PRATİK PASTA – PASTANELER&PASTACILAR

blog yazısı ekle !

PRATİK PASTA – PASTANELER&PASTACILAR

Yemek ürünleri konusundaki başarımız dilleri destan duruma geldi. Ülkemiz sınırları içerisinde yüzlerce farklı tarifin olduğunu, bu konuda başarısız olma ya da yetersiz kalma ihtimalimizin ise neredeyse hiç olmadığını bildiğimizden; kısır bir yemek portföyü beklemek büyük bir yanlış olacaktır.

Her türden onlarca farklı yemek ve yüzlerce farklı tarif bulunan ülkemizin her noktasından ayrı ayrı yemek tarifleri çıkmakta ve insanlara ulaşmaktır. Bu ulaşım hakkında verilerde bu başarımızı kanıtlar niteliktedir.

Ankara'daki tüm Cafe - Pastaneler için tıklayınız
Ankara Cafe - Pastaneler


Yemek konuda başarılı oluşumuz ve sahip olduğumuz yemek kültürümüz bizlere farklı şekilde yansımakta ve bölgeden bölgeye ciddi farklılıklar göstermektedir. Ülkemiz içerisindeki yaşantılar ve bölgesel imkânlarımız lezzetli ürünler ortaya koyma konusunda ortaya çıkan farkların direk sebebi olarak gösterilebilir. Yani bölgesel farklılıkların temel sebebi o bölgelere ait olan temel özelliklerden kaynaklanmaktadır.

Bu konudaki çalışmalarımız ve üretimimiz kültürel yaşantımızla ve imkânsal becerimizle doğru orantılıdır. Bütün ülke insanından alınan tüm sonuçlar bu durumun gerçekten bu şekilde olduğunu göstermektedir. Yani üretimler, çalışmalar ve ortaya çıkan tüm yemekler bizlerin evine ulaşana kadar onlarca farklı eşikten ve ihtimalden geçmektedir.

Konuyu pekiştirmek için örnek verme konusunda pastaları seçmek istiyoruz.

Öncelikle bu konuya pasta deyip geçmemek gerektiğini belirterek başlamak istiyoruz. Diyelim ki; canınız pasta istedi. İstediğiniz her yerde bu isteğinizi karşılama şansına sahipsiniz. Bunun için Doğu'da da Batı'da da imkânlara göre farklılıklar söz konusudur. Yani bulma şansınız baki, ancak bulma şekliniz farklı olacaktır.

Bu enfes lezzetler içerisinde yer alan pastaların tarifleri arasında yer alan bir örneği sizlerle paylaşalım: Pratik Pasta!

Bu lezzet; pandispanya, süt, neskafe, krem şanti, süt gibi malzemelerin oluşturuluyor. Pandispanyanın neskafe ve sütle karıştırıp ıslatılmasının ardından, krema kekin arasına sürülür. Muz dilimlendikten sonra ve ikinci kat da oluşturulur. Bu kalıp krem şanti, muz, kivi ile süslenir ve servis edilir.

Evde çok kısa bir süre içerisinde hazırlayabileceğiniz bu lezzetli pastanın en güzel örneklerini ise Ankara'nın pek çok farklı pastanesinde bulabilirsiniz. Böylece sevdikleriniz ile keyifli bir şekilde zaman geçirirken zamanını kolay pasta ile lezzetlendirmiş olacaksınız.