YAŞAMKENT KEBAPÇI

blog yazısı ekle !

YAŞAMKENT KEBAPÇI

Kebap denildiği zaman akıllara özellikle birkaç şehir gelse de tüm kebap çeşitleri için kebabın başkenti yani Ankara akıllara gelmektedir. Kebabın ilk ortaya çıkışı çok eskilere dayansa da tüm kebap çeşitlerini tek çatı altında toplayan mekanlar Ankara kebap salonları ve restoranları olmuştur. Ankara içerisinde de özellikle bazı semtler ve mahalleler vardır ki Yaşamkent kebapçı mekanları gibi kaliteli bir hizmet için tercih edilebilecek en iyi mekanlar arasında yer almaktadır.Çiroz Balık Lokantası

Ümitköy

Çiroz balık sizin yerinizdevamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi Binsesin sitesi No:8, 1961. Cd. No:8 Ümitköy-Ankara

Çalgan Et Lokantası

Çayyolu

Demirci ailesi tarafından 1997 yılında Saklıköy-Çalgan Et Lokantası Ankara, Çayyolu Alacaatlı Mahallesin'de kurulmuştur.1 Eylül 1997 günü Beş Masalık tarihi köşk ve önündeki bahçe ile işletmeye açılmıştır.Bugün 7 kademe bahçe ve 3 adet salonu ile sizlere hizmet vermekteyiz. Salonların çevresinde bulunan çeşitli büyüklükteki havuzlar, şelale ve etraftaki yeşillikler Çalgan Et Lokanta'sını doğa içinde bir lezzet klasiğine dönüştürmüştür.Ağaçların altında yenilen yemekler , seçkin et ve balık menüsü , köy kahvaltısıyla sizleri köyünüzde gibi hissettirirken yemeklerimiz ve ortamımızla keyifli saatler sunarken Ankara'nın vazgeçilmezi haline geldik.

Düğün , nişan ve toplu yemek organizasyonlarıyla da mutlu günlerinizde yanınızda olmaktan büyük keyif duymaktayız. Zamanının başkentinde bir restorandan öte bir okul olan 'Washington Restoran' büyük işletmeciler yetiştirmiştir. Mehmet Demirci burada yetişip Ankara'nın çeşitli gözde mekanlarında işletmeci olduktan sonra kuruluşundan bu yana ortağı olduğu Çalgan Et Lokantası'nın işletme sorumluluğunu üstlenmiştir. Bu işi tecrübe ve ustalığıyla başarıyla sürdürmektedir.

Çalgan'da her mevsimin farklı güzellikleri yaşanır. Çam ve meyve ağaçları , asmalar ve şelaleyle bezenmiş Çalgan bahçelerinde yaz keyfi bir başkadır. Ahşap salonlar , kış ateşi ve kar altında sıcak şarap , sucuk partileriyle de kış keyfi başka bir güzeldir.

Özlediğiniz Kaçkar ve Uludağ'daki kar manzarasını uzağa gitmenize gerek kalmadan ayağınıza getiriyoruz.Çalgan kendini yenileyerek geliştiren , siz müşterilerimizin beğenisini kazanan bir Anadolu klasiği olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu gelişimi siz sayın müşterilerimize borçluyuz.

Beraberliğimizin uzun yıllar boyunca sürmesi dileğiyle,devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

Marco Pascha Çayyolu

Çayyolu

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

Alaattin Ocakbaşı

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158. Cadde Moda City B2 No:38 Yaşamkent - Ankara

Kapari

Çayyolu

Kapari meyhane; son zamanlarda hızla yaygınlaşan ve oldukça da ilgi çeken meyhaneler haline gelmiştir. Artık klasik meyhanelerden sıkıldıysanız o zaman Ankara'da Kapari Meyhane size en uygun yer olabilir. Meyhane demişken Ege meyhanesine ve Ege mezelerine de bir değinmeden geçmek son derece büyük bir eksiklik olacaktır. Ege denildiği zaman birçok kişinin aklına deniz, kum, sahil ve güneş gelse de aslında Ege meyhanesi de en az bu saydıklarımız kadar meşhurdur. Meyhane aslına bakılırsa bir adap ve kültür mekanıdır. Bu sebeple her mekân meyhane değildir. Eğer Ankara'da Ege meyhanesi ya da Kapari meyhane keyfini yaşamak istiyorsanız Ege'nin eşsiz meyhaneleri Ankara'da herkese hizmet vermeye devam ediyor. Ayrıca bu keyfi yaşamak için Ege ya da Akdeniz'e kadar gitmenize de gerek kalmıyor.

