TÜRK MUTFAĞINDAKİ EN POPÜLER 10 BAHARAT

blog yazısı ekle !

TÜRK MUTFAĞINDAKİ EN POPÜLER 10 BAHARAT

Asya ve Avrupa'nın kesiştiği bir noktada, Türkiye yüzyıllar boyunca ticaretin doğal bir merkezi oldu. Uzun yolları aşarak gelen kervanlar, ipek yolunu takip ederek en egzotik ürünleri ve baharatları beraberinde taşıdılar.

Ülkemizin hangi şehrine giderseniz bunun etkilerinin de meydana getirdiği baharat kültürünü rahatlıkla görebilirsiniz. Gezdiğiniz şehirlerin hemen hepsinin çarşılarında, kokusu ve görüntüsü ile sizi cezbeden baharat tüccarlarını görebilir, kendilerine has güzel kokularını alabilirsiniz Hatta güneydoğu bölgesinde özel olarak bulunan çörekotu ve sumağı keşfedebilirsiniz.

Ankara'daki tüm Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları için tıklayınız
Ankara Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları






Ankara restoranları da ülkemiz mutfağının vazgeçilmezleri arasında olan baharatların en sevilen ve sofralarımızda en sık kullanılan 10 tanesini sizler için paylaşıyor.

1. KEKİK

Kekik yurdumuzun Ege ve güneydoğu kesimleri olmak üzere çoğu bölgesinde yetişebilir. Kurutulmuş hali özellikle etlerin terbiyesinde kullanıldığı gibi, lezzet vermesi açısından çorba ve salatalarda da kullanılabilir. Kekik bitkisinin yaprakları kaynatılarak elde edilen suyunun da mideyi rahatlattığı ve kilo kaybına yardımcı olduğu bilinmektedir. Meze olarak kullanılmak istenildiğinde ise taze kekik yaprakları zeytinyağı ile karıştırılıp ekmek banılarak yenilir.

2. KIRMIZI PUL BİBER

Tüm ülkede yaygın kullanılan bir baharat olmasına rağmen, özellikle güneydoğu bölgesinde yetişen kırmızı biberlerin kurutulup öğütülmesiyle elde edilen kırmızı pul biber, yine bu bölgede hazırlanan yemeklerin hemen hepsinin içerisine ve servis edilirken üzerine serpilir. Et yemekleri ve çorbalar başta olmak üzere tüm yemeklerin önemli bir harcı olan pul biber, sağlık içinde oldukça faydalı bir baharattır.

3. NANE

Hem taze hem de kurutulmuş yapraklarının yemeklerde kullanılabildiği nane bitkisi, kırmız et ve beyaz etlerde kullanıldığı gibi, deniz ürünlerinin pişirilmesi aşamasında da lezzet vermesi amacıyla kullanılabilir. Bunlar dışında özellikle mantı ve ezogelin çorbası gibi yemeklerin vazgeçilmez bir lezzetlendiricisidir.

4. YENİBAHAR

Özellikle kıyma ile hazırlanan bazı yemeklerin gizli baharatı olan yenibahar, dolma, yaprak sarması
kadın budu köfte gibi yemeklerinde içerisinde bulunur.

5. TARÇIN

Tarçın Türk mutfağının özellikle tatlılarla ilişkili olan kısmında oldukça sık kullanılır. Hatta hem öğütülmüş olarak hem de çubuk haliyle pudinglerde, keklerde, meyveli turtalarda, sütlü tatlılarda ve hamurlu tatlıların çoğunda kullanılabilir.

6. KİMYON

Kimyon kırmızı etin, özellikle kıymanın terbiye edilmesinde kullanılan bir baharattır. Böylece bu malzemelerin kullanıldığı sarma, dolma ve köfte gibi yemeklerde kendi lezzetini gösterir.

7. SUMAK

Kuzey Amerika da zehirli bir türümünde bulunduğu sumak bitkisi, yurdumuzda yetiştirilen bitkiden farklıdır. Ülkemizde Akdeniz ve güney doğuda yetiştirilen sumak, öğütüldüğünde kendine has bordo rengi ve tadıyla katıldığı yemeklere limonumsu ekşilikte bir tat verir. Türk mutfağında sumak daha çok yemeklerin üzerine serpilir ve pişirmeden önce harcının içerisine katılması fazla tercih edilmez. Özellikle soğan ile harika bir uyum sağlar.

8. SUSAM

Tam olarak bir baharat sayılmasa da susam bitkisinin tohumu tahin yapımında ve hamur işlerinin üzerine serpilerek lezzet vermesi için kullanılır. Aynı zamanda simidin vazgeçilmezidir.

9. TATLI KIRMIZI TOZ BİBER

Ülkemizde elde edilen bu baharat, genel itibariyle dünyada benzersizdir. Ayrıca Türk yemeklerinin hemen hepsinde rahatlıkla lezzet vermesi için kullanılabilir. Bu yüzden kırmız et ve beyaz et yemekleri başta olmak üzere, tüm çorbalar, bakliyatlar ve acı biber kullanılmak istenmeyen tüm yemeklerde kullanılırlar.

10. ÇÖREK OTU

Bu grup içerisinde sayabileceğimiz ve Türk mutfağında en sık karşılaşılan ve kullanılan baharatların sonuncusu çörek otu olabilir. Özellikle poğaça ve benzeri birçok hamur işinin üzerini süslemek amacıyla kullanılabilir. Kendine has siyah rengi ve tadıyla da oldukça sevilen bir baharattır.