MAMAK DÖNERCİ

blog yazısı ekle !

MAMAK DÖNERCİ

Döner; günümüzde dana eti, kuzu eti, tavuk eti ve hatta balık etinden bile yapılabilen lezzetli bir yemektir. Özellikle öğrencilerin ve acele işi olup ta besleyici bir yemek yemek isteyenlerin en çok tercih ettiği atıştırmalık yemekler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır. Hatta öyle ki artık günümüzde döner sınırlarımızı da aşarak birçok Avrupa ülkesinde de en çok sevilen ve tercih edilen yemekler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Ama döneri sadece ayak üstü atıştırmalık bir yemek olarak düşünmek yanlış olacaktır. Çünkü porsiyon olarak ve pirinç pilavı ile sunumu yapılan döner, yenilebilecek yemekler arasında en lezzetli olan ve en hafif et yemekleri arasında bulunmaktadır.

Mamak'taki tüm Dönerciler için tıklayınız
Mamak Dönerci


Dönerin Lezzet Sırrı

Döner et yemekleri arasında en çok sevilen yemeklerden biridir. Bu kadar çok sevilmesindeki lezzet sırrı ise döner ustalarınca birkaç maddede açıklanmaktadır. Öncelikle lezzetli bir et döner yemek istiyorsanız kaliteli ve adıyla ün yapmış mekanları tercih etmelisiniz. Çünkü bu mekanlar döner alanında başarılı döner ustalarını bünyelerinde bulundururlar. Öncelikle et yağsız veya orta yağlı koyun ya da kuzu eti bir gece öncesinden marine edilir. Bu marine işlemi tamamen döner ustasının maharetine bağlıdır. Bazı ustalar süt ile marine işlemi uygularken bazıları ise zeytinyağı ve baharatlardan oluşan bir sos ile marine işlemi uygular. Ardından şişe bir et bir iç yağ olacak şekilde dizilir ve en önemlisi odun ateşinde pişirilir. İşte leziz bir dönerin lezzet sırrı tam olarak bu şekildedir.

En Çok Tercih Edilen Döner Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde ustaların değişen ve gelişen yöntemleri ile birçok çeşitte döner ortaya çıkmıştır. Mamak dönerci mekanlarından birine giderek zengin döner menüsünden istediğiniz dönerin siparişini verebilirsiniz. Mamak dönerci mekanlarında en çok tercih edilen döner çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Dürüm döner
  • Brioche döner
  • Kilo ile döner
  • Pilav üstü döner
  • Sandviç döner
  • Tam ekmek döner
  • Porsiyon döner
Bu saydıklarımız ve daha birçok çeşit döneri Mamak dönerci mekanlarında bulabilmeniz mümkündür. Burada kısıtlı sayıda belirttiğimiz döner çeşitlerinden çok daha fazlası döner menülerinde müşterilerini beklemektedir.

Mamak Dönerci Mekânları

Ankara çok geniş ve oldukça büyük bir şehirdir. Bu durum ortaya büyük bir nüfusun çıkmasına sebep olmuştur. Ayrıca Ankara'nın siyasi ve politik öneminden dolayı birçok memur ve öğrencide yine Ankara'da yaşamak durumundadır. Zaten döneri en çok tercih eden insanlar öğrenciler ve memurlar olmak üzere iki ana grup vardır. Tabi dönere yoğun olan bu talep ortaya birçok dönerci mekânın çıkasına sebep olmuştur. Sağlıklı ve hijyenik bir yemek her şeyden önce gelir. Bu sebeple de tercih edeceğiniz Mamak Dönerci mekanlarının adı kaliteyle ve temizlikle özdeşleşmiş mekanları tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Afiyet olsun.