Ege meyhanesi denildiği zaman, eşsiz bir meyhane keyfi yaşamak istiyorsanız o zaman her şeyin eksiksiz olması gerekmektedir. Ege meyhanesini bu denli özel yapan hiç şüphesiz Ege mezeleridir. Ege'ye özel meyve, sebzeler ve hatta Ege'nin eşsiz yöresel lezzetleri ile hazırlanan Ege mezeleri bu meyhaneleri bu denli meşhur yapan en önemli unsurdur. Ege'nin bu dillere destan mezeleri nelerdir?

 • Atom: kırmızı biber kurutmasının yağda kızartılarak ve ardından da yoğurtlayarak yapılan soğuk bir mezedir.
 • Tekmil fava: zeytin yağı, dereotu, kuru bakla ve kırmızı soğan ile yapılan başka bir soğuk mezedir.
 • Deniz börülcesi: haşlanmış deniz börülcesi, zeytin yağı ve sarımsak.
 • Manj: tahin, patlıcan ve cevizin eşsiz bir uyumu.
 • Girit ezmesi: Ege'nin olmazsa olmazı zeytin yağı, peynir ve ceviz.
 • Ahtapot salatası: Ege'nin en çok tercih edilen mezesidir. Zeytin yağı, ahtapot, kornişon turşu ve taze soğan ile eşsiz bir meze lezzetidir.
 • Şakşuka: patates, biber, patlıcan, domates ve biraz da sarımsak ile sıcak bir mezedir.
Kapari Meyhane'de ise kendine has canlı müzikler ile daha samimi, daha sıcak ve daha neşeli bir ortam sizleri bekliyor. Özel olarak hazırlanmış mezeler de keyfinize keyif katacaktır. Özenle terbiye edilerek hazırlanan etler ile yapılan yemekler hem göz zevkinize hem de damak tadınıza hitap edecektir. Yani Ankara'nın sıkıcı ve bunaltıcı atmosferinden kurtulmak için, kafa dinlemek ve huzur bulabilmek için tercih edebileceğiniz bir mekân arıyorsanız o zaman Kapari meyhane sizlere kapılarını sonuna kadar açacaktır. Ayrıca Kapari Meyhane, çok kalabalık olmayan mekanlardır. Ailenizle ya da sevdiklerinizle birlikte gidip lezzetli mezeler, yemeklerden yiyerek ve ister alkollü, isterseniz de alkolsüz içeceklerinizden yudumlarken diğer bir yandan da canlı müziğe eşlik ederek unutulmaz bir gece yaşayabilirsiniz. Hem sizin için hem de misafirleriniz için unutulmaz bir gece yaşamak sizin elinizde. Yani onları Kapari meyhaneye davet ederek en güzel mekân seçimini yapmış olursunuz.

devamını oku...
Adres: 3316. Sokak 2-3 Alaacatlı Mahallesi Çayyolu-Ankara

Dadaşoğlu Oltu Çağ Kebap Ocakbaşı

Yaşamkent

OCAKBAŞI geleneği...

Müşterinin yanı başında hazırlanan lezzetli etlerin baş döndürücü kokularına, koyu sohbetlerin,dostluğa ve içtenliğe kaldırılan kadehlerin eşlik ettiği tarifsiz bir keyif şöleni.......

Oltu CAĞ KEBABI...

Lezzet tutkunlarının Vazgeçilmezi....

