BIÇAK ARASI NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

BIÇAK ARASI NEREDE YENİR?

Günümüzde etin kolayca kıyma haline getirilebilmesi için makineler vardır. Ama bazı yemekler için bu makineler kullanılmayıp ustanın el marifeti devreye girmektedir.İşte bıçak arası dediğimiz yemek çeşidi ustanın bilek gücünü, elinin lezzetini kıymaya bulaştığı aşamadır.

Bıçak arası; iki satırın arasında etin hızlı hareketler sonucunda kıyma haline getirilmesi ile yapılan yemektir. Yemek adını bu işlemden almıştır. Bıçak arası tarifleri Konya yöremize ait olup bu kültürün vazgeçilmezlerindendir.

Bıçak Arası Nasıl Hazırlanır?

 • Dana eti
 • Soğan
 • Domates
 • Biber
Bu kadar az malzeme ile harikalar yemek üretmek Türk mutfağının özelliğidir. Bıçak arası için saydığımız malzemeler küçük küçük kıyılarak karışımı hazırlanır. Daha sonra bu karşım incecik açılan hamurun üzerine yerleştirilir ve fırında pişmeye bırakılır.

Bıçak Arası Çeşitleri Nelerdir?

Etin sebze ile karıştırılması ile yapılan bıçak arası çeşidi var. Bir de ete kaşar peyniri eklenerek bıçak arası çeşidi yapılmaktadır.

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Kaliruha Ocakbaşı

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Bestekar Sokak 86/A Tunalı-Ankara

İncek Sofrası

İncek

17 Yıllık tecrübesi ile şehrin gürültüsünden uzak,yeşillikler içindeki huzurlu,lezzetli bir masayı sevdiklerinizle paylaşın. Canlı Akordiyon müziği eşliğinde keyifli bir akşam yemeğinin keyfine varın. Sizler yemeğinizin ve ortamın huzurunu yaşarken, çocuklarınızda oyun parkında güvenle eğlensinler.

CANLI MÜZİK

 • Köy Kahvaltısı
 • Mangal Keyfi
 • Düğün Organizasyonları
 • Nişan Organizasyonları
 • Toplantı Organizasyonları
 • Özel Günler
 • Toplu Yemekler
 • Oyun Parkı
 • Otopark
 • Paket Servis
 • Wireless

Kahvaltı 40 TL
Cuma Cumartesi canlı müzik
Kapalı alanda mangal keyfi
devamını oku...
Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

ATA KONAĞI TARİHÇESİ

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.

ATA KONAĞI SAHİP VE İŞLETMECİLERİ

Konağın sahibi emekli Dr. Latif ATASEVER ve eşi Ecz. Neriman ATASEVER 'dir. Atasever ailesi sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlığın bir parçası olan beslenme ve sosyal faaliyetlerin önemimi bildikleri için bu sektörde de özel ve güzel Konağı titizlikle işletmektedirler.

Dr. Latif ATASEVER önderliğinde eşi Ecz. Neriman ATASEVER, çocukları Dr. Selçuk ATASEVER, Müh. Serdar ATASEVER, Ecz. Selnur ATASEVER; gelinleri Müh. Sedef ATASEVER, ve İşletmeci Bilgehan ATASEVER 'den oluşan kocaman bir aile işletmesi Ata Konağı.

Ürünlerimiz kendi açık mutfağımızda imal edilmekte olup kendi soframıza koymadığımız hiçbir yiyeceği konuklarımıza sunmamaktayız. Temel felsefemiz hijyenik, mümkün olduğu kadar organik, taze gıdalarla, Türk ve Ankara mutfağına uygun yemekler üreterek, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaktır.

Buyurun sizlerle de birlikte olalım.

devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

Afitap Meyhane

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:63/B Tunalı-Ankara

Tarihi Merkez Lokantası

Yenimahalle

devamını oku... Adres: M. Akif Ersoy Mah. Anadolu Bulvarı No: 74 / DK 6-3 DK 6-4 Yenimahalle-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara


Bıçak Arasının Özelliği Nedir?

Bıçak arası ustanın iki satır aracılığı ile eti kıydığından etin özelliği bozulmamaktadır ve istenen boyutlar bu şekilde elde edilmektedir. Diğer özelliği ise sebzelerin de aynı işlemden geçirilmesidir. Yani hiçbir aşamada makine kullanılmadan tamamen el emeği ile hazırlanmaktadır. Son yıllarda birçok yemek elektronik makinelerden geçirilerek hazırlanması her ne kadar pratik gibi görünse de asıl lezzetini yakalamamaktadır. Bunun için ustalar her daim olması gerekir ve bu gelenek nesillerden nesillere aktarılmaktadır.

Bıçak Arası Nerede Yenir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi insan gücünün yerini makinelerin alması sadece ağır işler de değil aynı zamanda mutfaklarda da görülen bir durumdur. Bazı yemekler geleneğine, yapılış usulüne bağlı kalındığı sürece lezzetlidir. Bıçak arası bu açıklamalardan sonra yörenin birebir lezzeti nerede yenir? Sorusunu duyar gibiyim. Cevabı oldukça açıktır; internet sitemizde Ankara'dabıçak arası en iyi mekanlar, geleneksel çizgiden ayrılmayan Ankaramekanlar, ustanın ellerinde hazırlanan bıçak arası mekanlar tek tek araştırılarak belirlenmiştir. İnternet sayfamızı ziyaret ederek istediğiniz tarzda Ankara da mekanlara ulaşabilirsiniz. (Elit, salaş vb.)

Bıçak Arası Mekanlarının Tarihsel Değişim Süreci

Bıçak arası yapan mekanlar eskiden böyle lüks dizaynı ile ışıl ışıl dekorasyonu ve kalabalık personel tarafından geçerek müşteriye sunulmuyordu. Bıçak arası küçük aşçı dükkanında hazırlanıyordu. O zamanın şartlarında bu aşçı dükkanları öyle yaygın mekanlarda değildi. Birkaç tane aşçı dükkânı bulunmasına alternatif olarak kebapçılar oldukça yaygındı. Yine günümüzdeki bıçak sırtı usta tarafından hazırlanıp aynı yerde de pişirilmektedir. Eskiden bıçak sırtını mekân da hazırlayıp ayrı fırında pişirilmesi için gönderilirdi. Fırından çıkan bıçak arası tekrardan mekâna getirilerek müşterilere sunulurdu. Arada geçen sürede oldukça uzundu. İmkanlar bu kadar kısıtlıydı.

Artık günümüzdeAnkara başta olmak üzere bu işleyiş değişmiş; mekanlar daha sistemli ve kolay yöntemlere dönüştürülmüştür.