OSMANLI USULÜ BADEMLİ ÇORBA

blog yazısı ekle !

OSMANLI USULÜ BADEMLİ ÇORBA

Çorbaların Türk mutfağında çok önemli bir yeri vardır. Çorba, sofralarımızda her öğünde tüketilebilen önemli bir gıdadır. Aynı zamanda Ankara 'da bulunan restoranların hepsinin menüsünde en az bir çeşit çorba mutlaka bulunur.

Herhangi bir çorbanın hazırlanması da Türk mutfağı içerisinde oldukça kolaydır. Önceden ayrılmış et suları yeniden pişirilerek, içerisine çeşitli sebzeler, hububatlar veya bakliyatlar katılır, gerekirse kıvamının artması için un veya krema eklenerek servise hazır hale getirilir. Aynı zamanda servis sırasında da üzerine çeşitli lezzet verici otlar, ekmekler veya baharatlar eklenebilmektedir.

Ankara'daki tüm Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları için tıklayınız
Ankara Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları


Bu yazı da bahsedilecek olan bademli çorba ise bu bahsedilen tarifte ki hazırlık aşamalarının hepsini içermektedir. Ancak bu tarife özel olarak içerisinde badem ve hindistancevizi rendesi içermektedir. Aynı zamanda yoğun kremalı kıvamı ana yemeklere başlamadan önce de güzel bir başlangıç yapılmasını sağlar.

Bu tarifin bir başka özelliği ise Osmanlı zamanından beri Türk mutfağının içerisinde olması ve o günlerden bugünlere kadar özel günler de, düğünlerde ve şenlikler de aile arasında ki kutlamalarda da hazırlanabilmesidir. Sıklıkla batı Trakya bölgesinde hazırlanan ve o yöreye ait olduğu da bilinmektedir.

Günümüz de ise Ankara 'da bulunan ve Osmanlı yemeklerini sunan restoranlar da bulunabilmektedir.