CEBECİ DÖNERCİ

blog yazısı ekle !

CEBECİ DÖNERCİ

Dönerin kültürümüzdeki yeri o kadar eskidir ki, aydınların eserlerine konu olmuştur. Mesela evliya çelebi seyahatname adlı eserinde dönerden bahsetmiş ve düşüncelerini övgü ile dile getirmiştir. Türk geleneğinde döner, tanrı misafirine sunulan en değerli yiyecek olarak markalaşmıştır.

Mutfağımızın en özel lezzeti olan döner, Osmanlı başta olmak üzere medeniyetlerin görkemli tatlarını simgelemektedir. Günümüzde bu anlayış Ankara dönerci mekanları ile en ünlü temsilcilerini oluşturmaktadır. Mesela cebeci dönerci Ankara'daki lezzetli döner yapan mekanlardır. İşin sırrı, eskiden beri süre gelen tarif ve usuller uygulanırken aynı zamanda korunmaktadır. Lezzetli dönerci olarak tanınan cebeci dönerci mekanları, yukarıda dediğimiz gibi görkemi ifade eden döner kültürümüzün özü korunarak nesillere aktarılmaktadır.Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

ATA KONAĞI TARİHÇESİ

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.

ATA KONAĞI SAHİP VE İŞLETMECİLERİ

Konağın sahibi emekli Dr. Latif ATASEVER ve eşi Ecz. Neriman ATASEVER 'dir. Atasever ailesi sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlığın bir parçası olan beslenme ve sosyal faaliyetlerin önemimi bildikleri için bu sektörde de özel ve güzel Konağı titizlikle işletmektedirler.

Dr. Latif ATASEVER önderliğinde eşi Ecz. Neriman ATASEVER, çocukları Dr. Selçuk ATASEVER, Müh. Serdar ATASEVER, Ecz. Selnur ATASEVER; gelinleri Müh. Sedef ATASEVER, ve İşletmeci Bilgehan ATASEVER 'den oluşan kocaman bir aile işletmesi Ata Konağı.

Ürünlerimiz kendi açık mutfağımızda imal edilmekte olup kendi soframıza koymadığımız hiçbir yiyeceği konuklarımıza sunmamaktayız. Temel felsefemiz hijyenik, mümkün olduğu kadar organik, taze gıdalarla, Türk ve Ankara mutfağına uygun yemekler üreterek, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaktır.

Buyurun sizlerle de birlikte olalım.

devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA


Cebeci Dönerci Mekanlarının Geleneksel Yöntemleri

Dönerin ateşte kalma süresi oldukça önemlidir. Etin özelliğini yitirmeden ateşten alınarak servise hazırlanması dönerci ustasının dikkat etmesi gerektiği konudur. Cebeci dönerci ustaları et yavaş yavaş renginin pembeden açık kahverengine döndüğü anda ince dilimler halinde kesmektedir. Böylece et ne sertleşir ne kurur ne de yanar. Tam olması gerektiği gibidir kısacası.

Ayrıca bu rengi yakalamak için etin pişirildiği ateşte önemlidir. Cebeci dönerci ustaları odun ateşinde eti çevirerek pişirmektedir. Kimi dönerci ustaları etin terbiyesini süt, çeşitli baharatlar ile yaparken cebeci dönerci ustalarının kendine özgü, saray mutfağında kullanılan usule uygun yapmaktadır. Yani süt ve meyvelerin kurutulması ile elde edilen kuru meyveler etin terbiyesi için önemlidir.

Cebeci Dönerci Mekanları

Ankara'yı diğer şehirlerden farklılaştıran cebeci dönerci ustalarının uyguladığı saray usulü lezzetlendirme çabaları döner konusunda fark atmayı başarmıştır.

Döner lezzeti başta Türkiye olmak üzere Avrupa ülkelerini de lezzeti altına almıştır. Dönerciler bu ülkelerde de oldukça önemli bir görevi üstlenmiştir.

Döner Sağlığa Zararlı Mıdır?

Döner sağlığa zararlı değildir ancak titiz ve sağlık kurallarına uyulduğu müddetçe. Sağlığı tehdit etmemesi için denetimlerin düzenli yapıldığı, standartları olan mekanlar tercih edilmesi gerekir.

Ayrıca etlerin taze olması da dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Dönerin günlük, taze olarak satılan mekanlara yönelmek gerekir. Bu saydığımız başlıca kurallara dikkat etmeyen döner severler döner keyfini tehlike riskini artırır. Merdiven altı denilen insan sağlığını hiçe sayan mekanlar etin içerisine farklı malzemeler de karıştırarak dönerin özelliğini değiştirmenin yanı sıra sağlığı da tehdit eder hale getirmektedir. Bütün bunlar döner sağlığa zararlı hale getiriyor.

Döner yemek için tercih ettiğiniz mekanları özenle seçmelisiniz ve favori mekanlarınız başta olmak üzere gözden geçirmelisiniz.

Döner Türk ustalar tarafından hazırlanarak rekorlar kitabında da yer aldığını görmek mümkündür. En ağır ve en büyük döneri yaparak Guinness rekorlar kitabında yerini almayı başarmıştır. Bizim kültürümüzde döner yemekten çok bir sanata, iddialı bir olaya dönüşmektedir. Kültürümüzdeki döneri tanıtmanın en iddialı yoludur diyebiliriz.