MANGALDA NE PİŞİRİLİR - MANGALCILAR

blog yazısı ekle !

MANGALDA NE PİŞİRİLİR - MANGALCILAR

Mangal yapmak, mangalda pişenleri yemek kimileri için büyük bir tutkudur. Onlar için yaz veya kış olması hiç önemli değildir. Ankara'da bulunan birçok mekan mangal hizmeti de vermektedir. Sıcak havalarda restoranın bahçesinde kendin pişir kendin ye usulü mangal keyfi yapabileceğiniz gibi arzu ederseniz de mangal ateşinde pişmiş et, tavuk ya da balıklar önünüze servis edilmektedir.

Ankara'daki tüm Mangal Restoranları için tıklayınız
Ankara Mangal Restoranları


Mangalda sadece bunlar mı servis yapılır tabi ki hayır. Türk milleti olarak mangal konusunda o kadar çok ilerledik ki artık mangalda kahve, mangalda mısır, mangalda kestane, mangalda patlıcan, mangalda mantar, mangalda hellim peyniri, mangalda sucuk, mangalda midye, hatta mangalda çay bile yapılıyor. Mangalı seven bir millet olduğumuz için artık birçok restoranda mangal ateşinde pişen yiyecekler rahatlıkla servis ediliyor.

Bu sayede artık yalnızca et severler kendilerine göre mangal lezzetlerini hazırlatmıyor. Sebze yemeye seven kişiler de birbirinden farklı sebzeleri hafif baharat ve zeytinyağı ile tatlandırdıktan sonra onları kısa süreli bir şekilde rahatlıkla pişirebilecek ya da Ankara'da lokasyonlarda isteğinize bağlı kolayca hazırlatabileceksiniz.

Hemen hemen herkes pirzolaya bayılır. Mangalda pişirilip afiyetle yenen yiyeceklerden biri de pirzoladır. Mangal yapan birçok restoranda enfes kuzu pirzolayı yemeniz mümkün. Lezzetli bir pirzolanın nasıl yapıldığına gelirsek 1 kilo üzerinden tarif verelim. Malzemeler; 3 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çay kasığı pul biber, 1 çay kaşığı kekik, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı acısız kırmızı toz biber ve tuz.

Etleri yıkayın suyunu iyice süzüyoruz. Sonra zeytinyağını, baharatları ve tuzu serpip en az 3 saat bekletiyoruz ama en güzeli bu işlemin 1 gece önceden yapılması. Böyle pirzolalarımız hem daha lezzetli hem de daha yumuşak oluyor. Sosta bekleyen pirzolaları daha sonra da mangalda pişiriyoruz.

Bekletilmeden pişirilmesi gereken etleri tercih etmek yerine kasaplar ile görüşüldükten sonra sizler için özel olarak bu etler hazırlanmaktadır. Yani böylece sizler birkaç gün öncesinden bu konuda başarılı çalışmalar yapan bir kasap ile iletişime geçtikten sonra sizin için en uygun etleri hazırlayacaktır.