ÇUPRA NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

ÇUPRA NEREDE YENİR?

Çupra, deniz mahsulleri içerisinde tüketilmesi en lezzetli canlılardan biridir. Çeşitli tarifler ile severek yediğimiz çupra bu özelliğini etinin beyaz, kılçık miktarı az ve sert yapılı olmasında kaynaklanmaktadır. Çupra, çeşitli tariflere konu edip masamızda en güzel yeri verdiğimiz bir üründür. Balık tutkunları çuprayı sık aralıklarda tüketir.

Çupra Hangi Denizlerde Bulunur?

Çupranın en yaygın olduğu deniz Akdeniz'dir. Ancak Akdeniz'den başka Kanada adaları ve Karadeniz suları oldukça uygundur. Ancak tadına bu kadar hayran bırakan balık çeşidi çupra bu sularda bilinçsiz avlanma sonucunda denizdeki sayılarının azalmasına neden olmuştur.

Ülkemiz çupranın varlığını korumak ve devamlılığını sağlamak için balık çiftlikleri oluşturulmuş ve burada çupraların sayısını artırma çalışmaları yapılmaktadır. Özellikle Ankara bu konuda oldukça başarılı sonuçlar almıştır. Ankara hem çupra tüketimine olan özlemi bu çalışmalar ile karşılanmaktadır. Öyleyse çupra nerede yenir? Sorusu Ankara içerisinde en lezzetli, en doğal çupra etinin hangi mekânda müşteri ile buluştuğunu merak edenler, denemek isteyenlere ilk adres olarak internet sayfamızda yapacağınız küçük bir gezinti sonucunda elde edebilirsiniz. İnternet sayfamız Ankara içerisinde çupra balığını hakkını veren sayısız yemek çeşitleri ile her damak tadına hitap etmektedir.

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Rixos Grand Ankara

TunalıDünyaca ünlü gurmelerin onayından geçmiş, her damak tadına hitap eden, dünya mutfaklarının seçkin lezzetleri...

Café @ Bulvar; Günün yorgunluğunu odaya çıkmadan haber veya spor programı seyrederek atmak ve işlerine kaldığı yerden devam etmek isteyenler için sakin bir köşe olmaktadır.

24 saat yaşayan Lobby Bar; Tapas Turca menüsü, Türk usulü mezeleri ve zengin içecek menüsüyle dostlarla buluşmak için Başkent'in ideal mekanıdır.

devamını oku...
Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Kuytu Meze Balık

Tunalı

Kuytu aslında tam bir semt meyhanesidir diyebiliriz. Bol müdavimi olan, fonda Türk sanat müziği ve eski 45'likler eşliğinde birbirinizi duyarak sohbet edebileceğiniz şirin, butik bir meyhanedir. Kömür ateşinde pişen balıkların yanı sıra et, ciğer, kuzu kokoreç, İnegöl köfte menüleri de mevcuttur. Muhteşem arasıcakları, günlük olarak çıkan yirmiye yakın soğuk mezeleri ile sunum yapılmaktadır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan, sıcak yaz aylarının vazgeçilmez mekanı Kuytu, açık havada yemek yemenin zevkini sunmaktadır.

Bestekar Sokak'ta ismiyle müsemma Kuytu Meze Balık, "Kuytudayız" sloganı ile hizmet veren, özellikle ara sıcakları ve soğuk mezeleri ile ön planda olan balık restoranında, İnegöl'den getirilen köftenin yanı sıra Balıkesir'den getirilen kuzu kokoreç ve yaprak ciğeri çok konuşulanlar arasında yer almaktadır. Ayrıca tüm yorumlarda karides köftenin ve levrek sarmanın baş rolde olduğunu görebilirsiniz. Müdavimlerinin bol olduğu, misafirlerinin yorumlarına önem veren tek tek ilgilenip fikirlerini soran şirin bir işletmedir Kuytu.

