PİZZA NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

PİZZA NEREDE YENİR?

Pizza İtalyan mutfağına has bir yemektir. Her yemeğin bir bulunuş hikâyesi olduğu gibi pizzanın da bir bulunuş hikâyesi vardır. Pizza, savaş döneminde İtalyan kadınlarının yokluktan dolayı bir hamur üzerine buldukları tüm malzemeleri koyarak pizzayı bulmuşlardır. Tabi günümüze kadar farklı değişimler geçirmiş olsa da pizza yokluk zamanlarının yiyeceği olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca günümüzde evlere servis yapıldığından dolayı en çok tercih edilen fastfood yiyeceklerin başında gelmektedir.

Ankara'daki tüm Restoranlar için tıklayınız
Ankara Restoranlar

Pizza, tıpkı bizim lahmacunda olduğu gibi bir hamur ve üzerine farklı malzemelerin dizilmesiyle fırında pişirilir ve servis edilir. Fakat pizza hamuru oldukça kalındır ve hamurun şekli tam bir yuvarlaktır. Pizza üzerine yerleştirilen malzemelerle de oldukça farklıdır. Yani et ya da kıyma yerine kaşar peyniri, sosis, domates, salam, biber, zeytin ve mısır taneleri gibi malzemelerden oluşur. Tabi bu saydığımız malzemeler pizza için ana malzemeler olup bunun haricinde pizzanızın üzerine ekletmek istediğiniz malzemeler de olabilir.

Pizzada Ek Olarak Kullanılan Malzemeler

Pizza tamamen tüketici odaklı bir yiyecektir. Yani üzerine yerleştirilen malzemeler tamamen tüketicinin isteği doğrultusunda belirlenir ve hazırlanır. Şimdi pizza üzerinde en çok tercih edilen malzemelere bir göz atalım.

Mozerella peyniri

Beyaz peynir

Acı biber

Yeşilbiber

Mısır

Soğan

Yeşil zeytin

Siyah zeytin

Mantar

Baharatlı kıyma

Kuru fesleğen

Ispanak

Enginar

Brokoli

Küp tavuk

Küp hindi

Pastırma

Sucuk

Dana jambon

Ton balığı

Sarımsak

Kekik

Közlenmiş kırmızıbiber

Ve bu listeyi daha da uzatmak mümkündür. Sadece yapmanız gereken pizza yiyeceğiniz mekânın zengin pizza menüsüne bakarak istediğiniz pizzaya karar vermektir. Daha sonrasında kısa bir süre içerisinde siparişiniz hazırlanarak size servis edilecektir.

Pizza Çeşitleri Nelerdir?

Pizza İtalyan mutfağına ait bir yemek olduğundan bahsetmiştik. Bu sebeple pizzanın anavatanı olan İtalyan mutfağına özgü pizza çeşitleri gurup, diğer dünya mutfaklarında yapılan pizzalar ise diğer bir gurup oluşturmaktadır. Genel olarak bir göz atacak olursak;

İtalyan mutfağında pizza çeşitleri:

Lazio stili

Pizza romana

Sicilya stili pizza

Beyaz pizza

Nepolitan pizza

Pizza margarita

Diğer pizza çeşitleri ise:

New York pizzası

Chicago pizzası

California pizzası

Yunan pizzası

Hawaii pizzası

Taco pizza

Karışık pizza

Pizza Nerede Yenir?

Pizza tüm dünyada hızla yaygınlaştığı gibi ülkemizde de çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Çünkü hem çok lezzetli hem de son derece hızlı bir şekilde siparişleriniz evinize kadar gelmektedir. İşte tüm bunlardan dolayı pizza başta öğrenciler olmak üzere en pratik ve doyurucu yemeklerden olduğu için herkes tarafından sevilerek tercih edilmektedir.

Pizza çeşitlerine bir göz attığımız zaman birçok farklı çeşidin olduğunu görüyoruz ve bunların arasından bir seçim yapmak oldukça zordur. Ama damak tadınıza hitap eden pizzayı yapan bir mekân arıyorsanız internet sitemize bakarak size en uygun Ankara pizza mekânını kolaylıkla bulabilirsiniz.