TAZELİĞİN TÜRK MUTFAĞINDA YERİ AYRIDIR - BALIK

blog yazısı ekle !

TAZELİĞİN TÜRK MUTFAĞINDA YERİ AYRIDIR - BALIK

Otantik Türk mutfağını düşündüğünüz zaman aklınıza ilk ne geliyor? Kebaplar mı yoksa kuzu etinden yapılan yemekler mi? Yoksa içerisinde hem soğuk hem de sıcak türlerinin bulunduğu ve çok çeşitli malzemelerle hazırlanabilen mezeler mi? Veya içi bolca Antep fıstığı ile doldurulmuş bir tepsi baklava mı?

Peki, ya size Türk mutfağında balığın ve diğer deniz ürünlerinin de yeri olduğunu söylesem ne derdiniz?

Ankara'daki tüm Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları için tıklayınız
Ankara Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları
Türkiye coğrafi konumu itibariyle oldukça geniş bir bölgeye yayılmış durumdadır ve sınırlarının %75'i deniz kıyısındadır. Kuzeyde Karadeniz başta olmak üzere, Ege denizi ve Akdeniz aynı zamanda Karadeniz'den bu diğer denizlere geçişi sağlayan İstanbul boğazı sadece deniz trafiğiyle değil, balık çeşitliliği ve balıkçılık açısından da önemli bir yere sahip olmaktadır.

Peki, öyleyse Türkiye'yi balık konusunda dünyanın en iyileri arasına yerleştiren şey tam olarak nedir? Elbette bu konuda ki altın kural tazeliktir. Çünkü ülkemizin pek çok farklı şehrinde balık pazarları bulunmaktadır ve hepsi de ürünleri taze olarak satmaktadırlar. Marketler de veya bazı büyük alışveriş merkezlerinde görebileceğiniz dondurulmuş balıklar veya deniz ürünleri çok kısıtlı miktarlarda ve genellikle çeşit olması açısından bulunabilmektedir. Bunlar dışında esas olan her zaman deniz ürünlerinin taze olarak satılıyor olmasıdır.

Tüketileceği zaman da ister ızgara olsun ister kızartılmış veya buharda pişmiş olsun balıklar ve deniz ürünleri basit tariflerle, mümkün olduğunca doğal hallerine yakın şekilde servis edilir. Kullanılan tariflerde ağır, kremalı soslar kullanılmaz. Genellikle taze balıklar bir ızgaraya yatırılıp, kılçıkları ayıklanarak ve üzerlerine hafif bir miktar yağ sürülerek pişirilir. Bazı durumlarda tuz veya az miktarda farklı baharatlar ve otlar eklenebilir.

Bazı türler kızartıldığı zaman daha lezzetli olduğu için bu pişirme tekniği de kullanılmaktadır. Hatta az miktarda baharatlarla da lezzetlendirilebilir. Ancak önemli olan her zaman balığın kendine has lezzetini muhafaza etmeye çalışmaktır.

Taze balıkların pişirilmesi için kullanılan bir başka yol ise buğulama olarak adlandırılan buharda pişirme yöntemidir. Bu yöntemde de üzerlerine az miktarda yağ ve çeşitli baharatlar eklenen taze balıklar alüminyum folyolara sarılarak buhar üzerinde pişirilir. Bu sayede kendi suyu ve baharatların ve otların lezzetiyle ortaya çok lezzetli bir tarif çıkmış olur.

Türk mutfağında birçok bölgenin de kendine has pişirme teknikleri mevcuttur. Hatta o bölgeye ait balıklar da bulunmaktadır. Buna verilebilecek en iyi örnekte tabi ki sadece Karadeniz kıyılarında avlanabilen hamsidir.

Bu kadar geniş balık çeşitliliğine karşılık elbette İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde ki balık restoranları da oldukça nam salmışlardır. Balık restoranları aynı zamanda sadece karnınızı doyurmanın dışında önemli birer sosyal mekân olma özelliğini de taşırlar.