DAVETE İCABET ETMEK

blog yazısı ekle !

DAVETE İCABET ETMEK

Davet bir yere çağırılmak anlamında olup yanına bazı kelimeler eklendiğinde ya da ek aldığında farklı anlamlar da kazanabilen bir kelimedir. Davete icabet etmek, davetiye gibi. Âmâ genellikle anlamı çerçevesinde kullanılmaktadır. Kulağa hoş gelen ve gayet nezaket içeren bir kelime olup bir yere davet edilmek genellikle hoş karşılanmaktadır. Davet edilmek neredeyse herkesin hoş karşıladığı bir durum olmakla birlikte davet edilmemekse kırgınlık sebebi olabilmektedir. Tabi kim tarafından ve nereye davet edildiğimiz bu kırgınlığın olup olmayacağını belirlemektedir. Mesela çok yakın bir arkadaşımızın düğününe davet edilmemek kırılma sebebi olabilirken, uzaktan bir akrabamızın verdiği yemek daveti buna bir neden olmayabilir.


data/blog/537/537_2.jpg


Karşımızdaki kişiyi önemsediğimizi göstermek istiyorsak onu bir kahve içmeye davet edebiliriz ve bazen bir davet bir geleceğin başlangıcı da olabilir. Mesela Ankara'da yaşıyorsanız kahve içmeye davet edebileceğimiz birçok alternatifimiz olmakla birlikte farklı alternatiflerde değerlendirebilirsiniz. Ankara kalesini gezmeye, Ankara'ya kuş bakışıyla bakmak için kulesine çıkabilirsiniz ya da Ankara'da fazlasıyla bulunan parklarında koşuya davet etmekte olabilir. Tabii ki Ankara denilince akla gelen Kuğulu Park da kuğuları izleyip huzura davet için bir seçenek olabilir.

Taraça Resto Pub

Çankaya

devamını oku... Adres: Aziziye Mahallesi Cinnah Caddesi Willy Brand Sokak 1/A Çankaya - Ankara

Beautiful Garden Eymir

Gölbaşı

Beautiful Garden Eymir

Çankaya Eymir'de 2 dönüm üzerinde
Bahçeli 6 adet Kapalı Kamelya Isıtıcılı Kendin Pişir Kendin Ye Konseptli Çocuk Oyunu Alanı Sobalı Kış Bahçemiz

Cuma Cumartesi Canlı Müzik
Haftanın Her Günü Serpme Kahvaltı ile Hizmet veriyoruz.
devamını oku...
Adres: Yaylabağı Mahallesi Yaylabağı Küme Evleri No:364 Gölbaşı - Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Pars Garden Pool

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Eymir Mahallesi 832. Sokak No:23/6 Gölbaşı – Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA


Davete icabet etmekte ayrı bir konu olmakla birlikte geçerli bir neden olmadığı sürece icabet etmemek nezaket çerçevesinde ve bir bütün olarak değerlendirildiği için pek hoş karşılanmaz ve zaten gidilmesi gereken yere gitmemekte geleneklerimizin, örf ve adetlerimizin olmazsa olmazı. Hangimiz istisnai bir durum olmadıkça aile yemeğine ya da kuzenimizin davet ettiği nikâha gitmeyiz ki? Genellikle gerçek anlamıyla kullanılmakla birlikte mecazi anlamda da kullanılmaktadır. Nezakete davet etmek, mantıklı düşünmeye davet etmek gibi. Sonuç itibariyle kimsenin eline yazılı bir şekilde mantıklı düşünme daveti gelmez. Bu da Türkçemizin güzelliğinden kaynaklanmaktadır.

En son nereye, ne zaman davet edildiniz ya da ettiniz bir düşünün... Düğüne, nikâha, kahve içmeye, yürüyüşe ya da bir yemeğe. Eğer uzak bir zaman dilimindeyse bunun ne kadar güzel bir duygu olduğunu unutmuş olabilirsiniz yüzden mümkün mertebe en kısa zamanda hatta bu yazıyı okuduktan hemen sonra sevdiğiniz birini akşam 5 çayına ya da kahve içmeye davet edebilirsiniz.