KIZILAY KEBAPÇI

blog yazısı ekle !

KIZILAY KEBAPÇI

Mutfak kültürümüzde kebap çeşitlerinin büyük bir önemi vardır. Neredeyse her türlü sebze ve et türüne ait ve çok özel kebap çeşitleri bulunan mutfağımız kebap çeşitleri konusunda son derece zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle son dönemlerde sınırlarımızı aşarak tüm dünyaya yayılan Türk kebap çeşitlerine bir göz atalım.

Kızılay'daki tüm Kebapçılar için tıklayınız
Kızılay Kebapçı


Kültürümüze Has Temel Kebap Çeşitleri

  • Çevirme kebabı: adından da anlaşılacağı gibi etin sürekli çevrilerek pişirildiği kebap çeşididir. Bu kebap çeşidinde kuzu içi sebzeler ile doldurulur ve ortasından geçirilen sopa üzerinde sürekli olarak ateşte çevrilir. En büyük özelliği et tek parçadır ve üzeri tereyağı ve çeşitli yöresel soslar ile soslanır.
  • Tandır kebabı: taş fırın yani tandır başlı başına zaten çok özel bir pişirme ocağıdır. İşte tandır kebabı da bu fırın içerisinde pişirilen bir kebaptır. Genel olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıklıkla yapılmaktadır. Ayrıca en makbul tandır kebabı kuzu ve koyun etinden yapılanıdır.
  • Kuyu kebabı: toprak üzerine yapılan kuyunun fırına dönüştürülerek pişirme işlemlerinin yapıldığı yerdir. Kuyu kebabında et parçalara ayrılmış ve hayvanın dersine sarılmış halde pişirilir.

Lezzetli Kebabın Püf Noktası

Lezzetli bir kebap istiyorsanız öncelikle kebabınıza uygun ve kaliteli bir et seçimi yapmalısınız. Aslında bu en temel ve en önemli şarttır. Bazı kebap çeşitlerinde et büyük baş ve küçükbaş hayvanların etinin ve birazda iç yağ karışımından elde edilen yeni et kullanılır. Böylece et ne çok sert ne de çok yumuşak olur ve ateşte bir anda kurumaz. Lezzetli bir kebap için kullanılacak et kesinlikle bayat olmamalı ve dondurucuda bekletilip çözdürülmüş et olmamalıdır. Bunun haricinde son olarak belirteceğimiz püf nokta yöresel baharatların kullanılması ve tam kararında bir oranda kullanılmasıdır. Fazla baharat etin tadını örteceği gibi az baharatta çok sade ve lezzetsiz olmasına sebep olacaktır.

Kızılay Kebapçı

Yukarıda açıkladığımız detaylara bakıldığında kebap aslında çok iyi ustalık gerektiren ve kaliteli malzemelerin kullanıldığı çok özel bir et yemeği olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle her yerde kebap yenilmesi hem sağlık açısından hem de damak tadı ve göz zevki açısından uygun olmayabilir. Kızılay geçmişten günümüze kadar Ankara'nın en merkezi bölgelerinden biri olmuştur. Bu özelliğini günümüzde de hala devam ettirmektedir. Her konuda öncü bir konuma olan Kızılay kebap ve kebapçı konusunda da yine Ankara'nın en iyi mekânlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Birçok kebapçı arasından size ve damak tadınıza en uygun mekânı belirlemek oldukça güç olacaktır. Hele bir de Kızılay kebapçı mekânlarına her geçen gün bir yenisinin eklendiği düşünüldüğünde işiniz biraz daha zorlaşmaktadır. Fakat iyi bir Kızılay kebapçı mekânı önerisi arıyorsanız internet sitemize bakarak size ve ailenize en uygun mekânı belirleyerek gönül rahatlığıyla ve afiyetle kebabınızı yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun.