BALGAT DÖNERCİ

blog yazısı ekle !

BALGAT DÖNERCİ

Balgat Nerede?

Balgat, Ankara Çankaya semtine bağlı bir mahalledir. Birçok önemli ve stratejik yerlere yakın olan Balgat üniversitelere ve okullara da yakın olan bir mahalledir. Bu kadar yoğun bir nüfusa sahip semtlerde ve mahallelerde ortaya yemek yenilebilecek mekanların eksikliği sorununu getirmektedir. Hal böyle olunca da yemek yenilecek bir yerlerin ihtiyacı da ortaya çıkmıştır. Özellikle döner her zaman için tam da öğrenci ve memur kesimine hitap eden en iyi yemek olmuştur.
En Lezzetli Dönerin Sırrı Nedir?

Lezzetli döner yapımında birçok etmen vardır. Geçmişten günümüze kadar lezzetli dönere hiç kimse hayır diyemez. Bu sebeple döner her mekânda yenmez ve herkes te lezzetli bir döner yapamaz. İşte tam da bu yüzden lezzetli döner için birkaç püf nokta belirtmemizde fayda vardır. Bunlardan ilki dönerin kesinlikle odun ateşinde pişmesi gerekmektedir. Ağır ağır pişen döner ve eriyen iç yağların baharatlarla birlikte etin üzerine akması dönerin lezzetini artırmaktadır. Döner için diğer bir etken ise döner etinin marine edilmesi ve kullanılan baharatlardır. Yani döner yemek için tercih edeceğiniz restoran ya da lokantalarda yöresel lezzetler kullanılması çok önemlidir.

Hacı Abdullah Ankara

Söğütözü

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

ASSOS RESTORAN EGE ESİNTİLERİNİ ANKARADA TATTIRA BİLMEK İÇİN ÜRÜN İÇERİKLERİ VE BALIK ÇEŞİTLERİNİN BİR ÇOĞUNU EGE SAHİLLERİNDEN GETİRTMEKTEDİR ANKARADA 2011 YILINDAN BU TARAFA HİZMET VERMEKTEYİZ RESTORANIMIZDA MEVSİME ÖZEL BALIK VE MEZE ÇEŞİTLERİ BULUNMAKTADIR DENİZ MAHSULLERİNİN ÖZEL ARA SICAKLARI VE MEZELERİ ÖZENLE USTALARIMIZ TARAFINDAN HAZIRLANMAKTADIR RESTORANIMIZ DA AYNI ZAMAN DA SALATA ÇEŞİTLERİ VE ÖZEL MASADA YAPILMAKTA OLAN LEVREK MARİN TAVA BALIKLARI VE IZGARA BALIKLAR BULUNMAKTADIR İSTEĞE ÖZEL MÜŞTERİLERİMİZİN TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA BALIK BUĞULAMA DA YAPILMAKTADIR RESTORANIMIZDA ALKOL SERVİSİ YAPILMAKTADIR ÇARŞAMBA CUMA CUMARTESİ CANLI MÜZİK DİĞER GÜNLERDE FASIL EKİBİMİZ MÜŞTERİLERİMİZE MÜZİK ZİYAFETİ VERMEKTEDİR RESTORANIMIZ HAFTANIN 7 GÜNÜ FALİYET GÖSTERMEKTEDİR ÖZEL VALE HİZMETİMİZ VE OTO PARKIMIZ MEVCUTTURdevamını oku... Adres: Aşkabat Cad. (Eski 7. cadde) No: 46/8 Bahçelievler-Ankara

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Dafne Hotel

Balgat

Dafne Hotel, Ankara'nın yükselen değeri olmaya devam eden semtlerinden Balgat'ta yer almaktadır.

Sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacak olan Dafne Hotel single, double, triple ve suit odalar olmak üzere 72 oda 155 yatak kapasitelidir. Tüm odalarımız için aile konseptini benimseyen Dafne Hotel, klima, özel kasa, mini bar, saç kurutma makinesi, telefon ve 24 saat sıcak su hizmetleriyle sizleri evinizdeymiş gibi rahat hissettirmeyi amaçlamaktadır.

Toplantı, eğitim ve seminer gibi organizasyonlarınıza hitap edecek İbah Salonu ( 60 kişi ) Puis Salonu ( 80 kişi ) ve çok amaçlı 350 kişilik salonlarımız ve ekipmanları ile hizmetinizdedir.

Düğün, nişan, kına gibi özel günlerinizde sizlere hizmet verecek olan 350 kişilik balo salonumuz ve 150 kişilik çok amaçlı restaurantımız ve 80 kişilik kır bahçemiz kaliteli personeli ve profesyonel mutfağımız ile anılarınızı süsleyecektir.
devamını oku...
Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara


Balgat'ta Döner Hangi Dönercide Yenir?

Balgat Dönerci denildiği zaman akıllara çok özel dönerlerin hazırlandığı mekânlar gelmektedir. Ama insanların akıllarında yine de birçok soru işareti takılabilmektedir. Hele de son zamanlarda sayıları hızla artan ve her yerde açılan dönercilerden sonra insanlar döner her dönercide yenir mi? Sorusunu sormadan da edemiyor. Haklı olarak bu sorudan sonra herkesin yeme konusunda daha dikkatli olması gerekir. İnternet sitemizden de Ankara Balgat'ta ki en iyi ve en nezih dönercileri kolaylıkla bulabilir ve inceleyebilirsiniz. Bu sayede aklınıza takılan birçok soruya cevapta bulabilme imkânınız olur. Ayrıca Balgat Dönerci 'sine daha önceden de gidiyorsanız kesinlikle yeni mekânlara da bakmanızı öneririz. Çünkü her bir mekânda yapılan dönerin lezzeti ve tadı kesinlikle farklı olabilmektedir.

Nezih Dönerciler ve Aile Ortamı

Dönerci denildiği zaman akıllara gelen o eski mekânlar değişime uğrayarak modern bir hal almıştır. Hatta ailenizle giderek güzel bir döner keyfi bile yapabileceğiniz nezih mekânlar haline gelmiştir. Özellikle de Balgat Ankara'nın en seçkin ve gözde mahallelerinden biri olması sebebiyle mekânların kalitesi ve hatta hizmetin kalitesi bu oranda artmaktadır. Yani ailenizle keyifle bir döner yiyebilir ya da akşam yemeği için bile misafirlerinizle gelerek keyifli bir zaman geçirmeniz mümkün olabilir. Çankaya'nın çok özel manzarasında isterseniz açık hava da isterseniz de dönercinin içinde ama sessiz ve sakin bir mekânda sevdiklerinizle zaman geçirebilirsiniz. Diğer bir yandan döner Balgat Dönercilerinde daha da çok çeşitlenmiştir. Yani dönerin onlarca çeşidi ile menüde yemek bolluğunda kaybolacağınızı belirtmeliyiz. Zengin bir yemek menüsüne de sahip olan bu dönercilerde yemek yemek gerçekten bir ayrıcalık haline gelmiştir. Ayrıca döner özel bir yemek olduğu için kendinizi ve ailenizi de Balgat Dönerci' sine getirerek onları ve kendinizi de ödüllendirebilirsiniz.

Herkese afiyet olsun…