TAS KEBABI

blog yazısı ekle !

TAS KEBABI

Genel olarak dünya üzerindeki insanların en büyük özelliklerinden bir tanesi, kendine en uygun damak zevkine yönelik arayışlarda bulunmalıdır.

İnsanların bu özellikleri arasında sahip olunan akıl ve tercih yapmayı sağlayan irade en önemli olanlar arasında yer almaktadır. Bu farklı ve renkli özellik sayesinde insanın diğer canlılardan ayrılmasına yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu şekilde bir ayrıcalığa sahip olan insanın şanslı ve önemli görülmesi bu yüzdendir. Bu şanslılık her zaman işi yaramasa da, yer yer iyi işlere yaradığı bilinmektedir. Bunların başında tercihler sayesinde elde edilen başarılar gelmektedir.

Bu durum kendisini yemek tercihlerinde de gösteriyor. İnsanların yemek konusunda ciddi şekilde farklılaşıyor olması beraberinde farklı lezzetler ve kültürler oluşmasını sağlamaktadır.

Ankara'daki tüm Kebap-Et Lokantaları için tıklayınız
Ankara Kebap-Et Lokantaları


Beğenilere yönelik olan amaçlar sayesinde ülkemizin her bölgesinden farklı lezzetler ve tarifler çıkmaya başlamış ve insanların sahip oldukları damak tadı bu konularda hesaba katılır olmuştur. Bu hesap, ortaya çıkan farklılıkların da başka bir sebebi olarak ifade edilebilir.

Yemek anlamında farklı tariflerin ortaya çıkmasını sağlayan bütün lezzetlerin arasında onlarca farklı malzeme ve kaynaktan yapılan yemekler bulunmaktadır. Bunların başında et ürünleri ile yapılan lezzetli yemekler ve kebap olarak bilinen besin ürünleri gelmektedir.

Çok sayıda kebap çeşidinin bulunduğu ülkemizde, bu yemeklerin bulunduğu ve satışının yapıldığı mekânların fazla olduğunu bilmekteyiz. Bu mekânlar yemeklerde kullanılan etlerin ve bu etlerin farklı şekilde pişirilmesi sayesinde kendine has bir müşteri kitlesine sahip olmuşlardır. Bu müşteri kitlesi, farklı bir lezzet odağına sahip insanlardan oluşmaktadır.

Bu tür lokantaların Ankara ilinde Kızılay, Ulus, Sıhhiye gibi önemli semtlerde daha sık olarak bulunduğu ve görüldüğü bilinmektedir. Ayrıca Demet evler, Etlik, Keçiören gibi bölgelerde de bölgesel dağılımın azlığına oranla daha fazla sayıda et ya da kebap lokantası bulunmaktadır.

Bu kebapların en farklılarından bir tanesi olan Tas Kebabı; kuzu eti, domates, biber, soğan, kekik, defneyaprağı gibi malzemelerle oluşturuluyor. Etin, sıvıyağ ile pişirilmesinin ardından diğer malzemelerin de eklenmesiyle servis edilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu servis genelde pirinç pilavı ile birlikte yapılır.

Bu ve daha fazla farklı kebap türü sizleri Ankara'da bekliyor.