ŞİŞ KEBAP

blog yazısı ekle !

ŞİŞ KEBAP

Dünya üzerinde yer alan tüm insanların genel özelliklerinin dikkat çeken farklı ayırt edici noktaları bulunmaktadır.

Bu insanların en önemli özellikleri arasında sahip olunan akıl ve tercih yapmayı sağlayan irade bulunmaktadır. Bu 2 farklı ve renkli özellik insanın diğer canlılardan ayrılmasına yardımcı olmaktadır.Bu tür bir ayrıcalığa sahip olan insanın şanslı ve önemli görülmesi bu yüzdendir. Bu şanslılık her zaman işi yaramasa da, yer yer iyi işlere yaradığı bilinmektedir.

Bu durum kendisini yemek tercihlerinde de gösteriyor. İnsanların yemek konusunda ciddi şekilde farklılaşıyor olması beraberinde farklı lezzetler ve kültürler oluşmasını sağlamaktadır.

Ankara'daki tüm Kebap-Et Lokantaları için tıklayınız
Ankara Kebap-Et Lokantaları


Beğenilere yönelik olan amaçlar sayesinde ülkemizin her bölgesinden farklı lezzetler ve tarifler çıkmaya başlamış ve insanların sahip oldukları damak tadı bu konularda hesaba katılır olmuştur. Bu hesap, ortaya çıkan farklılıkların da başka bir sebebi olarak ifade edilebilir.

Yemek anlamında farklı tariflerin ortaya çıkmasını sağlayan bütün lezzetlerin arasında onlarca farklı malzeme ve kaynaktan yapılan yemekler bulunmaktadır. Bunların başında et ürünleri ile yapılan lezzetli yemekler ve kebap olarak bilinen besin ürünleri gelmektedir.

Çok sayıda kebap çeşidinin bulunduğu ülkemizde, bu çeşit yemeklerin ağırlıklı olduğu ve satışının yapıldığı lokanta ve restoranların çok sayıda olduğunu bilmekteyiz. Bu lokantalar et kullanımı ve pişirmeleri konusundaki farklılıkları sayesinde kendine has bir müşteri kitlesine sahip olmuşlardır ve bu kitleler sayesinde ayakta durmakta, hatta birer besin zinciri haline gelmektedirler.

Bu tür lokantaların Ankara ilinde Kızılay, Ulus, Sıhhiye gibi önemli semtlerde daha sık olarak bulunduğu ve görüldüğü bilinmektedir. Ayrıca Demetevler, Keçiören gibi Ankara'nın gözde bölgelerinde de bölgesel dağılımın azlığına oranla daha fazla sayıda et ya da kebap lokantası bulunmaktadır.

Bu kebapların en farklılarından bir tanesi olan Şiş Kebap; kuzu eti, domates, biber, soğan, kekik gibi malzemelerin yanı sıra patlıcan, kabak, patates, karabiber kullanılarak yapılan garnitür ile birlikte oluşturuluyor. Etin üzerine tuz, karabiber, kekik, sıvıyağ ilave ettikten sonra, biber ve domateslerin kesilmesiyle birlikte şişe dizildiğini görüyoruz. Bu şekilde pişirilen etler, garnitürlerle birlikte servis edilmektedir.

Bu ve daha fazla farklı kebap türü sizleri Ankara'da bekliyor.