Yediğiniz zaman sizi adeta kilometrelerce uzaklıktaki Erzurum'a götüren ve Orta Asya Türk kültüründen günümüze kadar gelmiş olan Oltu Cağ Kebabı , ev yapımı Çubuk turşusu ve kekikle harmanlanan soğan salatası ile sizlere sunuluyor.Yemek sonrası ise şerbetiyle size haz veren kadayıf dolması, Türk kahvesi, sınırsız çay sizlere ikram ediliyor...devamını oku...
Adres: Moda City 3158 cad. No:38 Yaşamkent-Ankara

Balıklı Bahçe Restaurant

Çayyolu

Ankara'nın merkezinde huzura ve rahatlığa ihtiyacınız olduğu her an kaçabileceğiniz, dingin ortamında Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte keyifli anlar yaşayabileceğiniz bir huzur bahçesi Balıklı Bahçe Restaurant.

Yepyeni yüzü ve dekorasyonu ile, 400 kişilik misafir ağırlama kapasitesine sahip yemyeşil bir bahçe, Çocuklarınızın güvenle oynayabilecekleri oyun parkı, özel organizasyonlarınızı gerçekleştirebileceğiniz özel alanlar, doğayla baş başa huzurlu bir ortam sunan Balıklı Bahçe; leziz yemek çeşitleri ile de çok iddalı.

Geniş bir menü yelpazesine sahip mekanda, Deniz ürünlerinden, mezelere, ara sıcaklardan, kebap ve et çeşitlerine kadar bir çok leziz yemek çeşidi sunulmakta.

Haftanın her günü serpme köy kahvaltısı bulabileceğiniz mekan da, Hafta sonları ise özel organizasyonlarınıza yönelik açık büfe Brunch hizmeti de verilmekte.

Doğal bir ortamda aileniz ve sevdikleriniz ile keyifli anlar geçirmeniz sizleri Balıklı Bahçe deneyimine bekliyoruz.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi. Türk Konut Bulvarı No:41 Alcaatlı Dodurga Yolu Çayyolu - ANKARA

By Noyan Meyhanesi - The NYN Republic

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2864. sok. Park Caddesi No:3 Çayyolu-Ankara

Behzat Çayyolu - Et Balık Mangal

Çayyolu


devamını oku...
Adres: Park Caddesi No:1 Çayyolu-Ankara

Eldoris

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Alacatlı Mahallesi 3158. Cadde No: 38 A/1 Moda City Yaşamkent-Ankara

Ümitköy Ocakbaşı

ÜmitköyÜMİT-KÖY OCAKBAŞI YENİ İŞLETME VE YENİ KADROSUYLA ; GÜLERYÜZLÜ HİZMET,MUHTEŞEM TATLAR VE HER AKŞAM CANLI MÜZİK EŞLİĞİNDE SİZ DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZİN YENİ ADRESİ OLMAK İÇİN KENDİNİ YENİLEDİ...

OCAKBAŞINDA UNUTAMAYACAĞINIZ ANLAR,HER GÜNÜ ÖZEL GÜNLER KADAR GÜZEL YAŞATMAK İÇİN BİZ BURADAYIZ...

KEYİFLİ AKŞAMLAR GEÇİRMEK İÇİN DE SİZİ BEKLİYORUZ...

devamını oku...
Adres: Meksika Cad. Ümitköy Çarşısı No:9 ÜMİTKÖY / ANKARA

Limos Ocakbaşı & Meyhane

Çayyolu

LEZZET TESADÜF DEĞİLDİR

Ocakbaşı kültürünü en iyi şekliyle yansıtan LİMOS OCAKBAŞI ; sizlere etin en lezzetli halini sunuyor.

İki katlı mekanın giriş katında kebap&et çeşitlerinin en leziz hali ile buluşurken; üst katında ise Türk&Yunan mutfağı kültürü ile buluşacaksınız.

Ocakbaşı'nda Nusret Restaurant'ın Executive Chef'i Atilla Sönmez ; sizlere lezzetin tesadüf olmadığını ıspatlıyor. Gerek lezzetleri, gerekse sunumları ile damak tadınıza hitap eden LİMOS OCAKBAŞI , geleneksel lezzetleri sıcacık ve samimi ortamında sizlerle buluşturuyor.

