RAMAZANIN TATLISI GÜLLAÇ

blog yazısı ekle !

RAMAZANIN TATLISI GÜLLAÇ

Ankara restoranları, sadece ramazan ayına özel olarak hazırlanan ve herkesin beğenerek yediği en hafif ve sağlıklı tatlılardan biri olan güllaç tatlısı hakkında ki bilgileri sizlerle paylaşmak istiyor.

Türk mutfağı, içerisinde, en besleyici özelliğe sahip sütlü tatlıları barındırmaktadır ve güllaç da bu tatlıların başında gelmektedir. Güllaç, mısır nişastasından hazırlanan oldukça ince katmanların, şekerli süt ve gülsuyu ile ıslatılarak hazırlandığı çok lezzetli ve yumuşak bir tatlıdır.

Özellikle ramazan aylarında Ankara ' da bulunan restoran, kafe ve pastane vitrinlerinde ki yerini almaktadır.

Ankara'daki tüm Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları için tıklayınız
Ankara Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları
Güllaç servis edilirken üzerine, nar tanesi veya öğütülmüş fındık, fıstık, ceviz serpilmesi de lezzetini ve dokusunu daha güzel hale getirir. Hatta bu haliyle izlemesi bile insana ayrı bir keyif verir.

Güllacın tarih içerisinde ki yerini de incelersek, kökünün Osmanlı imparatorluğuna kadar uzandığını görürüz. Rivayet edilene göre, güllaç ilk olarak sokaklarda satılan ve 1400 yıllarına kadar uzanan oldukça köklü bir geçmişe de sahip. Aynı zamanda o zamanın koşullarına baktığımızda bunun gerçeğe yakın bir tahmin olduğunu da görebiliyoruz, çünkü o zamanlarda mısır ve mısır nişastası insanların temel gıdaları arasında yer alıyordu. Zaten güllaç katmanları da bu mısır nişastasının suyla karıştırılıp bulamaç haline getirilmesinden sonra çok ince bir şekilde açılıp kurutulması prensibine dayanıyor.

Böylelikle elde edilen bu çok ince tabakalar şeffaf bir hal alıp, bu hali ile aylarca bozulmadan saklanabiliyordu. Kullanılmak istenildiğinde ise şekerli süt ve gül suyu karışımı ile ıslatılarak oldukça lezzetli bir tatlı oluyordu. Tabii ki ilk olarak böyle tüketilmeye başlanan bu tatlı daha sonra içerisine koyulan fındık ve ceviz gibi yemişlerle günümüzdeki halini de almış oldu.

Her ne kadar güllaç tatlısı yıl içerisinde her zaman bulanabilse de, esas itibari ile oruç sonrasında mideyi rahatsız etmeyen özelliği nedeniyle ramazan aylarında en fazla şekilde tüketilir ve bu sayede de ramazana özel bir tatlı haline gelmiştir.

Eğer siz de bu tatlıyı evinizde yapmak isterseniz, Ankara restoranları en bilindik ve kolay hali ile sunulabilecek bir güllaç tarifini de sizlerle paylaşmak istiyor. Şimdiden herkese afiyet olsun.

Malzemeler;

20 yaprak güllaç
4 buçuk bardak süt
1 buçuk bardak şeker
1 yemek kaşığı gül suyu
2 bardak öğütülmüş fıstık veya ceviz
Süslemek için nar

Hazırlanışı;


-Süt ile şekeri bir tencereye koyarak, şekeri eriyene kadar kısık ateşte karıştırın. Tamamlandığında üzerine gülsuyunu ekleyin
- Fazla derin olmayan bir tepsiye güllaç yapraklarını koyup üzerlerini süt ile ıslatın.
- Yine aynı şekilde dizdiğiniz yapraklar arasına öğüttüğünüz ceviz i ekleyin
- Üzerlerini tekrar katmanlarla kapatarak kalan sütü ve cevizleri ekleyip, servis edeceğiniz zamanda üzerine nar tanelerini serpiştirin.