ÇUKURAMBAR CAFE

blog yazısı ekle !

ÇUKURAMBAR CAFE

Kahve hayatımızın her aşamasında vardı ve var olmaya devam ediyor. Kahvenin özellikle de Türk kahvesinin lezzetini birçok kişi tatmıştır. Ancak son zamanlarda kahvenin birbirinden farklı, oldukça fazla çeşidi damaklarımızı şenlendirmektedir. Bu durum ancak cafenin açılıp yaygınlaşması ile mümkün hale gelmiştir. Favori cafeniz veya yeni cafede zaman geçirmeniz, kahve çeşitlerini denemeniz aynı zamanda bu kahveler hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmanıza vesile olmaktadır.
Kahvenin Ana Vatanı

Cafe mekanları için kahve vazgeçilmez ana unsurdur. Her gün farklı çeşidini denediğiniz kahvenin nerede yetiştiğini, adını nereden aldığını hiç düşündünüz mü? Öyleyse bu soruların içini rasyonel bilgiler ile dolduralım: kahve Etiyopya da üretilen bir bitkidir. Kahve de adını bu ülkenin bir şehri olan kaffa'dan aldığı efsaneler arasındadır.

Diğer bir efsane de Arap kültüründeki kahvadan esinlenildiği yönündedir. Kahva, şarabı ifade etmektedir. Bu isim kahve için ilham olmuştur ve bu isimden hareket edildiği tahmin edilmektedir. Arap kültüründeki şarap günümüzdeki şarap içeceği ile karıştırılmamalıdır. Günümüzdeki şarapların alkol seviyesi yüksek ve keyif verici amaçlı tüketilmektedir. Arap kültüründeki şarap ise döneminde güç verici olup alkol derecesi oldukça düşüktü. Tüketildiğinde günümüzdeki gibi sarhoş etkili oluşturmamaktaydı.

Beat Cafe Bahçelievler

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Aşkabat Caddesi 2/A ( Bahçelievler 7. Cadde )

Beat Cafe Taurus

Çukurambar

ANKARA ROCK BAR

Rock müziği oldukça evrenseldir ve her dilde farklı anlamlar içeren popülerliğe sahiptir. Ankara Rock Bar, Türkiye'nin başkenti olan Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır.. Müzik keyfi yapmak isteyenler sıklıkla rock bar tercih ederler.

Ankara Rock Bar'a gitmek isteyenler birçok farklı dilden müzik dinleyerek, eşlik edebilir ve mekanlarda alkol içebilir. Birden çok misafir kapasitesi olan; hem canlı hem de müzik çalar eşliğinde gerçekleşen, dj konseptini dahil edebilen mekanlar bulunmaktadır. Bu mekanlar konsept olarak rock bar olarak hizmet vermektedirler. Bar konsepti ile müziğin, şarkıya özel dansın ve sevdiklerinizle beraber geçirebileceğiniz bir gün için seçim yapabilirsiniz. Rock müziğinin popüler isimlerinin şarkılarını dinleyebilirsiniz. Daha önce duymadığınız rock müzikleri mekan içerisinde keşfedebilirsiniz.

Ankara Rock Bar Nasıl Bir Konsepte Sahiptir?

Ankara Rock Bar içerisinde rock müziğine gönül veren, dile pelesenk olan şarkıları dinleyebilmek açısından çokça tercih edilmektedir. Şarkılar arasında 1950'de "rock and roll" olarak hayatımıza giren konseptin yanı sıra 60'lı, 70'li, 80'li, 90'lı, 2000'li ve günümüz sanatçılarının İngilizce, Türkçe ve diğer dillerde çokça popüler olan rock müziklerini dinlemek mümkündür. Şarkı seçimlerinde popülaritesinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Rock müziği çeşitleri olan hard rock, blues rock, punk rock, heavy metal, alternatif rock, pop rock, progressive rock, senfonik rock, gothic rock gibi türlere sahip müzikler Ankara rock bar konseptinde yer almaktadır.

Rock gruplarının çokça bilindik sanatçıları olan The Beach Boys, Queen, Pink Floyd, Bob Dylan, Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço, Hayko Cepkin, Emre Aydın, Şebnem Ferah, Özlem Tekin ve rock müziğine hizmet eden çokça sanatçının yeni ve eski şarkıları Ankara rock bar repertuarındadır. Bu konsepte göre ise müzikler müzik çalarla ortama yayılan sesler, canlı performans sanatçısının rock şarkılarını yorumlaması veya çokça ünlü rock sanatçılarının mekanda sahne almasıyla gerçekleşir.

