TÜRK KİRAZI VE VİŞNESİ

blog yazısı ekle !

TÜRK KİRAZI VE VİŞNESİ

Çok eski zamanlardan beri Anadolu her zaman en kaliteli kirazların yetiştiği bir kiraz yöresi olarak bilinir. Hatta kiraz, ülkemizin kuzeydoğu Karadeniz kıyıları başta olmak üzere diğer tüm bölgelerinde de yaygın olarak yetişmektedir.

Günümüzde ise bir çok kiraz çeşidi ile vişne, ağırlıklı olarak Ege bölgesi, batı Anadolu ve doğu Karadeniz bölgeleri içerisinde yetiştirilmeye devam etmektedir. Tarımsal modernizasyonun ve hasat yöntemlerinin gelişmesi sonucunda da Türkiye 'nin önemli üretim ve ihraç ürünlerinden biri haline gelmiştir. Hatta bu üretim ve ihracat yönüyle Amerika Birleşik Devletlerini geçmiştir.

Ankara'daki tüm Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları için tıklayınız
Ankara Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları


Kiraz ve vişne, Mayıs ve Ağustos ayları boyunca pazarlarda, marketlerde ve el arabalarında rahatlıkla bulunabilir. Çoğu kimse tarafından kiraz direkt tüketilebilirken, vişne daha çok reçel ve tatlılar için saklanır. Aynı zamanda ülkemizin meşhur içeceklerinden bir olan vişne şerbeti içinde kullanılır.

KİRAZ ÇEŞİTLERİ

Türkiye 'de yetiştirilen kiraz tiplerinden en bilineni ve sevileni halk arasında "Napolyon" olarak tabir edilen, teknik ismi ise "Ziraat 009" olan çeşittir. Bu çeşidin özelliği, koyu kırmızı renkli, iri ve kalp şeklinde görünmesi ve oldukça tatlı olmasıdır.

Bu çeşitler dışında yaz ilerledikçe "royal kiraz" ve "rainier kiraz" çeşitleri de tezgahlarda görünmeye başlar. Bu türlerin özelliği tatlarının bilindik şekilde kiraza benzemesi ancak renginin sarı veya sarı üzerine pembe noktalı olmasıdır.

Ayrıca bu bölümde bahsedilebilecek diğer bir şey de vişne çeşitleridir. Yine aynı mevsimlerde görünmeye başlayan ve en yaygın olarak tatlılar ve reçeller hazırlamak için kullanılan 2 çeşit vişne bulunmaktadır.