Ankara'nın ünlü isimlerinin konutlarında özel aşçılığı ve birçok tanınmış otel ve restoranın şefliğini yapmış Yasin Karataş şefimizin salonda tek tek misafirlerle ilgilenme anlarına tanık olunan anlar gecenin en keyifli sohbetlerinin döndüğü anlardır. Erkeğin midesine giden yol için verdiği tarifler birçok yuvayı kurtarmıştır diyebiliriz.

devamını oku...
Adres: Bestekar Cad. 6/D Kavaklıdere, Çankaya - Ankara

Şilingir Meyhane

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara

Afitap Meyhane

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:63/B Tunalı-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Barba Piru Meyhane

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 1546. Sokak No:10 Ümitköy - Ankara

Gırgıriye Meyhane

Çayyolu

Gırgıriye Yeni Nesil Eğlence...
Dj Performance, Türkçe Pop Remix...
Meze&Rakı, Balık ve Izgara Et Çeşitleri...
Aperatifler & Kokteyl Bar...Eğlencenin Yeni adı Gırgıriye...Bol Neşe, Bol Gırgır ve Eğlence...
Açık ve Kapalı Alan Gırgıriye'de...

devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mah. Alacaatlı Cad. 3316. Sokak Terra Sitesi C Blok No: 2 - 1 Çayyolu - Ankara

Kalispera

GOP

Yunan & Ege & Balkan Müziklerinin en güzel örnekleri dinleyebileceğiniz , sıcacık ambiansı ve leziz yemekleri ile Ankara'nın vaz geçilmez en iyi meyhanesi...
devamını oku...
Adres: Kuleli sok. 28/B G.O.P-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara


Ankara'daki Balık Çiftliklerinin Önemi ve İşlevi

Ankara'daki restoranlar, balıkçılar, deniz ürünlerini konu eden mekanlar başta olmak üzere çupra konusunda ülkemiz üretim açısından dünya ülkelerine büyük fark atmış olup ilk sıraya yerleştiğini görmekteyiz. Bu durum çupra balığına verilen önemi gösterir. Aynı zamanda ekosistemi de koruyarak doğal dengeye katkı sağlamaktadır.

Çupra Ne Tür Besinler İle Beslenir?

Çupra balığı etçil bir tür olup denizdeki küçük canlıları yiyerek yaşamını sürdürür. Nedir bu küçük canlılar: teke, karides, mamun, midye, sulina, yengeç yavrusu, hamsi, sardalyanın küçük parçalar haline tüketimi arasında sayılabilir. Görüldüğü gibi balık çeşitleri bu çeşitlerin arasında yer almaz.

Çupra İle Yapılabilecek Eşsiz Lezzetler Nelerdir?

Çupra tüketim açısından lezzetli olan balık türü mutfakta tariflerinde ana malzemesi olmuştur.

  • Pırasa eşliğinde çupra
  • Çupra fırında
  • Çupra ızgara
  • Biberiyeli çupra
  • Mantar soslu çupra
  • Buharda sebzeli çupra
  • Yufkada çupra
  • Sebzeli çupra ızgara
  • Çupra dolma
  • Çupra çorbası
Çupranın etinin sert olduğu ifadesini kullanmış olmamız yemek yapımında zorlu bir süreç oluşturacağı anlamına gelmemelidir. Çünkü çupra eti oldukça kolay pişen bir yapıda olması çeşitli yöntemler ile pişirme avantajı sağlamıştır.

Çupranın Etini Pişirirken Uygulanacak En Etkili Pişirme Teknikleri Nelerdir?

Çupra lezzetli e pişirme kolaylığı sağlayan eti oldukça sağlıklıdır. Bu açıdan bir haftada en az iki kez tüketimine özen gösterilmelidir. Sağlıklı olması pişirme tekniklerinde oldukça önemlidir. Çupranın besin değerlerini kaybetmeden pişirme tekniklerini ızgara, buğulama gibi ipuçları verilebilir. Böylece sağlık açısından önemli olan çupra pişirirken de sağlığımızı tehdit etmeden gönül rahatlığıy la tüketilebilir.