LİMOS MEYHANE'de ise, Akdeniz&Yunan mutfağının benzersiz meze çeşitleri, Ara sıcaklar ve son derece lezzetli et&balık çeşitleri ile buluşabilir, Canlı Fasıl müzik eşliğinde sevdiklerinizle eğlencenin tadına varabilirsiniz. Sizleri Lezzet ve Eğlencenin buluşma noktası LİMOS'a bekliyoruz.devamını oku...
Adres: 2432. Cadde 2494/3 Sokak Osaman Ağa Konakları No:6 Çayyolu - ANKARA

Doppi

Çayyolu

DOPPIBİR TUTKU,BİR GELENEK DOPPIÖzbekistan'da her şehrin bir doppisi vardır.Doppi sadece geleneksel bir başlık değildir.Özbek Halkı için bu şapkaların çeşitli anlamları vardır.Örneğin;bir erkeğin şapkasının başından düşmesi çirkin ve ayıplanacak bir hareket olarak kabul edilir.'Senin başında şapka varmı?' sorusunun anlamı,'Sende erkekmisin?' demektir.Klasik erkek doppileri kare şeklinde,siyah kumaştan yapılır.Üzerine beyaz renk ile dört adet sivri biber motifi nakışla işlenir.Bu şapkaların Hokand,Margilan,eskiTaşkent ve Semerkant olarak çeşitli türleri vardır.Zemin ve süslemesi ferklı şapkalarda önceleri kuşkanadı motifi kullanılırdı.

Çünkü,doğu efsanelerine göre insanın kafasına konan kuşun mutluluk getireceğine inanılırdı.

Bu nedenle çocuk şapkalarının çoğu hala kuş tüyleriyle süsleniyor.Simli kumaştan yapılan şapkaya ,çocuğu kem gözlerden korumak içinde bir nazarlık takılır.Hokand şapkaları,'Okpar' yada 'beyaz kanat' olarak adlandırılır.Kadın doppileri ise bir çiçek bahçesinin göz alıcı renkleriyle süsleme yapılır.Retoranımızda,sadece Özbek Mutfağının lezzetlerini denemekle kalmayıp,aynı zamanda mekanın atmosferinde Özbek kültürünü ve güzelliğinide yaşayabileceksiniz.Özel VIP salonlarımız olan;Fergana,Shahrisabz,Semerkant,Buhara,Hiva,Toshkent ve Andijonda sizleri inanılmaz lezzetlerimizle ve benzersiz atmosferimizde ağırlamayı bekliyoruz….

devamını oku...
Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi İlko Sitesi 2812.cad. No:9Çayyolu/ANKARA

Çukurağa Sofrası - Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Mutlukent mah. Hekimköy sit. No: 5/C Çayyolu-Ankara

Mado Yaşamkent

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3222. Cadde 27/A Yaşamkent-Ankara

Ala Meyhane

Çayyolu

Çayyolu'nun Alacaatlı caddesinde ALA MEYHANE VE ALA MEZE-ET & BALIK OLMAK ÜZERE iki konsept ile hizmet vermektedir.

Haftanın her günü ALA MEZE-ET & BALIK ta udi eşliğinde canlı müzik yapılmaktadır. (Üst kat salon kapasite 90 kişi) şirket yemeklerinde üst kat 50 kişiden sonra gruplara özel olarak kapanmaktadır.

Hafta sonları Cuma ve Cumartesi günleri ALA MEYHANEDE saat 20:30 da Fasıl, 21:00 de masa istekleri, 22:00 den itibaren pop müzikte CÜNEYT ÖZGÜR sahne almaktadır. Burada fix menu uygulaması yapılmaktadır. (alt salon kapasite 180 kişi)
devamını oku...
Adres: Terra site Alacaatlı cad. 3316. sok. Çayyolu-Ankara

İkide Bir

Ümitköy

ikidebir,ümitköyde galeri avm arkasında
çarsamba-perşembe-cuma-cumartesi günlerinde canlı müzik performansları yapılan
kapasitesi 80 kişi olan pub tarzında alkollü bir işletmedir.


