MEZE - MEYHANELER

blog yazısı ekle !

MEZE - MEYHANELER

Meze ve rakı birbirini tamamlayan ikilidir. Meyhanelerin olmazsa olmazıdır. Bir meyhanenin mezeleri ne kadar çeşitli ve lezzetli olursa müdavimleri de o kadar çok olur. Acılı ezme, humus, haydari, havuçlu kabak, patlıcan ezme gibi klasik olanların yanı sıra deniz ürünlerinden de yapılan çok sayıda meze vardır. Mesela fava Ankara'nın bütün meyhanelerinde yer alır. Fava, zeytinyağlı iç bakla ezmesi demektir. Rakının yanında iyi giden müthiş bir mezedir. Rum meyhanelerinin vazgeçilmezidir. Hep birlikte şimdi tarifine ve yapılışına göz atalım, bakalım fava yapmanın sırları ve tüyoları nelermiş.

Ankara'daki tüm Gece Hayatı Mekanları için tıklayınız
Ankara Gece Hayatı Mekanları


1 su bardağı kuru iç bakla, 1 orta boy soğan, 1 çay bardağı zeytinyağı, 1/2 limon suyu, 1 adet kesme şeker, 1 çay kaşığı tuz, 1/2 çay bardağı daha zeytinyağı, tatlı toz biber ve dereotu. Baklalar bir gece önceden suya koyup bekletilir. Suyu döküldükten sonra küp doğranmış soğan 1 çay bardağı zeytinyap ile hafif sarartılır. Üzerine baklalar, tuz ve şeker eklenir. Baklaların üzerini bir parmak geçecek kadar su konulur. Baklalar iyice yumuşayana kadar pişirilir. Altı kapatılıp limon ve kalan 1/2 çay bardağı zeytinyağı eklenir.

Bu aşamada içine ince doğranmış dereotu eklenmesi tavsiye edilir. Daha sonra el blenderi ile ezilir. Ezildiğinde çok koyu değil hafif sulu lapa kıvamında olması gerekiyor. O yüzden pişme sırasında suyu az gelirse çok az sıcak su eklenebilir. Çünkü baklanın cinsi ve pişme süresi farklıdır. Dikdörtgen borcam hafifçe ıslatılır ve ezilmiş olan fava güzelce yayılır. Soğuduktan sonra üzeri streçlenip, buzdolabında bir gece bekletilir. Sonra kareler halinde dilimlenip dereotu ile süslenerek servis yapılır.

Fava yapmak çoğu zaman insanları ciddi anlamda zorlayacak bir tarifmiş gibi görülür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi ise doğru malzemeleri bulmak. Aksi bir durumda her bir noktaya dikkat edilse dahi ortaya istenilenden çok daha kötü sonuçlar çıkmaya başlayacaktır. Dolayısıyla etkili bir meze tabağı için ilk olarak doğru malzemeleri bulmalı, sonrasında da sırayla yapılması gerekenleri yerine getirmelisiniz.