ZÜLBİYE – YÖRESEL MUTFAKLAR

blog yazısı ekle !

ZÜLBİYE – YÖRESEL MUTFAKLAR

Hemen her gün insanların farklılaşan hayatlara sahip olduğunu görmekteyiz. Bu durumun müthiş farklılıklara sahip olması; olayın gerçekten ciddiye alınacak bir durum olduğunu gösteriyor. Bu derece önemli hale gelmiş bir olayı daha ayrıntılı şekilde incelemek gerçekten zorunlu ve gerekli hale gelmiş bir durumdur. Bu konuda uğraşacak olan kişilerin birçok farklı özelliği bir arada hesaba katması gerekiyor.

Ankara'daki tüm Yöresel Mutfak Restoranları için tıklayınız
Ankara Yöresel Mutfak Restoranları

Bu değişkenlik içeren konularda örneği kendi ülkemizdeki durumlardan verebiliriz.

Ülkemizde bulunan yemek kültürü temel bir farklılık abidesidir. Yemek açısından mevcut olan farklılıkları ortaya koyduğumuzda durumun gerçekten gayet kapsamlı olduğunu fark etmekteyiz. Yemek-içmek gibi ihtiyaçlar söz konusu olduğunda durum gerçekten bir anda farklılaşmakta ve bu tür değişimler kendi içerisinde farklı özellikler göstermektedir.

Yemeği oldukça seven ve bu besin maddelerinin üretimi hakkında müthiş şekilde çaba sarf eden bir ülke olduğumuzu bilmeyen kalmadı. Bu imajı yaratan da direk biziz dersek yanlış bir cümle söylememiş oluruz.

Yemek üretimi ve paylaşımı konusundaki çalışmalarımız doğru ve güvenilir sonuçlarını kültürel yaşantımıza olan etkisiyle ve imkanlarımıza kattığı yepyeni imkanlarla ortaya koymaktadır. Bu durum her noktada olan yaşantıyla doğru orantılı olarak belirtilmektedir ve bu şekilde artarak varlığını sürdürmektedir.

Yani Ege'de yapılan bir yemek ile Akdeniz'de yapılan yemeğin aynı malzemelerden yapılmasını ya da aynı tür yemek alanına dahil olmasını beklemek doğru olmayacaktır. Ege'de tüketilen bir balık ile Akdeniz'deki bir balığın tüketim amacı aynı olsa da, hitap ettikleri kitle ve bu kitleye göre rağbet gösterme durumları ciddi anlamda farklılıklar göstermektedir.

Bu tür yöresel ve yerel yemeklerin nerede olursa olsun bir müşteri kitlesi olacağı bilinen bir durumdur. Bu yüzden ülkemizin her yerinde farklı mekanlar ve lokantalar açılmaktadır.

Bahsettiğimiz bu yöresel lezzetlere rahatlıkla ulaşabileceğiniz bölgelerin başında başkent Ankara gelmektedir. Ankara'da istediğiniz birçok lezzeti kolaylıkla görebilmektesiniz.

O lezzetlerden bir tanesi olan Zülbiye'ye birlikte bir bakalım. Akşehir yemeği olan Zülbiye, dana eti, soğan, sarımsak, salça, kimyon, karabiber, haşlanmış nohut gibi malzemelerden oluşuyor. Et yemeklerinin lezzetine dayanamayanlar için birebir bir yemek olacaktır.