yüksek sadakat-duman-athena-model-şebnem ferah-teoman-fresh-redd-gece-pentegram
haluk levent-pinhani-sufle-adamlar-cem karaca-erkin koray-morveötesi
vb kişi ve gurupların tarzları ile canlı müzik yapılmaktadır.


haftanın hergünü alacart menümuz ile hizmet verilmektedir.
fix menü uygulamamız yoktur.
ikidebir mutfakdan ziyade müzik ve eğlence ile
öne çıkan bir işletmedir.
devamını oku...
Adres: 1946. Sokak No:14 Mutlukent Mahallesi Ümitköy-Ankara

Bedri Usta

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2760. Cadde No:25 Çayyolu-Ankara


Kebap sadece tek çeşit malzemeden yapılmayacak kadar zengin çeşitlere sahip bir yemektir. Yani et çeşitleri kullanılarak yapılan kebapların yanı sıra tavuk, balık, sebze ve hem sebze hem de et türleri ile yapılan kebap çeşitleri bulunmaktadır. Kültürümüzde onlarca farklı kebap çeşidi bulunmakta ve her birinin eşsiz lezzetini herkesin muhakkak tatması gerekmektedir.

Kebap İçin Hangi Malzemeler Tercih Edilebilir?

Bir malzeme doğrudan ateşte pişirmek ya da kızartmak olarak bilinen pişirme işlemi ile kebap haline getirilebilir. Bunun için kullanılacak malzemeler her ne kadar damak tadına uygun olması gerekse de bazı değiştirilemez altın anahtar niteliğinde malzemeler vardır. Genel olarak kebap çeşitleri için tercih edilecek malzemelere bir göz atacak olursak;

 • Koyun, kuzu, dana, balık, tavuk gibi et türlerinden biri tercih edilebileceği gibi yapılacak kebabın çeşidine göre diğer deniz ürünleri de tercih edilebilir.
 • Domates
 • Soğan
 • Patlıcan
 • Yeşil ve kırmızı biberler
 • Patates
Ve daha bu listeyi uzatmak mümkündür. Yöresel lezzetler de ilave edildiği zaman ortaya onlarca farklı malzemede kebap çeşitleri çıkmaktadır.

Kültürümüze Ait Bazı Kebap Çeşitleri

Kebap denildiği zaman her yöremizin kendine has lezzette kebap çeşitleri vardır. Onlarca farklı kebap çeşidimiz olsa da en çok tercih edilen bazı kebap çeşitlerimizden bahsetmek daha uygun olacaktır. Ankara Yaşamkent kebapçı mekanlarında kebap menüsünde yer alan ve en çok tercih edilen kebap çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Alanya kebabı
 • Biber kebabı
 • Ciğer kebabı
 • Çökertme kebabı
 • Dizme patlıcan kebabı
 • Enginarlı yuva kebabı
 • Fıstıklı kebap
 • Gelin kebabı
 • Havan kebabı
 • İncik kebabı
 • Kazan kebabı
 • Lavaş ekmekli yayla kebabı
Daha önceden de bahsettiğimiz gibi bu saydıklarımız sadece birkaç çeşit kebaptan ibarettir. Daha fazlasını Yaşamkent kebapçı mekanlarının zengin kebap menüsünde bulabilmeniz mümkündür.

Tunalı Kebap Servisi

Kebap her mekânda yenilebilecek bir yemek değildir. Hele bir de yöresel lezzetlerden biri ise bu işi en iyi yapan mekânı bularak korayı tercih etmeniz gerekmektedir. Ancak en iyi kebapçı mekânında lezzetli kebaplar yiyebilirsiniz. Diğer bir yandan istediğiniz adrese kebap servisi de yaptırabileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Size en uygun mekânı internet sitemizde kolayca bulabilirsiniz. Böylece rahat bir şekilde isterseniz kebap siparişi verebilirsiniz, isterseniz de rezervasyon yaptırabilirsiniz.