Rock bar türünde alkollü içeceklerin skalası oldukça geniştir. Mekanda alkolsüz içecekler, mekanın mutfak genişliğine göre menülerine eklenen yiyecek türleri olmaktadır. Genellikle Ankara Rock Bar içerisinde yer alan mekanlarda sanatçıların yer aldığı sahne, enstrümanlar ve dj çalar gibi müzik konseptine alan açılır. Mekanlar pub tarzında olup hem ayakta oturmalı, hem de bar bölümündeki taburelerde oturmalı hem de ayakta rock bar müzisyenini dinleyecek bölümler bulunur.

Ankara Rock Bar konsepti, farklı müzik ve ışıklardadır. Mekanın uygunluğuna göre rezervasyonlu veya rezervasyonsuz olabilmektedir. Her mekanın kendine özgü rock müzik günleri, konsepti olabilmektedir.

Ankara Rock Bar, rock müziğinde punk, heavy, pop gibi çokça çeşitli dallara, 50'li yıllardan günümüze kadar yer alan farklı sanatçıların müziklerine sahiptir. Mekana özgü olarak alkollü ve alkolsüz içecekler, kokteyller, yiyecek seçenekleri farklı fiyatlandırmaya sahiptir.

Ankara Rock Bar çeşitleri, canlı performans sanatçılarının popülaritesine göre değişkenlik göstermekte olup dj performans veya müzik çalar üzerinden gerçekleştirilen dinletiler arasında fiyat farkı bulunur. Bu nedenle Ankara Rock Bar ararken, konsept seçeneklerini bir arada değerlendirmeniz oldukça mümkündür.

devamını oku...
Adres: Konya Yolu Bulvarı Taurus AVM Zemin Kat No: 190/B-Z Çukurambar - Ankara

Beat Cafe Armada

Söğütözü

devamını oku... Adres: Beştepe Mahallesi Nergiz Sokak No : 7/2 ( Armada Via Flat Yaşam Sokağı ) Söğütözü - Ankara


Kahvenin Farklı Kültürlerdeki İsimleri

  • Coffee
  • Kaffee
  • Cafe
  • Koffie
  • Kave
  • Kava
  • Kophe
  • Kohi
  • Soorj
Kahve farklı ülkelerde farklı isimler ile tüketilmektedir. En son isim belki de birçoğumuzun yeni duyduğu kahve ismidir. Hemen küçük bir parantez açarak soorj Ermeni dilinde kahve anlamında olduğunu belirtelim.

Kahve Hakkında Bilinmeyenler

Kahveyi içmek için tarzımıza uygun mekân tasarımı ve damak zevkimize hitap eden kahve çeşitleri olan bir cafeyi tercih eder, günümüzün belirli saat aralığını kahve yudumlamak için cafe mekanlarında bulunuruz. Ama kahve tarih öncesinde içmekten ziyade farklı bir şekilde tüketiliyormuş. Habeşliler kahve bitkisini dalından yeşilken toplar, kavurup sonrada öğütürlermiş. Buraya kadar aslında yabancısı olmadığımız bir süreç gerçekleştirilmiştir. Farklılık bu aşamadan sonra başlamıştır. Kahveyi öğütme işleminden sonra su eklenerek sıvı hale getirmek yerine tuz ve yağ eklenerek daha katı hale getirilirmiş. Bu şekildeki kahveyi ekmek, doyurucu bir ürün olarak tüketmişlerdir. Ve bu durum uzunca bir süre devam etmiştir. Ekmek niyetindeki kahve uzun soluklu yolculuklarda tüketilmesi pratik bir ürün olmuştur.

Kahvenin tarihteki bu evrimi bir hayli ilginç olmuştur. Yukarıdaki bilgiler birçoğumuz için yenidir.

Kahvenin tarhteki yolculuğu günümüzde cafe mekanları ile özel hale dönüşmüştür. Çukurambar başta olmak üzere ankaranın her ilçesi, her semti birbirinden meşhur cafe mekanları ile kahve geleneğini sürdürmektedir. Cafe menülerinin vazgeçilmezi kahvenin bin bir türlüsü ile kahve kültürümüzü genişletmemize de yardımcı olmaktadır. Dünyanın farklı yerlerindeki kahve çeşitlerini Çukurambar cafe mekanlarında bulabilirsiniz. Kısacası çukurambar cafe mekanları dünyadaki kahve çeşitlerini ayağınıza getirmektedir.