇESİ

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.

ATA KONAĞI SAHİP VE İŞLETMECİLERİ

Konağın sahibi emekli Dr. Latif ATASEVER ve eşi Ecz. Neriman ATASEVER 'dir. Atasever ailesi sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlığın bir parçası olan beslenme ve sosyal faaliyetlerin önemimi bildikleri için bu sektörde de özel ve güzel Konağı titizlikle işletmektedirler.

Dr. Latif ATASEVER önderliğinde eşi Ecz. Neriman ATASEVER, çocukları Dr. Selçuk ATASEVER, Müh. Serdar ATASEVER, Ecz. Selnur ATASEVER; gelinleri Müh. Sedef ATASEVER, ve İşletmeci Bilgehan ATASEVER 'den oluşan kocaman bir aile işletmesi Ata Konağı.

Ürünlerimiz kendi açık mutfağımızda imal edilmekte olup kendi soframıza koymadığımız hiçbir yiyeceği konuklarımıza sunmamaktayız. Temel felsefemiz hijyenik, mümkün olduğu kadar organik, taze gıdalarla, Türk ve Ankara mutfağına uygun yemekler üreterek, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaktır.

Buyurun sizlerle de birlikte olalım.

devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA


Davete icabet etmekte ayrı bir konu olmakla birlikte geçerli bir neden olmadığı sürece icabet etmemek nezaket çerçevesinde ve bir bütün olarak değerlendirildiği için pek hoş karşılanmaz ve zaten gidilmesi gereken yere gitmemekte geleneklerimizin, örf ve adetlerimizin olmazsa olmazı. Hangimiz istisnai bir durum olmadıkça aile yemeğine ya da kuzenimizin davet ettiği nikâha gitmeyiz ki? Genellikle gerçek anlamıyla kullanılmakla birlikte mecazi anlamda da kullanılmaktadır. Nezakete davet etmek, mantıklı düşünmeye davet etmek gibi. Sonuç itibariyle kimsenin eline yazılı bir şekilde mantıklı düşünme daveti gelmez. Bu da Türkçemizin güzelliğinden kaynaklanmaktadır.

En son nereye, ne zaman davet edildiniz ya da ettiniz bir düşünün... Düğüne, nikâha, kahve içmeye, yürüyüşe ya da bir yemeğe. Eğer uzak bir zaman dilimindeyse bunun ne kadar güzel bir duygu olduğunu unutmuş olabilirsiniz yüzden mümkün mertebe en kısa zamanda hatta bu yazıyı okuduktan hemen sonra sevdiğiniz birini akşam 5 çayına ya da kahve içmeye davet edebilirsiniz.