KAVAKLIDERE KEBAPÇI

blog yazısı ekle !

KAVAKLIDERE KEBAPÇI

Kebapçılığın nasıl başlayıp günümüzdeki son durumunu hiç merak ettiniz mi? Eskiden kebapçılık anlayışı ile günümüz kebapçılık anlayışı oldukça farklı usullere sahiptir. Günümüzde tüketim istek ve ihtiyaçları kebapçılar üzerinde de etkisini göstermiştir. Öyleyse kebapçılık nasıl değişmiş, tarihte küçük bir gezinti yapalım.

Kavaklıdere'deki tüm Kebapçılar için tıklayınız
Kavaklıdere Kebapçı

Kebapçı Mekanları Ve Ustaları

Kebapçı mekânında etler temizlenir hazır hale getirilir ancak müşteri isteği doğrultusunda pişirilirdi. Kemikler ayrılır, parçalanır ve askılarda yerini alırdı. Müşteri kıyma kebap istiyorsa zırh ile kıyma yapar pişirir ve sunardı. Yani müşteri pişme işleminin gerçekleşip masaya getirilinceye kadar beklerdi. Bu durum biraz zaman alırdı.

Kebapçı mekanına gelen müşteri yiyeceği kebabı bilir ona göre siparişini verirdi. Yani yanında hangi salata hangi içecek tüketilmesi usulü hakkında bilgisi vardı. Ayrıca kebap çeşitlerinin yeme usulü de kendine özgüydü. Ciğer kebabı ayakta tüketilirken et kebabı masada oturularak tüketilmesi esastı.

Kebap etinin özelliği sadece etten hazırlanmış olmasıydı. Yani sakatat olarak adlandırılan malzemeler dalak, yürek, böbrek kebaba dahil edilmezdi.

Ayrıca kebapçı mekanları pişirilen et türüne göre ikiye ayrılırdı ciğer kebapçısı ve et kebapçısı olarak. Bu ayrımdaki amaç çalışma saatlerindeki farklılıktan oluşmaktadır. Şöyle ki, ciğer kebapçı mekanlarının aktif olduğu saatler 3.00 ile 08.00 arasındaydı. Acaba bu saatte kim kebap yer diye düşünenlere tarlada, bahçesinde çalışan işçiler, köylüler bu mekanlara uğramadan devam etmezlerdi yollarına. Et kebapçı mekanları sabah 9.00 ile 15.00 arasındaydı. Bu saatlerden sonra dükkanlar kapanır yarına hazırlık başlar, temizlik yapılırdı.

Ustalar müşterileri ile şakalaşır, fıkralar anlatılır ortamda sohbet oldukça eğlenceli ilerlerdi.

Günümüz Kebapçı Mekanları Kavaklıdere Kebapçı

Yukarıda anlattığımız Anadolu'daki küçük kebapçı mekanları zaman içerisinde büyük şehrin cazibesini fark etmiş ve küçük dükkanlar Ankara gibi şehirlere gelerek standart küçük mekanlar yerini daha kalabalık kapasiteli mekanlara dönüştürmüştür.

Kavaklıdere gibi lüks semtlerde kebapçı mekanları oldukça farklı tarzları ile müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır. Kavaklıdere kebapçı mekanları bir kere kalabalık müşteri taleplerine anında cevap verebilmek için anında hazırlamak yerine kısa bir süre önceden hazırlanır. Çünkü günümüzde kebapçı mekanlarının hizmet politikaları arasında isteğe anında cevap verme politikası yerini ilk sıra da yer almaktadır.

Kavaklıdere kebapçı mekanlarına gelen müşterileri siparişlerini ortopedik sandalye ya da koltuklarda rahat edebilecekleri şekilde yani oturarak tüketmektedir. Siparişleri ciğer ya da et kebabı fark etmemektedir.

Değişmeyen belki de en önemli özellik Kavaklıdere kebapçı mekanlarının sıcak, nezih mekanlar olmasıdır. Eskiden olduğu gibi şakalar boyutunda olmasa da şef masalar arasında dolaşarak yemek hakkında memnuniyetinizi sorup yemek konusunda istekleri değerlendirmektedir. Yani müşteriler ile iletişime geçerek düşüncelerine önem vermektedir. Günümüzde ihtiyacımız olan kusursuz hizmetin yanı sıra Kavaklıdere kebapçı mekanlarında olduğu gibi yemek konusunda düşüncelerimizi dile getirebileceğimiz ustalardır.