MEYHANE VE FASIL - MEYHANELER

blog yazısı ekle !

MEYHANE VE FASIL - MEYHANELER

Meyhane denilince dinlenecek müzik türü olarak kuşkusuz akla ilk gelen fasıldır. Nasıl mezesiz, rakısız, şarapsız bir meyhane olamayacağı gibi fasılsız be Türk Sanat Müziksiz bir meyhane de düşünülemez. Dostların, birbirini sevenlerin nefis mezeler ve içecekleri eşliğinde doyumsuz sohbetler yapabildiği yerler olan meyhaneler günümüzde eskisi gibi aynı hissi yaşatmak için çabalıyor. Ankara'da dostlarınızla gidebileceğiniz fasılı, sunumu, çeşitleri ve servisiyle beğeninizi toplayacak çok sayıda meyhane vardır. Meyhanelerde yapılan e Rumlara özgü babagannuş mezesini duyanlarınız ve tadanlarınız olduğu gibi bilmeyenleriniz de olabilir.

Ankara'daki tüm Meyhaneler için tıklayın
Ankara Meyhaneleri


Öyleyse bu lezzetli meze nasıl yapılır bir görelim. Bu meze için gerekli malzemeler; 4 adet orta boy patlıcan, 4 adet kırmızıbiber, 1 çay bardağı zeytinyağı, 4 diş sarımsak, yarım limonun suyu, 1 çay kaşığı tuz, 1 adet domates, 1 çay kaşığı pul biber. Patlıcanlar bıçağın ucu ile karşılıklı üç-dört yerinden delinir ve biberlerle beraber közlenir. Sarımsaklar tuz ile dövülür, zeytinyağı, limon suyu ve rendelenen domateslerle bir sos elde edilir. Közlenen patlıcanlar ve biberlerin kabukları soyulup, iri parçalar halinde doğranır. Hazırlanan sosa karıştırılır. Üzerine pul biber dökülüp ılık olarak servis edilir.

Özellikle de Ankara içerisinde meyhane konusunda ciddi anlamda başarılı sonuçları ortaya koymaya devam ediyor. İnsanlar burada ister hafta içlerinde isterse hafta sonlarında diledikleri hemen her ilçede en iyi ve kaliteli meyhaneler arasından seçimlerini yapabiliyorlar. Böylece artık yalnızca belirli bir yaş grubu değil, tahmin edilenden de geniş bir yelpaze üzerinden insanlar diledikleri zaman bu yerlere gidebiliyorlar. Böyle olunca da konu eğlence kültürü olduğu zaman insanlar hiçbir şekilde zorlanmadan kendilerine en uygun yerleri kolaylıkla bulabiliyorlar.

Meyhane kültürü Ankara içinde o kadar önemli bir yere sahip ki şehir ya da ülke dışından da pek çok kişi belirli zaman dilimleri içerisinde Ankara'da bulunan meyhaneler arasından seçimlerini kolaylıkla yapabiliyorlar. Burada bir taraftan en güzel müzikleri dinlerken diğer bir taraftan da birbirinden farklı mezeleri tadarak gün içerisinde yüklenen sinir ve stres hızlı bir şekilde kişiden ayrılmış oluyor.