PEPEÇURA – YÖRESEL MUTFAKLAR

blog yazısı ekle !

PEPEÇURA – YÖRESEL MUTFAKLAR

Evrenin her noktasında ve dünya üzerindeki her noktada teknolojikleşmenin devamı geliyor ve bu konudaki ilerleme asla kesilmiyor. Bu ilerleme içerisinde mantıklı şekilde belirtebileceğimiz örneği kendi ülkemizdeki güzel durumlardan verebilir ve bu noktadan yürüyebiliriz.

Kendi ülkemizde bulunan yemek kültürü temelde müthiş farklılıklar içermektedir. Bu farklılık teknoloji ile bir araya gelmek koşuluyla yüzlerce kilometre uzaktaki insanlara ulaşabilmektedir. Edirne'den Ardahan'a ulaşabilen bir ağdan bahsediyoruz, dile kolay.

Ankara'daki tüm Yöresel Mutfak Restoranları için tıklayınız
Ankara Yöresel Mutfak Restoranları


İşte yöresel açıdan oluşan farklılıkların ülkenin bir ucundan diğer ucuna ulaşmasını sağlayan da bahsettiğimiz bu müthiş şekilde gelişen teknolojidir.

Teknolojinin gelişen yaşamsal imkânların üzerinde etkili olmasını da bilgi olarak ekleyebiliriz.

Herhangi bir bölgede yetişen malzemeler ve ürünler, o bölgenin yemek anlayışını ve kültürünü olumlu ya da olumsuz şekilde etkileme konusunda teknoloji ile direk bağlantılıdır. 7 coğrafi bölgemizde yer alan yüzlerce tarif bu malzemeleri oluşturan teknolojinin etkisinde gelişmektedir.

Bahsettiğimiz türden yöresel ve yerel yemeklerin nerede olursa olsun bir müşteri kitlesi olacağı bildiğimiz için ülkemizin her yerinde ortaya çıkan ev yemekleri ya da yöresel yemek lokantaları da bunun sonucunda oluşan bir sektör ya da durumdur. Bu teknolojik yayılım gösteren yemek kültürü yüzden ülkemizin her yerinde farklı mekânlar ve lokantalar açılmaktadır.

Bu lokantaların daha çok işçi ve öğrenci nüfusunun fazla olduğu bölgelerde yer alması da, insanların yemek zevkleriyle ekonomik koşullarıyla direk olarak alakalı bir özellik göstermektedir.

Bahsettiğimiz bu yöresel lezzetlere rahatlıkla ulaşabileceğiniz bölgelerin başında başkent Ankara gelmektedir. Ankara'da istediğiniz birçok lezzeti kolaylıkla görebilmektesiniz.

O lezzetlerden bir tanesi Pepeçura'ya birlikte bir bakalım. Siyah üzüm, su, şeker ve nişastadan oluşan Karadeniz'e ait bu lezzet; üzümün tencerede kaynatılmasının ardından ortaya çıkan üzüm suyuna nişasta eklenmesinin ardından kaynatılmasıyla oluşan bu karışım, kâselere paylaştırılıp soğuduktan sonra servis edilir.

Sizde bu benzeri yöresel ve enfes özellikler taşıyan lezzetlerin peşinde koşanlardansanız, doğru lezzeti Ankara'da rahatlıkla bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Başkentin onlarca bölgesinde yer alan ev yemekleri ya da yöresel lezzet adıyla hizmet veren mekânlara dikkat etmenizi öneriyoruz.