MOJİTO NEREDE İÇİLİR?

blog yazısı ekle !

MOJİTO NEREDE İÇİLİR?

Mojito; Latin ülkeleri arasında oldukça popüler olan bir içki çeşididir. Küba'da ortaya çıkmış olan Mojito,1980'li yıllarda Amerika'da, 1990'lı yıllarda ise tüm dünyaya yayılmış bir alkollü içecektir. Mojito olarak adlandırılan bu içecek aslında mohito olarak okunur ve bu şekilde ülkemizde bilinir. İçinde kullanılan malzemeler sebebiyle yaz içkisi olarak adlandırılır ve daha çok yaz aylarında tercih edilen bir içkidir.

Ankara'daki tüm Restoranlar için tıklayınız
Ankara Restoranlar
Geleneksel Mojito Nasıl hazırlanır?

Geleneksel Mojito içerisinde olmazsa olmaz beş malzeme bulunur. Bu malzemeler kadar oranları da son derce önemlidir. Şimdi ise mojitonun hazırlanışına bir göz atacak olursak; rom, şeker kamışı suyu, misket limonu, sade soda ve taze nane. Rom son derece sert bir içecek olmasına rağmen Mojito içerisinde ki nane, limon ve şeker suyu sebebi ile son derece hafif ve tatlı bir içecektir. Mojitonun içerisine eklenen bu malzemeler romun tüm sertliğini perdeleyerek gerçek bir lezzetin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Bu içeceğe geleneksel Mojito dememizin sebebi ise Mojito tatlı bir içecek olduğu için ve bu tatlılığı kesmek amacıyla angostura acısı ilave edilmektedir. İşte bu sebeple geleneksel yöntemin dışına çıkıldığı için diğer metot geleneksel Mojito olarak adlandırılır.

Genellikle Mojito Yapımında Tercih Edilen Malzemeler

Daha önceden geleneksel Mojito yapımına kısaca bir göz atmıştık şimdi ise Mojito yapımında tercih edilen malzemelere daha geniş bir şekilde göz atalım. Geleneksel bir Mojito yapımında işte şu malzemeler kullanılır;

  • 4,0 cl beyaz rom
  • 3,0 cl taze misket limonu
  • 3 dal taze nane
  • 2 çay kaşığı şeker
  • Sade soda
İşte bu malzemeler ve oranlarda yapılan Mojito yaz aylarının vazgeçilmez içecekleri ve lezzetleri arasında ilk sıralarda yerini almıştır. Ülkemizde de sevilerek tüketilen Mojito, yukarıda bahsettiğimiz oranlarda yapıldığı gibi mekânlara göre farklı lezzetlerin ilavesi ile geleneksel usullerin dışına çıkılsa da daha farklı lezzetlerin elde edilmesi için oldukça önemlidir.

Mojito Nerede İçilir?

Mojito ülkemizde sevilen ve sıklıkla tercih edilen alkollü içecekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Birçok otelde, restoranlarda ve alkollü ya da alkolsüz içkiler bulabileceğiniz mekânlarda kolaylıkla bulabilmeniz mümkündür. Ankara yemekleri ünlü olduğu kadar içecekleri konusunda da ünlü bir şehirdir. Çünkü yerli ve yabancı birçok kişiye ev sahipliği yapan şehir olması sebebiyle her kültürün yemek ve içecek kültürünü de bünyesinde barındırması gerekmektedir. Hal böyle olunca da Mojito içmek için Ankara'da birçok mekân size kapılarını sonuna kadar açacaktır.

Mojito, daha önceden de belirttiğimiz gibi birçok farklı çeşitte yapılabilmektedir. Fakat bu içeceklerin bir de sunumu ile göz zevkinize, tadı ile de damak tadınıza hitap edebilmelidir. Bu sebeple her mekânda içeceğiniz Mojito pek te size uygun olmayabilir. Bu sebeple internet sitemize bakarak size en uygun mekânı bulabilir ve mojitonuzu keyifle yudumlayabilirsiniz.