KÖFTE MANGAL - MANGALCILAR

blog yazısı ekle !

KÖFTE MANGAL - MANGALCILAR

Mangalda yapılan sucuk köfteyi hiç denediniz mi? Denemediyseniz Ankara restoranlarında bu lezzeti tadabilirsiniz. Güzel bir akşam yemeğinde közlenmiş mangalda nar gibi kızarmış sucuk köfteye kimse hayır diyemez. Özel olarak hazırlanan bu karışım akşam yemeğinizi şenlendirecektir. Yanına da Girit ezmesinden, beyaz peynirli patlıcan saltasına, paçanga böreğinden börülceye birçok farklı yörenin mezesini sipariş edebilirsiniz. Sucuk köfte nasıl yapılır merak edenler için malzemeler yarım kilo kıymaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı soğuk su, 1'er tatlı kaşığı kimyon, karabiber, pul biber ve yenibahar, 3 diş sarımsak, 3 adet domates, 6 adet sivri biber ve 1 tatlı Kaşığı tuz. Domatesler uygun kalınlıkta halka olarak doğranır, biberler yıkanır, kurulanır ve bir kaç yerinden delinir. Sarımsaklar soyulur ve havanda dövülür.

Ankara'daki tüm Mangal Restoranları için tıklayınız
Ankara Mangal Restoranları


Yoğurma kabı içerisine soğuk su, kimyon, pul biber, karabiber, yenibahar, sarımsak, 1 yemek kaşığı zeytinyağı konulur ve karıştırılır. Üzerine kıyma ve tuz ilave edilerek, bütün malzeme macun kıvamında yoğrulur. Karışımın tuzu karar hale getirilir. Yoğurma işleminden sonra karışımın dinlenmesi için kabı streçle kapatılır ve buzdolabına konulur. En az 3 saat dinlendirilir. Çıkarılınca tekrar yoğrulur. Köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılır ve şekil verilir. Hazırlanan köfteler, domatesler ve biberler mangalda arkalı önlü pişirilir.

Bazı yerlerde ise sucuk köfte olarak da adlandırılmış olan bu köfteler çok uygun fiyatlara satışa sunulmuş şekilde sizlerin beğenisine sunuluyor. Böyle olunca da artık mangalda özel tarzda bir köfte yapmak istiyor ancak nasıl bir tarif ile köftenizi yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit. Öncelikli olarak bulunduğunuz bölgede yer alan kasaplar arasından en kaliteli köfteleri satın alabilirsiniz. Lakin sürekli olarak köfteleri hazır almak ya da yaparak uzun süreli uğraşlarsan sonra mangal için hazırlamak yerine Ankara'da bu konuda başarılı çalışmalar yapan yerlere gidebilirsiniz.

Burada sizler için en güzel sucuk köfteleri yapacak pek çok farklı yer bulunmaktadır. Dolayısıyla yapılacak şey sevdiğiniz kişiler ile birlikte güzel bir hafta sonu geçirmek adına Ankara'nın en güzel yerlerini seçebilirsiniz.